Quantcast
Channel: babushka – Babushka blog
Viewing all 261 articles
Browse latest View live

FoodReads #2

$
0
0

Ako postoji tema o kojoj mogu beskonačno “verglati”, to je svakako hrana. :) Hrana je za mene radost života, izvor zdravlja i dobrobiti, građevni materijal i pokretač našeg organizma. Dobar obrok i obilje zdravih namirnica me instantno oraspolože. O njoj mogu beskonačno čitati, ali i pisati pa sam za danas pripremila još jedan “food reads” tip posta u kojem vas, ukratko, upoznajem s nekim novim namirnicama u mojoj smočnici, ili vas podsjećam na neke stare koje vrijedi spomenuti više puta jer su baš tako dobre! :)

1. Chlorella ili klorela

IMG_2407

Klorela je alga zelene boje koja raste u slatkovodnom okruženju. Ova alga je najmoćniji izvor klorofila koji možemo dodati na naš svakodnevni menu. Klorela optimizira razinu kisika u krvi i poboljšava krvnu sliku, ima izuzetna detoksifikacijska svojstva protiv kancerogenih teških metala, jača imunitet i ima milijardu drugih beneficija. Ja sam svoju klorelu naručila s Vitacosta praktički samo zato da pojačam unos vitamina i minerala jer 2 grama ovog praha zadovoljava nevjerojatnih 83% preporučene dnevne doze vitamina C i 67% dnevne potrebe za vitaminom E, a ima i puno vitamina K koji je bitan za pravilan metabolizam kostiju, no zbog njegove uloge u koagulaciji krvi oni koji imaju problem sa zgršavanjem krvi trebaju ipak radije preskočiti klorelu.

2. Chia

IMG_2411

Jako često dobivam upit za ove sjemenke: gdje ih kupujem, što one točno rade u organizmu? Naime, chia sjemenke su još jedna “supernamirnica” jer sadržavaju vitamine A, B, E i D, zatim kalcij, kalij, bakar, željezo, mangan i cink; bogate su omega 3 masnom kiselinom, bjelančevinama, željezom, dokazano povisuju HDL (dobar kolesterol), a snizuju loš (LDL) itd. Prednosti chie su uistinu brojne, no imaju i manu, a to je visoka cijena. Prije sam chiu kupovala u Bio&Bio trgovinama, no kako ju trošim dosta često i obilno, to se pokazalo kao skup sport pa sam se i tu prebacila na naručivanje s Vitacosta gdje za istu cijenu mogu dobiti duplu količinu. I još jedno pitanje: jesu li bijele i crne chia sjemenke nutritivno različite? Ne značajno, to je više pitanje estetike. ;)

3. Maca

IMG_2423

Maca prah je nova namirnica u mojoj kuhinji, i više nikada ne želim biti bez nje. Postala je sastavni dio apsolutno svakog doručka, bilo da ju stavljam u shake, smoothie ili žitarice (što mi je najdraži način). Gotovo svako jutro jedem kombinaciju nekog biljnog mlijeka (najčešće rižino ili zobeno), zobenih pahuljica, branflakesa, maca praha, jagoda, banane i brusnica, i to je moj najdraži doručak bez kojeg nisam svoja. :D Ova namirnica je super za energiju, ali njezino najzanimljivije svojstvo prema mnogim navodima je ono adaptivne blagotvornosti u organizmu. U tom kontekstu maca djeluje na reparaciju organizma ondje gdje je slab: sudjeluje u povećanju otpornosti organizma, opskrbi energijom, jačanju imunološkog sustava i spriječavanju stresa. I doista, otkad koristim macu, osjećam se sjajno! Ne mogu to znanstveno potkrijepiti i ne mogu isključiti subjektivni faktor u samoprocjeni, ali osjećam se drugačije, poletnije i bolje nego ranije, i nekako sam uvjerena da maca ima prste u tome. :)

4. Šećer od datulje

IMG_2425

Kako sam privela kraju agavin sirup koji imam doma, razmišljala sam o alternativi agavinom sirupu. Iako mu je glikemički indeks nizak, ipak se ovdje radi o rafiniranom sladilu. Barem koliko sam čitala o tome, nijedan agavin sirup nije 100% raw ili sirov. Ustvari, jedino pravo sirovo sladilo, osim neprocesuiranog meda, je šećer od datulje. Premda se zove šećerom, on to ustvari nije jer se radi naprosto o dehidriranim i smrvljanim datuljama. Zar nije to jednostavno sjajno? :) Osobno vrlo rijetko koristim sladila, ali kad baš radim neke keksiće ili nešto, naravno da trebam nešto što će im dati slatkoću, pa se ovaj datuljin šećer pokazao divnim u tu svrhu. Jedina mana ovog šećera je to što nije topiv pa dolazi u obzir samo za zaslađivanje krute hrane. Također, glikemijski indeks ovog šećera nije supernizak pa se (kao niti datulje općenito) ne preporučuje za konzumaciju dijabetičarima.

5. Alpro Kokosovo mlijeko

IMG_2416

Jučer sam po prvi put ikada ugledala ovo mlijeko u Intersparu i naravno da sam odmah dobila napadaj od sreće. :) Još ga nisam probala, ali ne sumnjam da se radi o nečemu superfinom. Cijena mu je 25 kuna što je dosta, no ako poznajete asortiman Alpro mlijeka onda znate da ta cijena i nije toliko viša od cijena drugih mlijeka (zob, soja, riža…). I usput da spomenem – ja inače rižino i zobeno mlijeko uzimam u DMu (Alnatura) jer su mi tamo najbolja mlijeka, i ne preskupa.

6. Yogi Green energy čaj

IMG_2412

Novi čaj u mojoj postavi čajeva koju sam u zadnje vrijeme konačno malo reducirala je Yogi Green Energy. Yogi ponovno nije razočarao, dapače Green Energy je toliko dobar da sam ga odmah uvrstila u svojih top 5 čajeva, a za ljeto će biti idealan. Ovo je mješavina zelenog čaja, limunske trave, guarane, mente, đumbira, bazge, crnog papra, sušene kombuche i limun verbene. Yum!

7. Bio kava, Spar

IMG_2419

Da budem posve iskrena, nisam dosad nikada pila Bio kavu. Uzela sam jučer ovu ciglicu jer je bila na sniženju i jeftinija od moje najdraže Franck Arabice (inače joj je cijena oko 25 kn za 250 grama, dok je Franck oko 20). Ne znam što da očekujem od nje, ali me veseli ovo “iz certificiranog biološkog uzgoja” iskustvo. Ustvari, pala sam na riječ “bio” i lijepu ambalažu, a nadam se da će me i sadržaj jednako pomesti svojom kvalitetom i dobrim okusom.

8. Sok od peršina

IMG_2427

Jučer je mene i Dedushka put nanio u Veliku Goricu gdje smo u jednoj šetnjici kupili svoj prvi sok od peršina. Bila sam užasno skeptična jer peršin je peršin, i nikada ga baš nisam gledala u tom kontekstu, ali jučerašnji dan mi je otvorio oči. Pa to je nešto prefino! U budućnosti ću ga svakako pokušati izraditi sama i postaviti recept na blog. Jeste li znali da je peršin izuzetno niskokaloričan (oko 55 kcal na 100 g), a obiluje vitaminima i mineralima? Mislim da je vrijeme da se peršin i ja češće družimo u kuhinji. :D P. S. Ovaj sok proizvodi udruga Arka naša, a u Zagrebu ih, koliko znam, možete pronaći na Malom Placu Na Tavanu. Ako niste bili već ondje, odite SAD ODMAH jer je fantastičan. :) Klik za više informacija o Malom Placu.

9. Kombucha

Prije nekih mjesec dana našla sam se na kratkom izletu u Austriji, i naravno da ja ne bih bila ja kad ne bih svratila u austrijski DM. :D Začudno, iz DMa sam izašla s više hrane nego kozmetike, a zvijezda večeri je bio čaj od kombuche. Radi se o fermentiranom čaju koji je po okusu i teksturi negdje između šampanjca i ledenog čaja, onako je fino bubley i neobičnog, ali jako finog okusa. Kombucha se izrađuje ustvari uzgojem specifične gljive koja se “hrani” šećerom iz zaslađenog čaja, i zatim te bakterije i kultura gljiva fermentacijom proizvode napitak koji je ne samo ukusan već i izuzetno zdrav: detoksificira, odličan je za probavu i generalni imunitet organizma.

OK, a sad pitanje za vas: kuhate li svaki dan? Ja kuham apsolutno svaki dan, a najčešće dvaput dnevno, i moram priznati da je ljudima oko mene to prilično čudno jer su svi navikli na život “s nogu”. :D

I za kraj: korisni linkovi na gore spomenute namirnice: Klorela, Chia, Maca, Šećer od datulje.

Do čitanja!


How to try out new products?

$
0
0

Kako pravilno testirati kozmetički proizvod? Onih proizvoda u koje se na prvu loptu ne zaljubimo preko ušiju najverojatnije je mnogo više od instantnih HG proizvoda, pa kako onda u moru kozmetike odlučiti koji je proizvod hit, a koji za “hitit” u smeće? Slijedeći ovih nekoliko jednostavnih pravila, vrlo je jednostavno napraviti ovakvu distinkciju. ;)

918184_272552026239272_619026358_n

1. Nikad ne isprobavajte proizvod u kombinaciji s drugim proizvodom. Zamislimo da želite probati novi serum: mjesto da ga već pri prvom testiranju nanesete ispod obilnog sloja vaše standardne kreme, trebali biste ga zasebno nanijeti na kožu da vidite kakve je teksture, izaziva li sam po sebi nered na koži, iritacije i alergije, je li vam prelagan ili pretežak, kako se makeup ponaša na njemu. Vrlo je lako spariti dva nekompatibilna proizvoda, izazvati sam sebi iritaciju i onda za sve optužiti novitet u vašoj kozmetičkoj kolekciji, no istina može biti mnogo kompleksnije prirode, a vi ćete na kraju završiti bacajući potencijalno dobar proizvod u smeće.

2. Nikad ne isprobavajte proizvod dan nakon velikog tuluma. Ako ste večer prije ostali dugo budni, bili u zadimljenom prostoru, pili alkohol, nosili težak makeup više sati, ujutro će vam koža neminovno izgledati užasno, biti crvena i iritirana. Ovo nikako nije dobar scenarij za isprobavanje nove kremice. Isto se odnosi na dane kad ste pod jakim stresom, kad malo izgorite na suncu ili vam je koža doživjela nekakvu mehaničku traumu.

3. Nikad ne testirajte novi kozmetički proizvod u PMSu ako ste osjetljivi na hormonalne fluktuacije. Ako dobijete prištiće od kreme, mogli biste pomisliti da su ustvari od hormonalnih promjena. Ako pak dobijete prištiće od hormona, mogli biste vrlo lako postati bijesni na novu kremu misleći da je upravo ona kriva za vaše loše stanje lica.

4. Nikada ne koristite novi proizvod večer prije bitnog događaja. Jednostavno nemojte, znate da će se dogoditi najgori scenarij! :D Ovo pogotovo uključuje: kreme i maske s kiselinama i visokim dozama vitamina C i A, mehaničke pilinge, farbe za kosu, čupanje dlaka (pogotovo s lica). :D

5. Nikada ne koristite opetovano proizvod koji vam je izazvao tešku iritaciju ili alergiju, stvari se neće promijeniti, koža vam se neće nekim čudom naviknuti na alergen.

6. Nikada ne nanosite kiselinske ili enzimske ili bilo koje preparate koji stanjuju kožu kemijskom eksfolijacijom na okoloočno područje i usne.

7. Ako vas bilo koji proizvod neizdrživo peče na licu, odstranite ga ODMAH sredstvom za pranje lica, ne običnom vodom.

8. Ako po prvi puta koristite proizvod za koji niste sigurni kako će se ponašati na vašoj koži (npr. retinoide), napravite tzv. patch test nekoliko dana prije korištenja.

9. Ako vam je koža suha, zrela ili jednostavno dehidrirana, a proizvod vam djeluje “prelagan” ili nedovoljno hidratantan / hranjiv, nakon što ste isključili mogućnost iritacije i komedogenosti, probajte ga iskombinirati s nekom više hranjivom kremom. Ovo se pogotovo odnosi na antioksidativne serume ili fluide za koje ionako vrijedi nepisano pravilo “layeringa” ili uslojavanja proizvoda na licu počevši od proizvoda najlakše konzistencije do proizvoda s faktorom na kraju.

10. Nikada, ali NIKADA ne isprobavajte novi proizvod minimalno 24 sata nakon mehaničkog čišćenja lica ili drugih invazivnijih tretmana na koži jer vam je koža u tom periodu jako sklona upalama i svaka formula koja je imalo iritativna ili komedogena bi mogla izazvati prestrašnu katastrofu na licu. Pamet u glavu i ne dopustite da vam jedno nanošenje topičnog proizvoda na lice prouzroči posljedice koje ćete možda sanirati tjednima. ;)

 

Simple, healthy & yummy preworkout smoothie

$
0
0

Ako, poput mene, niste fan kefira, a poznate su vam njegove blagodati i silom ga želite ugurati u svoju prehranu, vrijeme je da vas upoznam s jednostavnim receptom uz koji i najkiseliji mliječni napitak postaje primamljiv. Ovakav obrok je idealan za konzumaciju od pola sata do sat vremena prije tjelovježbe, odličan je kao izvor energije i za probavu, gotov je u svega 3 minute i treba vam 3 (do 4 u mojem slučaju) namirnice koje sigurno imate doma.

To su: 1 čašica kefira, 1 banana, 1 žličica cimeta i (opcionalno) 2 grama klorele (a slobodno ju zamijenite i kakvim drugim prirodnim superfood suplementom poput mace ili chia sjemenki).

Ako stvarno jako ne volite kefir, vjerojatno mi ne vjerujete da je ovaj smoothie fin, bat pipl mast trast as. :D Banana, osim što je bogata kalijem, sadrži i brojne druge vitamine i minerale poput vitamina B6, ali je uz to i odličan, a lako probavljivi izvor energije. I da, odlično kamuflira okus kefira. :) Kefir je odličan za probavu i generalni imunitet organizma, a zahvaljujući količini dobrih bakterija kefirne kulture koje reguliraju i održavaju dobru funkciju crijeva, smatra se jednom od onih svakodnevnih must-eat namirnica ako želite biti zdravi i dogovječni, barem tako poručuju s Kavkaza gdje se ovaj napitak učestalo pije (jede?).

Njam! :)

Summer is here: stay healthy & gorgeous! :)

$
0
0

Vouvouvou, ljeto nam se vratilo… I hvala Bogu da je. Osobno sam ljetni tip, i najviše mi odgovara toplo do vrlo toplo vrijeme s malo padalina što nažalost ne znači da ljeto kao takvo sa sobom ne nosi određene zdravstvene i beauty boljke. Kod mene je to prvenstveno problem niskog tlaka koji ima tendenciju probijanja poda u sparnim danima, a zatim na red dolazi i moja aristokratska put, ili zdravoseljački NC15 Sirela, koja bez zaštite vrlo brzo postaje Indijanac Deluxe. Bilo kako bilo, pred vama se nalazi nekoliko mojih savjeta za ugodno i bezbrižno ljeto.

1. HIDRATACIJA

Nedvojbeno vam je poznata činjenica da se ljeti pojačano znojimo, a time i pojačano gubimo elektrolite. Voda je apsolutno najbolje piće u ljetnim mjesecima, a ako ju sparimo s kojom voćkom, dobivamo savršeni napitak protiv ljetne dehidracije. Moji najbolji prijedlozi su limunada s jagodama (izmiksati 10ak jagoda u pire, iscijediti pola limuna i dodati vode po želji) ili jednostavno u mineralnu vodu bez okusa iscijedite limun, aroniju, sok šipka… Obećavam da je superfino, a uz to nas ove namirnice dovode i do druge točke…

10362146_664785820262624_1714295909_n

2. POJAČANI UNOS C VITAMINA

Ultraljubičasto zračenje potiče sintezu vitamina D, ali istodobno slobodni radikali (o kojima sam već pisala u postu o antioksidansima) u našem organizmu djeluju degradirajuće na staničnoj razini. Iz tog razloga smatram da je dobro malo pojačati unos C vitamina koji djeluje kao antioksidans u organizmu boreći se protiv nepovoljnih okolišnih čimbenika iznutra.

3. ZAŠTITNE KREME

Naravno, ljeti su apsolutno obvezne i zaštitne kreme. Totalno je nebitno jeste li mediteranske ili keltske puti, danas je melanom toliko u porastu da bi bilo glupo reći da nekome ne treba zaštita makar tijekom ljetnih mjeseci i pojačanog izlaganja suncu, npr. na plaži. Ako ste ikada izgorjeli na suncu, jasno vam je da je vaša koža podložna oštećenju kao i svaka druga, no tu se radi samo o vidljivom oštećenju iz UVB zraka. UVA zrake prodiru dublje u dermis i uzrokuju fotostarenje kože, kao i stanične promjene, te je zato neophodno nositi faktor širokog spektra zaštite (UVA + UVB). Uz to, hormonalne disrupcije iz sintetskih sastojaka s ovom funkcijom za mene su dovoljno zabrinjavajuće da svoju zaštitu potražim u obliku cinkovog oksida, mineralnog sastojka koji se trenutačno smatra najsigurnijim na tržištu. Idealna zaštita ljeti je faktor 30 do 50 što se smatra visokom do jako visokom zaštitom.

4. FIZIČKA ZAŠTITA (šeširi, lagana pokrivajuća odjeća od prirodnih materijala)

981303_201160723341590_539151114_o

Ako želite moje posve iskreno mišljenje o preparatima za njegu kose s UV zaštitom, evo ga: ja osobno ne vjerujem u njih. Kosa je mrtva materija, kao i nokti, i tu nema štetnog djelovanja na način na koji ono postoji npr. na koži, očima i drugim izloženim “živim” dijelovima tijela. To, naravno, ne znači da kosa (pogotovo kemijski tretirana) neće biti oštećena jakom toplinom, solju iz mora ili češćim pranjem kose ljeti agresivnim proizvodima na bazi SLSa. Najbolje što ljeti (ili bilo kada, zapravo) možete učiniti za svoju kosu je blago čišćenje i obilna hidratacija regeneratorima i maskama (čak i leave-on proizvodi nisu loši kad idete na plažu, npr.). Kosu je ipak ponajbolje fizički zaštititi šeširom ili u posljednje vrijeme modernim turbanima, a isto vrijedi i za tijelo. Razmislite o tome ovako: kad gledate neki dokumentarac čija se radnja odvija u pustinji, ondje nikada nećete vidjeti razgolićene Tuarege ili koje drugo berbersko pleme. Ne ulazeći u kulturološki značaj tradicionalne tuareške opreme jer to nikako nije današnja tema, budimo svjesni da ona itekako ima racionalnu podlogu i da ponajviše služi zaštiti u negostoljubivom okolišu.

5. KISELINE – SMANJITE IH!

Ako ste ljubiteljica kiselina (AHA, BHA) poput mene, tada se vjerojatno ne želite od lipnja do listopada maknuti od svojeg provjerenog režima korištenja kiselina. Ja mislim da to nije pametno, jer kiseline protanjuju epidermis ostavljajući vanjski dio kože manje zaštićenim, ali vas opet i razumijem jer znam da koža ponekad ode u chaos-mode kad totalno izbacite kiseline. Zato ću vas savjetovati da ih makar prorijedite na triput tjedno ili rjeđe – na kraju priče sigurno ne želite dodatne hiperpigmentacije i probleme s oštećenjima kože, zar ne?

6. DOBRE NAMIRNICE – POJAČAJTE IH!

Postoji hrpa voća koje je ljeti “u sezoni” i vrlo jeftino, i apeliram na vas da ga jedete obilno i u bilo koje doba (što vam sigurno neće teško pasti). Grožđe, jagode, lubenice, nektarine, marelice, sve prepuno vitamina i minerala, ma da vam pamet stane! Trebam li spomenuti da je ljeto idealno doba da se konačno riješite te ružne navike konzumacije prerađenog šećera i slatkiša? Voćne salate, smoothieji i frapei, here we come!

468956_147206745403655_27560995_o

7. PARFEM – KOJI ODABRATI?

Inače se ne miješam u ničiji osobni odabir parfema, jer ipak on treba biti točka na “i” i osobni pečat svake pojedinačne žene, no ipak ljeto je klimatski prespecifično godišnje doba da ne spomenem da se o nekim stvarima ipak treba voditi računa, ako ne zbog sebe, onda zbog ljudi oko nas. Smatram da je gotovo nepisano pravilo bontona parfem prilagoditi ljetu, a ne obratno, i da su teški i zagušujući mirisi ljeti (pogotovo danju) nešto prestrašno neukusno, bez uvrede ikome. Pritom ne mislim da parfem treba biti cvjetna vodica ili mirisati na limun, more ili lopoče, ali bome teška gurmanska vanilija ili tamjan (koje inače obožavam, da se razumijemo) ljeti na nikome neće mirisati pogođeno i prilagođeno.

8. ŠMINKA – MIJENJATI ILI NE?

Ovisi. Ako imate puder s faktorom koji se pobija s faktorom zaštitne kreme, onda ga svakako trebate zamijeniti. Ako imate masniju kožu, a pogotovo ako se jače znojite, možda ćete htjeti preći na više matirajuću formulu ljeti, a u tom slučaju htjeti ćete izbjegavati i kremaste proizvode za lice. Suhokošci vjerojatno neće imati potrebu mijenjati dekorativu, možda tek malo reducirati hranjivost preparativne kozmetike, ali ako se jako znojite i “ocijedite” makeup tijekom dana, onda je svakako uputno preći na nekakve verzije toniranih krema i generalno lakšeg makeupa kojeg ćete lakše doraditi po potrebi tijekom dana.

9. ISPUCALE KAPILARE

Ako ih imate, izbjegavajte sunce, temperaturne šokove i obavezno nosite visoki SPF i sva druga pomagala poput šešira i sunčanih naočala tijekom dana.

I to je sve što mi trenutačno pada na pamet, a ako se vi, moje drage pametnice, sjetite još nečega što nisam spomenula, slobodno mi dopišite u komentarima. :*

Chit-chat: my thoughts on skin to health relationship

$
0
0

Moje razmišljanje o koži se uvelike promjenilo otkad sam počela pomnije paziti na preparativu i dekorativu koju koristim, a pogotovo otkad sam shvatila što sve “ljuti” moju kožu i unazađuje joj kvalitetu. Danas vam zato donosim tekst o nekim mojim novim shvaćanjima i otvorenim pitanjima koja su mi se nametnula otkad sam svoju kožu počela ne samo njegovati nego o njoj i promišljati. Današnja tema je kumulativni učinak naših manje idealnih izbora u potrošnji kozmetike i hrane, odnosno moja iskustva s istima i što se u mojem životu promijenilo otkad pazim što stavljam u sebe i na sebe.

10375657_903514586340815_1574645339_n

Složiti ćete se, licu posvećujemo puno više njege. Ipak je ono mnogo više izloženo okolišnim utjecajima poput UV zračenja, vjetra i smoga. No, je li pametno kožu lica promatrati odvojeno od kože tijela, i dok brinemo o preparatima koji se nanose na lice, kožu tijela zanemarivati ili je “njegovati” manje kvalitetnom preparativom? Ispravite me ako griješim, no smatram da je ovo jako česti slučaj kod konzumentica kozmetike: lice vam je uvijek nekako suho ili masno, sklono aknama ili dermatitisu, borama ili hiperpigmentacijama, pa ono automatski zahtijeva veću njegu od kože tijela.

Prije nekoliko tjedana razmišljala sam o ovoj temi i došla do zida kad sam se upitala zašto mislim da koža lica sa svim svojim  zahtjevima prestaje na liniji vrata. Pa koža je organ, i kao takva biva u cijelosti jednako afektirana lošim topičnim proizvodima, lošom prehranom ili nedostatkom optimalne količine hidratacije u danu. Jedina je razlika to što se ti nedostaci manifestiraju lokalno – ispucalim usnama (kad nam fali vode), aknama (kad su hormoni u debalansu), atopičnim dermatitisom (najčešće na ekstremitetima). Znače li ispucale usne da samo usnama fali vode ili akne da se na licu da androgeni hormoni djeluju samo na lojnice lica? Naravno da ne – koža je sistem, i to vrlo kompleksan. Pa zašto je onda tretiramo segmentirano?

Zašto mislimo da nekvalitetan topični proizvod za tijelo čiji sastojci dijelom prodiru u krvotok upravo ne narušava i kvalitetu kože lica? Zašto mislimo da triklosan iz dezića, avenobenzon iz SPF kreme ili ftalati iz parfema upravo ne remete u osljetljivih pojedinaca delikatnu hormonalnu ravnotežu i ne uzrokuju akne? Je li dovoljno paziti samo na lice kako bismo očuvali dobar izgled lica (i zašto uopće favoriziramo lice spram vrata ili dekoltea koji će jednako uprizoriti našu nebrigu u kasnijim godinama)?

Ovo promišljanje dovelo me do revalorizacije vlastitog kupaonskog ormarića, i naposlijetku je rezultiralo velikom čistkom proizvoda pa sada uglavnom koristim isključivo prirodnu preparativnu kozmetiku za njegu tijela: njegujuća ulja i maslace, vlastiti doma izrađeni dezić. Iz korištenja sam izbacila suhi šampon, lak za kosu, sve tuširalice sa SLSom, gotovo sve sintetski omirisane proizvode izuzev onih ispirućih (regenerator i gel za tuširanje) i parfema; parabene, triklosan, mineralna ulja i talk, a u proizvodima koje koristim pazim na količinu konzervansa i uvijek preferiram proizvode koji nisu konzervirani ili im je konzervans na samome dnu popisa sastojaka (kod mnogih proizvoda nije pa se tako fenoksietanol nađe i na polovini popisa). Otkad sam počela prakticirati ove mjere preodstrožnosti u njezi kože tijela i kose, primjećujem da nemam više one čudne prištiće na čelu i slijepoočnicama koji su mi ranije iskakali od iritirajućeg šampona (makar on nikada nije taknuo te dijelove lica, ali opet tu adresiram pitanje s početka – zašto je vlasište shvaćeno kao odvojeno od kože lica?), a također mi je i koža lica u kompletu puno bolja otkad tijelo ne mažem s tek bilo kojom mazalicom na koju naiđem u dućanu.

Zašto sve ovo pišem? Zato što je to moje iskustvo, i to vrlo pozitivno! Naime, mi zaboravljamo da je koža, ma i čovjek, savršeni stroj u kojem su svi mikrosustavi isprepleten u mreži makrosustava. Nažalost, zaboravljamo da se u našem organizmu konstantno događaju mikrokaskade i da naš organizam (a time i koža) pamti svaku malu opekotinu, svaku hormonalnu promjenu, svaki stres, a zaboravljamo i da postoje promjene koje su oku nevidljive, ali su svakako kumulativne.

Naravno, ovu promjenu u korištenju kozmetike pratila je i sada već dugotrajna promjena u konzumaciji hrane. Moram priznati da, kao i većina ljudi, ni ja nisam uvijek pazila na prehranu. Često sam jela pekarske proizvode, masne bureke (ili, pardon, sirnice :D), pila sam Coca Colu, sladila se redovima i redovima čokolade, vrećicama čipsa… I nije mi ništa falilo. Odnosno, to sam mislila sve dok nisam promijenila prehranu drastično, počela paziti čak i na aditive i E-ove u kruhu, raditi sve sama i mjeriti mikro i makronutrijente.

Tek tada, mjesecima kasnije, osvrnula sam se na osjećaj koji sam imala u svojem tijelu i kako sam izgledala ranije, i bila sam pošteno zgranuta. Dok sam se loše hranila, nisam shvaćala koliko sam ustvari konstantno umorna, lošeg raspoloženja i živčana, kako mi je koža izgleda sivo i dehidrirano… Bila sam loše, a nisam to uviđala jer nisam niti mogla pojmiti koji potencijal moje tijelo ima, onaj loš osjećaj je postao normalan. Pogoršanje tena sam pripisivala svim faktorima osim onom pravom – tijelo u totalnom rasulu i disbalansu. I sada, nekoliko godina kasnije, odgovorno vam tvrdim da je organizam jedan fantastičan mehanizam, toliko sposoban za samoregulaciju i regeneraciju, kada biste mu samo dali pravo gorivo! :) Ako ne pazite na sebe, onda ovu štetu svakodnevno malo po malo radite svojem organizmu, i kumulativni učinak će se vidjeti kad-tad.

Naravno, primjena zdravijih alternativa u kozmetici i prehrani ne znači da ćemo zaustaviti vrijeme i zauvijek izgledati kao da nam je 20; nadam se da znate da to naprosto nije moguće, a ne biste to trebali niti željeti za sebe jer je dostojanstveno starenje predivno. Ono čemu biste ovim pristupom trebale težiti je otklanjanju devijacija, nepravilnosti i bolesti kože – dermatitisa, akni, ekstremne dehidracije i suhoće ili pak seboreje i slično. Ja sam, naravno, mislila na vas i u praktičnom kontekstu ovoga posta pa ću vam u jednom od budućih postova pokazati kako napraviti superjednostavan i 100% zdrav maslac i kremu za tijelo koristeći vrlo dostupne i cjenovno prihvatljive sastojke.

Čitamo se! :)

 

My current nailcare: products I use + tips

$
0
0

Donedavno moji su nokti bili apsolutna koma, užasno su se listali, pucali, ma uopće ih nisam mogla pustiti da lijepo narastu. I to me, vidite, jako bunilo jer: 1) zdravo se hranim pa sam u startu odmah isključila organske razloge; 2) čak niti apstiniranje od lakiranja mi nije pomoglo; 3) tradicionalno učvrščivači za nokte koji funkcioniraju svima pomagali su mi minimalno ili nimalo. Pa, što da više radim s njima, pobogu? Srećom, našla sam svoj recept za uspjeh i danas ću ga podijeliti s vama.

10467778_551774121597678_108126712_n

Greška #1 koju sam radila: nisam redovito hidratizirala nokte nakon odstranjivanja laka. Veeeelika greška! Greška #2 je bila predugo ostavljanje laka na noktima pa mi se s lakom nerijetko odlistao i nokat. Treća kardinalna greška je bilo korištenje isušujućih odstranjivača laka (što naravno tada nisam znala jer sam redovito rotirala Afroditine misleći da među odstranjivačima nema neke velike razlike). I konačno, četvrta stvar koja mi je ful pomogla je, vjerovali ili ne, uvođenje pojačanog unosa omega 3 masnih kiselina kroz laneno ulje (ili u obliku sjemenki lana).

Počnimo od početka: lak više ne držim na noktima duže od 3 dana. Ne zanima me izgleda li on tada i dalje sjajno i netaknuto jer znam da će se oljuštiti any day now, a s njim ću skinuti i gornji “list” nokta. Lak odstranjujem s Ebelin odstranjivačem na pumpicu bez acetona, ovaj odstranjivač mi je fakat otkriće jer mi skoro uopće ne isušuje nokte što inače nikad nije slučaj. Nakon skidanja laka i oblikovanja nokta staklenom rašpicom iz Mullera (40ak kuna je koštala), na nokte nanosim tanki sloj Badger Shea & Nutmeg Everyday hidratantnog maslaca kojeg držim na noktima pola sata.

IMG_2527

Kad se to sve lijepo upije, eventualne masne ostatke obrišem u maramicu, a zatim slijedi lakiranje Ciate Nail Tonic Hydratorom kojemu prvo nisam dala sjajnu ocjenu, ali me s vremenom pridobio jer super funkcionira kao podloga ispod svakog laka – čuva od bojenja nokta i lak traje optimalno dugo (premda i dalje tvrdim da samostalno ne hidratizira specijalno nokte i bez ove rutine mi vjerojatno ne bi funkcionirao tako dobro).

Sljedeći korak je, zasigurno naslućujete, lakiranje. I tu imam nešto za reći što vjerojatno neće svima biti pjesma za uši (ili poezija za oči), a to je da sam skužila da mi jeftini drogerijski lakovi u načelu ne odgovaraju jer mi isušuju pločicu nokta (pritom mislim na Catrice, S-he, Essence i slične). Vjerujem da sam prilično usamljena u ovome prigovoru, i žao mi je što je tako jer bih stvarno rado kupovala lakove po 20 kuna, ali moji nokti ne trpe prevelike eksperimente, a tako je grozno kad mi nokat pukne nakon mjesec i pol puštanja. :( :D Moji najdraži brendovi lakova s kojima nisam primjetila takvo pogoršanje su Essie, Anny i Ciate, a premda jako volim Illamasquau i China Glaze, čak me i oni znaju zezati pa pazim da ih skinem u roku od spomenuta 3 dana od nanošenja (no, ovo je sad postalo pravilo za sve lakove bez obzira je li to Essie ili Essence).

IMG_2533Naposlijetku nanosim Ciate Speed Coat i moram reći da mi je ovaj proizvod otkriće. Dosad nisam koristila proizvode za brzo sušenje i svakih par dana sam onako staromodno čekala po 2 sata da mi se nokti osuše što je danas s obiljem brzosušećih topcoatova na tržištu stvarno nepotrebni gubitak vremena.

I mislim da je to – to! Nema tu neke neobjašnjive znanosti, ali bome mi je trebala cijela vječnost da pronađem pravu recepturu za sebe. :D Nadam se da sam vam malo pomogla ovim savjetima, a ako imate nešto za dodati, znate gdje pisati. :)

LP!

Green Girl Simply The Best Serum

$
0
0

Kad trebam nešto stvarno lagano, a opet hranjivo i osvježavajuće za njegu lica, uvijek posežem za Simply The Best serumom naše Green Girl.

IMG_2514

Radi se o proizvodu u air-tight ambalaži na pumpicu od 50 ml za koji ćete trebati izdvojiti 150 kuna. Ja sam uzela 25 ml i za to platila 75 kuna što je odlično za osobe koje rotiraju više proizvoda u njezi lica i smatraju da cijeli serum neće uspjeti potrošiti u 4 mjeseca koliko mu je i rok trajanja (uz čuvanje u hladnjaku). Ova cijena je po meni totalno opravdana jer za taj iznos dobivate osobne konzultacije s proizvođačicom koja će vas pitati za stanje i tip vaše kože, i serum po potrebi prilagoditi upravo vama. Ukratko, dobivate posve individualizirani pristup i proizvod koji će po potrebi biti posve nekomedogen, prilagođen osjetljivoj koži ili bilo kakvom drugom dermatološkom problemu.

Meni se ovaj proizvod jako sviđa, i koristim ga gotovo svakodnevno. Green Girl je u moj primjerak dodala i niacinamid koji djeluje protuupalno, kao i mnoge druge sastojke s antioksidativnim i hranjivim potencijalom. Koža je po nanošenju vidljivo svježija, jedrija i ljepšeg tonusa. Nažalost, ovaj proizvod nisam imala prilike isprobati ispod šminke jer više – manje uvijek nosim kremu s faktorom koja mi super funkcionira s Balea Aqua serumom pa tu rutinu nekako ne mijenjam.

Tekstura mojeg Simply The Best seruma je prilično fluidasta, ali izostaje onaj ljepljivi silikonski osjećaj kojeg većina seruma ima što je sjajno. Naravno, ovdje ponovno naglašavam da se ovdje radi o proizvodu koji je napravljen za moje potrebe kože pa bi u slučaju drugačijeg sastava tekstura mogla biti gušća / rjeđa.

IMG_2517

Puni sastav mojeg primjerka: hidrolat paprena metvica, hidrolat bušin, aloe vera gel, biljno ulje lješnjak, biljno ulje jojoba, emulgator na bazi pšenice, skvalan, biljno ulje jangu, biljno ulje baobab, urea, niacinamid, dekspantenol, ekstrakt krastavca, ekstrakt cvijeta višnje, hijaluronska kiselina, vitamin E, ekstrakt rotkvice (prirodni konzervans)

Kao što vidite, sastav je vrlo kompleksan i savršeno balansiran za potrebe mojeg tipa kože (mješovito – masna, osjetljiva, sklona začepljenim porama ). Serum je takve hranjive formule da ga nemam potrebu nanositi ispod neke druge kreme već ga uvijek nosim samostalno na licu (a to govori dovoljno jer inače sve ostale serume – a trenutačno rotiram ukupno četiri različita primjerka – uvijek moram nadopuniti nečim hranjivijim). Dakle, da sumiram: kakvoj koži preporučujem ovakav primjerak seruma? Svakako masnoj i mješovitoj, sklonoj nečistoćama u vidu komedona i zaštopanih pora, koži koja treba laganu, a učinkovitu i dubinsku hidrataciju. I svakako nije za zanemariti slijedeću stvar: odnos Green Girl prema klijentu je tako profesionalan da bi se i veći brendovi trebali ugledati na njezino poslovanje. Strpljivost, spremnost na objašnjavanje svih detalja (a mene uvijek zanima svašta), ljubaznost i toplina u komunikaciji su nešto zbog čega ću se definitivno vratiti krasnoj kreativnoj djevojci koja stoji iza brenda Green Girl. <3

PAULA’S CHOICE Skin Perfecting 2%BHA liquid

$
0
0

Posljednjih dana je blog bio na maloj pauzi jer sam imala mnogo obveza (što inače znam kombinirati s blogom) i InMusica (što je zabavna smetnja u mojem uobičajenom rasporedu), no sad sam… back, baby! :) Period nespavanja, loše prehrane, cuge i hodanja s makeupom po 12 sati dnevno iskoristila sam kako bih donijela konačni sud o slijedećem proizvodu, i nakon trodnevnog vijećanja odlučila sam da bez svoje ljubljene Paula’s Choice Skin Perfecting tekućine s 2% salicilne kiseline više ne želim biti. Ikada.
IMG_2541

Ako me pratite već neko vrijeme, onda znate da je moja koža jako reaktivna i sklona začepljenim porama, a kad se poklope svi iznad navedeni uvjeti, nerijetko mi na licu nastane KA-OS. Ovaj proizvod je to “ratno stanje” posljednjih tri dana (a ustvari posljednja dva mjeseca koliko ga testiram) držao sasvim pod kontrolom. Glavni razlog zašto je tome tako je dobra koncentracija salicilne kiseline koja prodire u začepljenu poru i otapa čepić sebuma, zaostalih nečistoća i mrtvih stanica. Magija? Za mene svakako, no ovdje se zapravo radi o vrlo jednostavnoj formuli sa svega nekoliko sastojaka koja naprosto ima odlično pogođen, relativno kiseli pH (3.2). A vi dosad već vjerojatno pogađate da je to glavni uvjet za učinkovitost ovakvog tipa proizvoda, i u pravu ste.

Puni sastav: Aqua, Methylpropanediol, Salicylic Acid 2%, Camellia Oleifera (Green Tea) Extract, Butylene Glycol, Polysorbate-20, Sodium Hydroxide, Tetrasodium EDTA

Jednostavnost ove formule je ono što me najviše privuklo ovome proizvodu (OK, to i masa vrlo pozitivnih komentara na američkoj PC stranici). Manje zgodna stvar je cijena od 199 kn za 118 ml, no obećavam da se proizvod troši supersporo pa mu predviđam trajanje od 6 do 8 mjeseci uz svakodnevnu upotrebu. Ja ga osobno koristim jednom dnevno, navečer, kao tonik (dakle, rasporedim ga na blazinicu i njime prebrišem lice nakon korištenja gela za umivanje). Nakon toga stavljam Balea Aqua Serum i Hipp Intensiv Creme, no čemu tolika maščoba? jednostavno, u jutro mi je lice uvijek blago isušeno od salicilne. Mislila sam isprva da mi treba neki period privikavanja, no sad nakon 2 mjeseca korištenja odgovorno tvrdim da je ovaj proizvod naprosto pomalo isušujuć (ništa neobično za salicilnu) te tu, po meni, savjet da je za “svaki tip kože” jednostavno ne stoji. No, osobe s masnom i mješovitom kožom sklonom zaštopanim poricama će vrlo vjerojatno obožavati ovo čudo od proizvoda. Jučer je prošlo ravno mjesec dana od mojeg zadnjeg mehaničkog čišćenja lica, i pore su mi u super stanju. Svoj pivi, pomfritu i znoju unatoč. Enough said.

Napomena: ako ga želite koristiti, pogotovo ljeti i POGOTOVO tijekom dana, SPF je obavezan, neupitan i vrlo visok, sorkač.


DIY BODY BUTTER – step by step tutorial

$
0
0

Jučer mi se prijateljica požalila kako ima jako suhu kožu tijela, a kako i sama imam istih velikih problema, pogotovo nakon učestalih depilacija britvicom ljeti, pomislila sam da bi od koristi bilo konačno napisati obećanu recepturu za hranjivi i bogati maslac za tijelo. Svi korišteni sastojci su 100% prirodni i ovakav maslac je siguran za korištenje za ljude svih godina, izuzev za alergičare na med i pčelinje ubode (koji mogu koristiti pročišćeni bijeli vosak umjesto nerafiniranog), i vegane. Body buter je teksturom dosta mastan pa ga je najprikladnije koristiti prije spavanja kako bi tijekom noći nahranio i revitalizirao kožu, a pogodan će biti i za ispucale pete, kožu usana i čak kožu lica u zrelijim godinama.

 
IMG_2562

Za izradu maslaca treba vam:

1. opran i alkoholom steriliziran pribor – žlice, minimalno 3 manje posude, od čega dvije poželjno keramičke ili od vatrostalnog stakla; mjerica s mililitrima ili kuhinjska vaga, štapni mikser (opcionalno, no poželjno), te još jedna veća posuda u kojoj će biti vruća voda, a u koju ćete uroniti posudicu s uljnom fazom kako biste otopili vosak i maslac

2.Sirovine (možete ih nabaviti preko Terra Organica webshopa, u Kemigu ili Nanotehu):

a) nerafinirana ulja i maslaci po želji (ja sam koristila kokosovo, suncokretovo, maslinovo, makadamijino, ulje sjemenki pamuka i avokado ulje, maslac kakaa)

b) destilirana voda u kojoj sam na temperaturi od 60ak stupnjeva 10ak minuta pustila vrećicu zelenog čaja (umjesto toga može i aloe vera, hidrolati, infuzije i slično)

c) pčelinji vosak (kao zamjena, može ići i Lanette N, sintetski emulgator, ili nešto skuplji Phytocream 2000)

IMG_2543

Kao prvi korak bitno je pripremiti sve potrebno. Ja, primjerice, nisam imala prikladnu novu ambalažu pa sam jednostavno reciklirala staru kutijicu od Afroditinog body buttera (novu ambalažu je najbolje potražiti u gore navedenim dućanima). Kad sam pribor oprala deterdžentom i sterilizirala alkoholom te dobro osušila, u velikoj sam posudi zagrijala vodu na oko 80 stupnjeva (dakle, ne do ključanja) i u nju položila keramičku posudicu sa destiliranom vodom i vrećicom zelenog čaja. Nakon nekoliko minuta sam tu posudicu izvadila iz kupelji i stavila sa strane da se malo ohladi (no, da bude i dalje topla do vrlo topla). Zatim sam u kupelj stavila drugu posudicu u kojoj se nalazila mješavina ulja, maslaca i pčelinjeg voska dok se vosak nije posve otopio.

Bitan je omjer sastojaka: ovisno o tome radite li proizvod maslačne, kremaste ili losionske teksture, staviti ćete veći ili manji omjer vodene i masne faze. Primjerice, ja sam danas radila maslac za tijelo što zahtijeva veći udio masne faze pa sam tako na 25% vodene faze stavila 75% masne faze (od čega oko ima 65 posto ulja i maslaca, a ostalih 10% je pčelinji vosak). Kada bismo to preveli na jezik mjernih jedinica, 100 grama proizvoda ima 65 grama uljne faze (dakle, npr. 15 grama kokosovog ulja, 10 grama suncokretovog ulja, 10 grama maslinovog ulja itd.), 25 grama vodene faze (u koju možemo npr. staviti još i glicerin), a emulgatora je 10 grama.

IMG_2553

Kada se vosak posve otopio u uljnoj fazi,izvadite ga iz kupelji i onda dolazi tricky dio. Naime, s pčelinjim je voskom dosta teško raditi jer ima tendenciju da se relativno brzo stvrdne. Iz tog razloga trebate biti superbrzi i imati još uvijek relativno toplu i pripremljenu vodenu fazu uz sebe, kao i štapni mikser, opet ponavljam opran i steriliziran.

Ono što tada trebate napraviti (ako mislite) je u uljnu fazu na brzinu dodati eterična ulja po želji (međutim, ako ih ne znate dozirati, onda se bolje držati samo provjerenih ulja poput lavande, i to u vrlo malim količinama ili ih uopće nemojte koristiti). Ja ih recimo, danas nisam stavljala jer je dobar dio eteričnih ulja (poput citrusa) fototoksičan i time nepodoban za ljetno vrijeme, a poneka mogu u osjetljivih pojedinaca izazvati i iritaciju. Nakon toga malo po malo ulijevate vodenu fazu u uljnu fazu (nikako ne obratno) i miksate oko minutu – dvije dok se smjesa ne homogenizira.

IMG_2557

Faze možete i miješati rukom, no to nekako ne preporučujem početnicima jer je s pčelinjim voskom ionako teško raditi, a time si povećavate šansu da nešto zeznete. Lako je moguće da vam se u prvih nekoliko pokušaja dogodi da smjesu nedovoljno dobro ili brzo homogenizirate, pa vam se faze odvajaju. No, praksa donosi iskustvo i u tom smislu nemojte biti obeshrabreni ako vam recept ne ispadne od prvog puta savršeno.

Kad ste gotovi, preostaje vam samo preliti sve u posebnu posudicu sa čepom, pustiti da se ohladi do mlake temperature pa spremiti u frižider. Ovaj maslac mogla sam napraviti i od isključivo uljne faze, pri čemu bi rok trajanja vjerojatno bio nešto duži, no ja nekako preferiram maslace s manjim udjelom vodene faze jer se onda ljepše i brže upijaju, i nekako su mazivije teksture.

IMG_2566

Rok trajanja body butteru je nekih 3 do 4 mjeseca uz čuvanje u frižideru, no obzirom da je ovo proizvod koji koristim stvarno svaki dan (a nekada i više puta dnevno), ne vjerujem da će potrajati toliko dugo. :)

Nadam se da vam je post bio koristan, čitamo se. :*

Are bloggers real people or aliens? / personal chit chat

$
0
0

Dugo nisam pisala nikakve osobne tekstove, ali neke misli zadnjih dana navele su me ponovno na taj put. Dosta je nezahvalno pisati ovakve stvari jer, kad te čita 2 soma ljudi, malo se osjećaš kao da će ti netko odrapati kožu ako se ne slaže u potpunosti s tobom. Ili te pogrešno shvati. Ili mu je dan jednostavno u banani pa samo čeka da mu netko padne na nož, a ti si ionako na sklizavom terenu sa svojim iskreno-patetičnim osobnim postom. Bilo kako bilo, današnji post mora se napisati jer je tako lijepo ipak reći što misliš – a (da se poslužim biblijskom metaforom) kamen neka onda baci onaj tko nikad nije ispao glup, patetičan ili šta ja znam kakav.

Ono što zapravo želim reći, manje potaknuta sobom, ali ipak iz osobne perspektive je da su blogeri prije svega ljudi. Ljudi, ljudi moji. Pravi, punokrvni, punomesni ljudi sa pravim problemima. I fakat užasno sucka kad te netko napadne ili ti obznani prestanak praćenja zbog pogrešnog slova u tekstu, zbog jednokratnog neslaganja u mišljenjima, zbog malo razmazane maskare ili zato što stavljaš “previše” slika mačaka na fejs. Prvo i osnovno, što je to previše slika mačaka, zar to uopće postoji? :iskreno sam zgrožena i u nevjerici: Drugo, neuredna manikura nije najava silaska četiri jahača apokalipse, to je nesretna okolnost uslijed nedostatka vremena ili pranja suđa. Big deal.

Dakle, što sve čini blogera lošim? Ako tu razmazanu točku maskare fotošopiraš, onda si loš beauty bloger. Ako je ostaviš, onda si loš beauty bloger. Ako nesavršenu fotku maskare pak ne objaviš, onda si fejker koji želi prikazati svoj život uvijek savršenim. Nije dobro ako pišeš prečesto, ali niti prerijetko. A bome loše je i ako je tekst dugačak, odnosno kratak. Nadalje, frktanje ili dislajk pravično zaslužuje i situacija u kojoj vam se netko javi da mu složite kompletnu beauty rutinu, a vi, zamislite bezobrazluka, ne odložite odmah sve što radite i ne posvetite se isključivo toj vrlo relevantnoj pojavi koja vam se obraća u INBOX što je zapravo drugi naziv za rent-a-bloger službu. (…) Ako kupiš samo high end kozmetiku, onda se razbacuješ s parama, a ako kupuješ samo jeftinu, onda si nezanimljiva pojava. Ako dobiješ nešto na testiranje, onda je ta recenzija instantno neiskrena. Jer eto, prodala bih svoje dostojanstvo i preko dvije godine rada za anticelulitnu kremu, takva sam osoba. I takvoj je osobi sasvim legitimno reći da uslijed korištenja previše engleskih riječi nema autoritet nad onim o čemu govori jer očito se taj autoritet mjeri količinom iskorištenih stopostotnih kroatizama. Ali sve se ovo može istrpiti kad se čovjek sjeti kakve bijesne pare blogeri u Hrvatskoj okreću radeći virtualno ništa, zar ne? Naravno, ne treba biti genij za znati slikati par stvari i napisati koju nepismenu rečenicu, a mi blogeri to svakodnevno dokazujemo opetovanom glupošću i banalnim temama koje iznova vrtimo kao ringišpil u kakvome cirkusu.

Biti bloger znači da je gotovo svakodnevno netko iz naše ionako siromašne zajednice skrutiniziran gore navedenim i gotovo protjeran animozitetom anonimusa. Pliz, prestanite s tim. Mi smo cure i žene koje vole druge cure i žene. Koje žele pomoći drugim ljudima. Koje nisu za to plaćene. Koje nisu kroatisti. Koje su iz raznih gradova, društvenih slojeva, financijskih mogućnosti. Koje su superobrazovane i koje nisu. Koje imaju 18 i 38 godina. Koje vole visoke i mršave, i niske i debele tipove. Koje imaju sto frendica i koje imaju jednu. Nije li to jednostavno prekrasno?

Happy and healthy: awesome cheat-treat recipes :)

$
0
0

Danas s vama dijelim 3 svoja recepta koji predstavljaju zdrave alternative inače ne toliko zdravim jelima. Prvo ću vam pokazati jedan zdravi desert, zatim namaz i (šećer na kraju) potpuno zdravu pizzu koju si možete bez grižnje savjesti češće spremiti doma. Pa krenimo!

1. Prvi recept u sebi objedinjuje okuse voća i agruma, a u isto vrijeme okus je pomalo topao, bogat (zbog cimeta) i zasitan. To je krema od ricotta sira s bananom, cimetom, par kapi limunovog soka i uronjenim komadima sočne nektarine – a sve je gotovo u manje od 5 minuta, zdravo i niskokalorično. 250 grama ricotte, 1 bananu i žličicu cimeta u prahu štapnim mikserom izblendajte u glatku kremu, poškropite s limunovim sokom i poslužite s voćem po izboru, ja sam ovaj put iskoristila nektarine (a mislim da bi i maline ili čak višnje bile sjajan izbor). ;)

10471774_740604012648391_1166931386_n

2. Drugi recept je namaz od maslina. Ako ste ikada jeli Dida Bože namaz od maslina, ovo je nešto na tu foru, ali malo konkretnije i (Dedushko kaže) finije. Što sve trebate izmiksati u gustu pastu? Oko 25 komada otkoštenih maslina (zelene ili crne, svejedno je), žlica jabučnog octa, 2 žličice tahini paste, žličica maslinovog ulja i pola žličice bučinog ulja, prstohvat kurkume te češnjak u granulama i papar po želji. Poslužiti na toplom, domaćem kruhu, sa svježim vlascem i nekim finim dimljenim sirom. Njam!

929121_334835346667518_383850314_n

3. Zadnji, ali nikako ne najmanje bitan recept je onaj za jednu super pizzu. Pizza ustvari i nije tako loš obrok ako iz nje izuzmemo velike količine punomasnog sira i bijelo brašno, a možemo ju učiniti čak i zdravom ako ju jedemo umjereno i pritom koristimo nešto rafiniranije namirnice. Za tijesto sam koristila mješavinu integralnog (50%), raženog (25%) i kukuruznog brašna (25%) te svježi kvasac koji obiluje bjelančevinama, folnom kiselinom i vitaminima B kompleksa. Za nadjev sam, umjesto punomasnih sireva koristila bijelu bazu od lagane kremaste ricotte i posnog sira (50:50) i malo vrhnja. Potrebno je sve ove sastojke dobro izmiješati u glatku smjesu i posoliti te premazati preko tijesta koje se uspješno diglo. Zatim sve to zalijte ogromnim količinama povrća (ja sam koristila ribanu tikvicu i mrkvu, rajčicu, grah i luk), pa pospite po tako pripremljenoj pizzi par žličica koncentrata rajčice, origano i bosiljak, i dodatno začinite domaćim namazom od maslina (i pesto bi išao sjajno ako preferirate). Peći oko pola sata na 200 stupnjeva. :)

10308376_245993245525004_6954571600603126171_n

Dobar tek!

New In: Food & Beauty

$
0
0

Nekoliko dana nisam pisala jer sam stisnula diplomski kojeg planiram obraniti do kraja ove akademske godine i tako završiti svoj studijski život. Priznajem, bilo je lijepo dok je trajalo, no osjećam se spremno na neke nove životne izazove poput traženja posla. Onak, posla za istač. :) Bilo kako bilo, danas vam donosim jedan mali new in. Počinjem s klopom jer… well, klopa je klopa. :)

U Bio&Bio prodavaonice stigla su prefina voćna pića ili “biokokteli”. Jučer sam probala Mango Chai, doslovno sok od manga sa chai začinima (zvjezdasti anis, kardamon, đumbir itd.), a danas me čeka guarana – cola (ne coca cola, nego sok od grožđa, čini mi se) koja je trenutačno snižena na nekih 7 kn u dućanu. Iz Bio&Bio uzela sam još i Amaizin Natural Corn Chips, doslovno tortilja čips od kukuruza, no kako je većina svjetskog kukuruza GMO, ovakav certificirani organski čips smatram nešto boljom opcijom (a uz to je i manje slan pa je dobar za one koji paze na unos soli). Uz to sam kupila i konopljino brašno kojim ću obogatiti svoje kruhiće i pizze proteinima (29g proteina na 100 g), a šećer na kraju je definitivno kombu alga koja se kuha s mahunarkama i navodno tako skuhane mahunarke ne izazivaju nadimanje. O da, i na kraju sam htjela pokazati Berief biljne napitke (moj primjerak je od pira) koji su trenutačno na akciji u Mulleru i koštaju 10ak kuna što je super cijena pa navalite. :)
IMG_2684

Zadnja stvar iz Bio&Bio u današnjem postu je Urtekram šampon bez mirisa koji mi se svidio sastavom (OK, i ambalažom) :), no nisam ga još isprobala pa dojmove ostavljam za kasnije. Drugi novi proizvod za kosu kod mene je i Alverde Lotosov cvijet pjena za oblikovanje kose. Iskreno, probala sam ju dosad samo jednom, i to na inMusicu gdje je bilo apsolutno užasno vrijeme pa sam na kraju ipak nosila kosu u repu tako da ne mogu reći puno o efektu stiliziranja. No, ono što mogu reći je da je ova pjena sastavom najbolja na našem tržištu, da ne ostavlja kosu onako previše slijepljenom i da ne smrdi. Detaljnija recenzija nešto kasnije.

IMG_2686

U zadnje vrijeme trošila sam Lavera Basis Sensitive pastu za zube Ehinacea i propolis (bez fluorida) i sviđa mi se. Miris je malo specifičan ako niste dosad koristili te prirodnije varijante proizvoda za njegu zubiju, no super čisti i ne agrivira suhe usne i nadraženu sluznicu (a cijena je nekih 15ak kuna u Mulleru). Nova pasta koju tek trebam isprobati je Sante Dental Med u okusu Myrrh ili Mira. Sante je inače organski brend koji prvi put vidim u Hrvatskoj, inače sam ga samo viđala u Austriji i Holland & Barrettu u Londonu.
IMG_2687

Sljedeći beauty proizvod je Paula’s Choice Super-light daily Wrinkle Defense sa faktorom 30 (koji sam dobila od Paula’s Choice webshopa) što je zapravo lagano tonirana krema koja ima uključen zaštitni faktor i antioksidanse. Moj prvi i drugi susret s ovom kremom je bio grozan o čemu ću pisati u recenziji, no s vremenom sam skužila kako ju ipak mogu koristiti pa ju trenutačno testiram i zasad funkcionira OK, no još uvijek sam neodlučna. Zatim sam nedavno uzela i dva lip&cheek proizvoda. Nikada ih nisam ranije koristila pa sam sad najednom uzela dva, naravno. :) Čini mi se da Alverde Light Apricot nekako bolje funkcionira na obrazima moje mješovite kože, dok Lavera Cool Berry prekrasno hidratizira usne dajući im “just bitten” izgled. Recenzija oba ova proizvoda slijedi uskoro.

IMG_2692

Prije sad već dosta vremena uzela sam Hello Beauty blender za puder i premda mi je OK, imam isti problem kao i sve ostale cure koje su ga već recenzirale – kako oprati to čudo? Druga stvar koja mi je problematična je to što mi popije značajnu količinu pudera vodenastije teksture (npr. HM Serum). Sljedeća stvar je poklon koji sam dobila za rođendan prije sada već skoro mjesec dana – YSL Opium Vapeurs de Parfum. Ovaj parfem je sve ikada za ljeto – prozračan, ženstven, cvjetno – puderast, lagano smolast, ali vrlo pritajen uz kožu, doslovce miriši kao lijepa njegovana žena. Just love! <3
IMG_2694

Sljedeći prizvod je dugo željeni i nikad prežaljeni Essie Decadent Dish. Znam da nije baš ljetna boja, ali baš me briga, za mene je ovo jedna svevremena klasika za noćne izlaske. Trenutačno je u Mulleru sniženje -20% na Essie lakove što je super jer su inače malo pricey.

IMG_2702

Na kraju dekorativnog dijela, tu je i Essence The Lash Curler maskara koja mi se već pomalo počela sušiti, pa iako mi se četkica načelno sviđa, misao da će mi maskara biti presuha za korištenje kroz 2 tjedna me jednostavno ostavlja nezadovoljnom. Moguće da nije do maskare, moguće da ju je opet netko otvarao prije mene. Stalno ista priča s našim drogerijama, jel. Osim toga, ovaj “curler” mehanizam meni ne funkcionira, odnosno uopće ne znam što je pisac s tim htio reći jer isti efekt postižem da rotiram cijelu četkicu, ne samo vanjski dio poklopca što bi kao trebala biti inovacija ovdje… Nisam uvjerena.

IMG_2704

Zatim imamo dva proizvoda za kadu. Naravno da me “brazilsko” -30% sniženje u DMu nagnalo na kupnju JOŠ jednog gela za tuširanje, ali bolje da nije. Don’t get me wrong, Biobaza Body & Hair nije loš proizvod, ne isušuje i ima OK sastav, samo meni također ima ružnjikav sintetički miris kokosa koji me odbija. Za razliku od Lush Amandopondo kugle za kupanje koja miriši rajski i čeka neke hladnije dane. :)

IMG_2707

I zadnje je nešto što mene osobno najviše veseli, a to je novi sportski top, opet isti Nike Pro, samo u drugačijem space dizajnu i to snižen sa 250 na 172 kune (Intersport). Ako ste ikada nosile Nike Pro sisodržače, onda znate da su ovi topovi vrh kvalitete za vježbačice, doslovce izdrže milijun pranja, imaju dry fit tehnologiju, a i dalje su jednako čvrsti nakon godine nošenja 5X tjedno. I uz to – nije li jednostavno diiiiivan? :)

IMG_2708

To je sve za danas, :* svima!

Drugstore top & flop: june / july 2014

$
0
0

Danas vam donosim još jedan “top i flop” na našem tržištu dostupnog asortimana. Jako sam sretna i uzbuđena što su u Mulleru pojavili novi brendovi poput meni inače jako dragog Korresa, Santea i Pukke koje sam dosad nabavljala u inozemstvu ili preko raznih webshopova, a pojačanje je dobila i Laverina dekorativa koja je dosad bila vrlo ograničenog asortimana i dostupna na svega nekoliko lokacija u Hrvatskoj. Posebno se veselim i Zoyinim lakićima, a dotad vam donosim svoje drogerijske hit & miss proizvode.

Post započinjem u pozitivnom tonu i predstavljam vam ovomjesečni drogerijski favorit: Laverin Lips&Cheeks multitasker, drugi ovakav proizvod u mojem životu. Sve je počelo u lipnju kada sam u DMu kupila Alverde Soft Apricot 2u1 proizvod za usne i obraze u kojem sam vidjela mnogo potencijala, ali i poneke mane. Kao prvo, ja imam mješovitu kožu za koju kremaste formule i nisu uvijek idealne i dugotrajne, a kao drugo – ovakvi su proizvodi dosta okluzivni za pore (pogotovo prirodnije verzije koje sadrže voskove). Alverde Soft Apricot je prekrasna topla nude nijansa, no nekako se čudno hvatala za suhe dijelove usnica pa sam priliku odlučila dati naizgled mnogo kremastijoj i hidratantnijoj Laveri.

IMG_2745 copyIMG_2717

Istina, ova je formula dosta hidratantna za usnice, no zato sam se bojala da će mi biti previše sklizava za obraze i da ću na kraju dana svoje rumenilo skidati s linije čeljusti. Srećom, bila sam u krivu i ovo rumenilo je, premda doista njegujuće za kožu, super postojano na licu. Glavni razlog tome je njegova izvanredna pigmentacija zbog čega trebate staviti stvarno malo proizvoda na kožu. Također, pomalo sam se bojala da će mi se pore počepiti od njega, no to se nije dogodilo (opet, vjerojatno, zbog aplikacije zanemarivo male količine na obraze). Međutim, za one jako sklone aknama bih ipak htjela skrenuti pozornost da je ovo proizvod na bazi ulja i voskova (ima i bismuth oxychloride, ali na samome dnu sastava) pa ako reagirate, možda pronalazak alternative nije loša opcija.

Puni sastav: Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil*, Ricinus Communis (Castor) Seed Oil*, Mica (CI 77019), Rhus Verniciflua Peel Wax, Cocos Nucifera (Coconut) Fruit Extract, Carmine (CI 75470), Euphorbia Cerifera (Candelilla) Wax, Copernicia Cerifera (Carnauba) Wax*, Titanium Dioxide (CI 77891), Butyrospermum Parkii (Shea Butter)*, Cocos Nucifera (Coconut) Oil*, Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter*, Olea Europaea (Olive) Fruit Oil*, Malva Sylvestris (Mallow) Flower Extract*, Tilia Cordata Flower Extract*, Rosa Centifolia Flower Extract*, Tocopherol, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil, Iron Oxide (CI 77492), Iron Oxide (CI 77499), Bismuth Oxychloride (CI 77163), Ascorbyl Palmitate, Alcohol*, Flavor (Aroma), Linalool**, Citral**

Moja nijansa je 04 Cool Berry (sastav varira po nijansama!), i premda se radi o izrazito hladnoj nijansi (a ja sam svijetli topli ton), mislim da je superprilagodjiva i da bi je svi podtonovi mogli odlično “isfurati”.

IMG_2742

Jednako tako, mislim da odlično pristaje i svijetlijim i tamnijim kožama jer je pigmentacija jako dobra i nijansa se može elegantno nadograditi do željenog intenziteta. Cijena: pristojnih 45(ish) kuna za 4 grama (ista količina kao i Illamasqua kremasta rumenila).

Drugi proizvod u današnjem postu ima manje blistavu reputaciju kod mene: radi se o Balea MED Ultra Sensitive mlijeku za čišćenje lica.

IMG_2751

Kao što možda znate, pjena za čišćenje lica iz ove linije mi je jako dobra i obilno ju koristim, no ovo mlijeko je katastrofa! Počnimo sa sastavom.

Puni sastav: AQUA · CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE · BUTYLENE GLYCOL · C12-15 ALKYL BENZOATE · GLYCERIN · ISONONYL ISONONANOATE · PENTYLENE GLYCOL · GLYCERYL STEARATE CITRATE · METHYLPROPANEDIOL · STEARYL ALCOHOL · PANTHENOL · GLYCERYL CAPRYLATE · SODIUM CARBOMER · NIACINAMIDE · XANTHAN GUM · ETHYLHEXYLGLYCERIN

Dakle, ništa u ovome sastavu ne indicira potencijalnu iritaciju kože i očiju, no meni se dogodilo upravo to. Već nakon 2 korištenja, dobila sam iritacijske prištiće. Nisam sigurna je li to od loše formule koja je jednostavno iritativna sama po sebi, ili zbog ljigavog filma koje ovo mlijeko ostavlja na licu (ali to nije onaj fini, hranjivi film kao u mojem omiljenom Cattier mlijeku, nego odvratni sklizavo masni film). Drugo, ovo mlijeko užasno peče za oči. I to ne samo dok ga koristite na okoloočnom području, nego su oči i sat vremena kasnije (barem meni) suhe, crvene i natečene. Koma! :(

Ovome mlijeku jedino priznajem da dobro otapa šminku, to je stvarno istina, i da je teksturom dosta vodenasto pa ga trebate koristiti u manjoj količini od nekih gušćih formula. Cijena ovome mlijeku je oko 25 kn (200 ml), no obzirom na vrlo negativnu reakciju moje kože, čak niti izrazito povoljna cijena ga ne može spasiti od sigurne jedinice u imeniku.

Do sljedećeg čitanja :*!

Balanced & healthy lunch suggestion for veggies

$
0
0

Vrlo često dobivam pitanje kako održati liniju uz vegetarijansku prehranu pa ću vam na blog povremeno ubacivati i recepte svojih većih i manjih obroka da dobijete neku perspektivu o ovoj temi. Naime, ljudi koji nisu (pesko)vegetarijanci vrlo često misle da se vegeprehrana sastoji u redanju kruha, tijesta, riže i krumpira 3 do 5 puta dnevno pa u tim okolnostima značajno debljanje doista i ne bi bilo nešto neobično. No, vegeprehrana može biti nešto fantastično i raznoliko, te na njoj čak možete i zdravo smršaviti, odnosno dobiti na mišićnoj masi i oblikovati tijelo. Bez odugovlačenja, donosim vam primjer jednog laganog, no zasitnog i nutritivno zadovoljavajućeg ručka s kojim dobivate dobar omjer proteina i ugljihohidrata, kao i optimalnu količinu zdravih masnoća.

10535158_255432351319666_611249785_n

Kao prilog danas klopamo malo drugačiju verziju grah salate. Grah večer prije namočiti (ili ne morate, ali onda prokuhajte grah 10 minuta, bacite vodu pa je ponovno zakipite) te kuhajte oko sat vremena na jakom plamenu. Nakon otprilike pola sata kuhanja, grahu možete dodati prethodno namočenu kombu algu koja pomaže probavljivosti mahunarki te očišćenu i nasjeckanu mrkvicu. Zatim zadnjih 10 minuta povrću dodajete karfiol, a kad se sve skupa skuha, zadržite oko decilitar tekućine u kojoj se povrće kuhalo, a ostalu vodu bacite i povrće lagano ohladite u mlazu hladne vode. Zatim ocijeđeno povrće prebacite natrag u zdjelu, dodajte nasjeckani mladi luk, malo bučinog i malo maslinovog ulja, žlicu do dvije jabučnog octa i sol.

Uz grah salatu predlažem proteinske polpete s konopljom, svježim sirom i zobenim pahuljicama.

10522250_702463589821161_1381818981_nNa 4 cijela jaja stavite 2 velike žlice svježeg sira, žlicu i pol konopljinog brašna, 3 žlice zobenih pahuljica, malu žličicu senfa, žlicu i pol samljevenih sjemenki lana, 2 žlice delikatesnog sušenog kvasca te začinite curryjem, solju i paprom. Na tavici koristite termostabilno ulje pogodno za prženje (ja koristim ovo) te oblikovane polpete pecite nekih 5 minuta sa svake strane na slaboj vatri.

Ovakav obrok je samo jedan od brojnih primjera dosta dobro pogođenog omjera makronutrijenata, ima brojne vitamine i minerale, a tijelo opkrbljuje i potrebnim vlaknima. Ako ovakav fini obrok sparite npr. s nezašećerenom limunadom ili sokom od aronije / cikle te za desert pojedete krišku lubenice ili nektarinu, pa čak i par kockica tamne čokolade, budite sigurni da ste pojeli nešto kvalitetno i zdravo, i za svoje tijelo učinili mnogo. :)

 

Non beauty favorites / late spring & early summer

$
0
0

U zadnjih mjesec – dva nakupilo mi se dosta svakodnevnih favorita nevezanih za ljepotu pa obzirom da su vam ovakvi postovi uglavnom kul (i meni su :) ), danas vam donosim jedan ovakav, čupav i dlakav, nonbeauty post.

Hrana i piće

Na listi top hrane i pića, kao i obično imam jako puno favorita. :D Naime, ja sam veliki gurman i naprosto je nemoguće da u mjesec ili dva ne nađem nešto superprimamljivo u lokalnim dućanima, restoranima ili vlastitom frižideru. Lipanj i srpanj dosad su uglavnom obilježile kile i kile (ili da kažem litre i litre) lubenice, and I’m not kidding.

IMG_2412

Osim ovog slasnog voća, na vrh moje liste ljetnih favorita zasjeo je i jedan čaj, točnije Yogi Green Energy, koji kombinira blagodati zelenog čaja s kombuchom i guaranom (i u tom smislu savršeno revitalizira organizam), a od ostalih namirnica sam totalno poludila za brašnom od konoplje (Bio&Bio) koje sad kombiniram sa ostalim vrstama brašna (kukuruzno, integralno, raženo) i zobenim pahuljicama pri izradi kruščića, polpeta, muffina itd. I za kraj moram pohvaliti svoj najdraži zagrebački restoran Vegehop. Čak ako i niste fan vegehrane, odite na kolač jer stvarno rade odlične slastice (preporučujem Cheesecake, Avokado-limeta sirovi kolač ili Yamunu).

Filmovi i serije

U zadnje vrijeme me jedna serija posve oborila s nogu, a to je Fargo. Glavnu ulogu ima komični Billy Bob Thornton – glumi zločestog hitmana Lornea koji dolazi u miran zabačeni gradić, i napravi potpunu pomutnju u životu inače pasivnog i povučenog Lestera Nygaarda kojeg glumi jednako briljantan Martin Freeman. Kad bi Život na sjeveru i Breaking Bad (zbog referenci na moralno propadanje glavnoga lika) imali dijete, ono bi se zvalo Fargo. Filmovi su me u zadnje vrijeme češće razočarali nego oduševili (npr. šokantno loš Noah i šokantno dosadan Lego), ali ipak bih izdvojila tri dobra uratka, a to su The Grand Budapest Hotel (klasika, očekivano dobar Wes Anderson), Inside Llewyn Davis (inače su mi ovakvi filmovi pretenciozni i dosadni, ali Llewyn me osvojio svojom kompleksnom moralnom ambivalentnošću) i Enemy. Stvarno sam bila uvjerena da Jake Gyllenhaal ne može biti uvjerljiv u nekom filmu (ne kažem da je ovaj film velika iznimka u tom smislu), ali je radnja toliko atmosferična i mind-boggling da Jake ustvari i nije bitan. Recimo.

vlcsnap-2013-05-12-12h10m16s23Inside Llewyn Davis

Glazba i koncerti

Kao što vjerojatno znate ako ste iz Hrvatske (ili regije), kod nas baš i nema nekih učestalih vrhunskih glazbenih događanja, ali ovaj inMusic je bio baš neočekivano loš s iznimkom jednog benda, dugo očekivanih Pixiesa. Da, Pixiese slušam već 10+ godina, i konačno sam mogla prisustvovati ovom veličanstvenom događaju i čuti Tame i River Euphrates uživo. Osim Pixiesa, lipanj je bio glazbeno neobično neinspirativan mjesec pa ću samo spomenuti jedno muzičko otkriće, i to nekim čudom iz Hrvatske – Lovely Quinces. Čekirajte ju!

Šoping i izleti

Kao što sam prije nekoliko dana spomenula na fejsu, prošli tjedan sam posjetila Ljubljanu, klopala u Thai Inn Pubu (odličan i jeftin) i kupila par beauty sitnica u OrCa shopu, cruelty free dućanu.

eco-cruelty-free-shop

Naravno, ovo je nonbeauty post, ali ne mogu ne spomenuti da ondje drže odlične američke beauty brendove poput 100% Pure, Alima Pure i Pacifice. <3 Vrlo ljubazna prodavačica mi je natuknula da je shipping u Hrvatsku moguć za cijenu od nekoliko eura pa ako vam Ljubljana nije usput, a ful si želite nešto iz asortimana koji drže, imajte to na umu.

Random

Možda znate, a možda i ne znate da sam odnedavno počela pisati i za Fashion.HR kao stručni suradnik. U sekciji “beauty” moći ćete pronaći moje tekstove u kojima se bavim stvarima vezanima ze ljepotu, ali kao i uvijek na neki svoj način, upozoravajući na dobrobit zdravije kozmetike, i pišući o ponekim bioetičkim beauty temama. Jako sam sretna i zahvalna što o ovim temama mogu pisati velikom čitateljstvu kakvo ima portal takvog kalibra, i nadam se (čak pomalo djetinje) da će moji tekstovi čitateljima ponuditi dodatno znanje o kozmetici, ali i o drugoj, manje glamuroznoj strani beauty industrije o kojoj prosječan konzument i ne razmišlja toliko.

I za kraj, moj apsolutni lipanjski nonbeauty favorit je ova staklenka izazova koju sam dobila od prijatelja za rođendan.

Radi se tjednim izazovima koje svaki ponedjeljak otvaram i koje trebam izvršiti u roku tjedan dana, uglavnom neuspješno jer su izazovi svakakvi, pretežito usmjereni protiv Dedushka (npr. da mu obrijem nogu) i mojeg mentalnog zdravlja (npr. da pročitam 50 nijansi sive). :D Meni je ovo jednostavno tako zakon poklon, totalno originalan, i apsolutno me oduševio i razveselio. <3

To je sve od mene za danas, čitamo se!


Current beauty favorites :)

$
0
0

Lipanj je za mene protekao jako brzo, ali je bio i jako ispunjen lijepim i pozitivnim događanjima u mojem životu. A kad se osjećam dobro, logična nadgradnja tom generalnom optimizmu i sreći je uživanje u beauty stvarčicama pa sam u proteklih mjesec i pol skupila (za mene barem) neobično velik broj kozmetičkih favorita.

Prvo želim pohvaliti sada već dugo korištene Elf kistove koji su na iHerbu užasno jeftini (3 dolara po komadu), a meni su stvarno odlični.

IMG_2832

Prvo, tu je stippling kist kojim ostvarujem odličan ljetni, prozračni izgled kože (najradije ga kombiniram s Bourjois Healthy Mix Serum tekućom podlogom), ili vrlo prirodne zarumenjene obraze (koristeći Laverino lips&cheeks kremasto rumenilo). Complexion brush je također savršen multipraktik, no ipak ga najradije koristim na obrazima jer je jako fluffy i nekako s njim najljepše doziram i blendam rumenila u kamenu, a manji blush brush umjesto za rumenilo ipak radije koristim za lagano utapkavanje transparentnog pudera u kamenu na T zoni.

Od rumenila za ljetni period preferiram hladni Sleekov Pixie Pink kada želim tek lagani, prirodni flush na licu, i Illamasqua Lover – prekrasnu marelicu koja je totalni must-have za svjetlopute curke toplog podtona. Oba ova rumenila su superpigmentirana i postojana na mojem licu, no Sleek je višestruko jeftiniji.

IMG_2839

Danju u zadnje vrijeme gotovo isključivo nosim Paula’s choice Resist Super-Light Daily Defense SPF 30.

IMG_2855

Inicijalno sam imala problem s ovim proizvodom jer su se masna i vodena faza razdvajale i na mojoj koži izazvale strašnu dehidraciju, no nakon kontaktiranja PC webshopa gdje mi je susretljiva djelatnica sugerirala da prije nanošenja proizvod protresem u tubici i tako homogeniziram, moram priznati da je ova blago tonirana krema s faktorom postala moj trenutačno najdraži proizvod za zaštitu od sunca. Blago obojena krema poništava bijeli ton cinkova oksida i čak lagano ujednačuje ton moje svijetle kože što mi je posebno bitno zbog lokaliziranog crvenila uslijed ispucalih kapilara. Rezultat je takav da sam nošenje tekućih pudera totalno reducirala, a koža mi je na tome superzahvalna. Više u recenziji koja slijedi vrlo brzo. :)

Nedavno sam na testiranje dobila i neke Makeup Revolution proizvode među kojima me se najviše dojmila Iconic 1 paleta sjenila i time postala moja idealna ljetna paleta za definiranje očiju. Ovaj proizvod gotovo da i nema nijanse koju ne bih koristila, a s njim je moguće iskonstruirati i najprozračniji no make-up izgled, kao i definirani, topli ljetni smokey. Istina, pri blendanju se malo trusi, ali su nijanse vrlo fino mljevene i besprijekorno se nanose. Rang: Sleek. Za cijenu od cca 45 kuna, stvarno teško da može bolje.

IMG_2611

IMG_2780 copy

Opium je ONAJ parfem koji sam uvijek htjela moći nositi, no na kraju je on nosio mene. Zapravo, vukao me za sobom i činio da se uvijek osjećam premlado, nedovoljno ekstravagantno i totalno underdressed. Konačno sam ovo ljeto našla verziju koja predstavlja kompromis između Opiumove zamamne, punokrvne bahatosti i mojeg stila. Silom sam željela nešto elegantno za ljeto, ali opet da se osjeti da sam to ja: vesele voćne i antipatične oceanske vodice ne dolaze u obzir. Ja volim tamjan i amber, no za ljeto oni moraju biti prigušeni dvenim notama i bijelim cvijećem kako bi zadržali onaj airy osjećaj, a opet bili negdje uz kožu i gotovo oponašali senzualan miris čiste kože. Yves Saint Laurentov Opium Vapeurs de Parfum je točno to, i bolje.

IMG_2843

Moj najbolji, najdraži, na blogu stoput pohvaljeni theBalm Sexy Mama transparentni puder je nešto bez čega se ne ide u noćne izlaske. S njime na licu imam povjerenje da će mi makeup i u 6 u jutro nakon cjelonoćnog divljanja izgledati besprijekorno.

IMG_2846

Najnoviji makeup adut u mojoj kolekciji je Bourjois Clubbing eyeliner. Stvarno sam oduševljena njime! Jako je pigmentiran i postojan, a četkica je san snova – toliko tanka i precizna da bih s njom mogla operirati miokard, a ne povući mačkastu liniju uz rub trepavica. <3

IMG_2840

Od preparative posljednjih mjeseci uglavnom trošim zalihe i kupujem jedne te iste proizvode za lice jer sam konačno pronašla idealnu rutinu njege lica koja moju osjetljivu, reaktivnu kožu održava superzdravom i tek uz koji povremeni hormonalni prištić protiv kojeg ionako ne mogu ništa.

IMG_2856

Ljeto je tako bljak što se tiče znojenja i pojačanog maščenja kože pa je čišćenje lica i odstranjivanje tragova šminke apsolutno najbitniji korak u njezi kože. Za skidanje šminke i dalje obožavam Cattierovo mlijeko, kunem se u ovaj proizvod i trenutačno trošim 4. bočicu. Jedini proizvod koji me ne peče za oči, savršeno uklanja šminku, ima dobre sastojke i cruelty free je. Ako Cattier izbaci ovo mlijeko iz proizvodnje, vrlo vjerojatno ću im napisati vrlo revoltirano pismo i ponuditi svoj desni bubreg u zamjenu za zalihu ovih god-sent bočica. Nakon skidanja šminke, lice volim oprati sa svojim starim HG proizvodom, Dr. Scheller gelom za pranje lica Nar, za koji sam mislila da se više ne proizvodi no onda se vratio u ljepšem izdanju, i iznenadilo me na policama buzinskog Mullera. Mojem sretnom skvičanju nije bilo kraja.

Nakon toga svaku večer nanosim i Paula’s Choice Skin perfecting 2% BHA koji je, vjerujem, velikim dijelom odgovoran za moje dobro stanje kože i koji će (p)ostati jedan od možda 3 proizvoda za koji bih IKADA dala cifru od 200 ili više kuna. Ako se pitate koja su to druga 2 – odgovor je dobar puder i dobar, neokluzivan +30 SPF. I baš zato što je ljeto, a koristim proizvod sa salicilnom, ne koristim nikakve maske trenutačno, niti sa glikolnom kiselinom, niti enzimske, ma čak niti obične glinene. Umjesto toga, Novexpert Repulp maska je sve što mi treba – divno hrani i umiruje kožu.

I za kraj tu je Bodhichitta Botanicals Nurture the Goddess gel za tuširanje s Vitacosta. Dakle, ovo je doista aromaterapijski raj, vjerojatno najfiniji proizvod iz ove klase nesintetičkih, eteričnouljnih proizvoda. Holy cow, ovo je nešto prekrasno – lavanda, ali ne onako gruba mediteranska lavanda nego omekšana ružom i vrkutom, vjerovali ili ne. Inače, vrhuta je zaštitna biljka žena i ima balansirajući učinak na ženske hormone, a blagi tenzidi nimalo ne isušuju kožu.

Golden Rose – first impressions :)

$
0
0

Prekjučer sam prvi put ušla u Golden Rose dućan u Importanne centru, i izašla s, za mene, netipičnio velikom količinom dekorativnih proizvoda. Naime, asortiman u Golden Rose dućanima je prilično pristupačnih cijena pa sam tako za 160 kuna kupila 2 ruža, maskaru, rumenilo i lak. Pretty sweet, zar ne? No, nije cijena bila presudni faktor u ovoj priči, nego sam ostala ugodno iznenađena proizvodima. Početi ću s lakovima jer su mi oni prvi zapeli za oko. Dakle, ako možete smisliti neku boju, ma koliko svemirsku, prilično sam sigurna da će je GR imati. Stvarno imaju nevjerojatan spektar lakova svih vrsta, formula i finiša, a ja sam se za početak odlučila za Rich Color lak u nijansi 71 jer stvarno nemam nešto ovog tona (svijetlo bež, nešto poput ljuske jajeta) u svojoj kolekciji. Ovi lakovi dolaze u standardnoj količini od 10.5 ml, a koštaju svega 20 kuna.

IMG_2863IMG_2936O trajnosti još ne mogu pričati, premda sam zasad zadovoljna, a sama boja je pigmentirana, brzosušeća i jako jednostavna za aplikaciju na nokat. Na slici iznad možete vidjeti kako lijepo izgleda samo jedan sloj laka, pigment je totalno ravnomjerno raspoređen i bogat.

Sljedeća 2 proizvoda su me oborila s nogu – radi se o Velvet Matte ruževima. Sigurno se vraćam po još nekoliko nijansi! Ovi ruževi su totalno ono što tražim u proizvodu za usne, lijepo pigmentirani, gusti i mat, a opet dovoljno kremasti tako da se ne hvataju za suhe dijelove i ne stvaraju na usnama osjećaj suhoće.

Nijansa 27 je prekrasna za svakodnevne prilike jer je totalno “your lips but better”, odnosno savršeno imirita prirodnu boju usana. Moje usne su prirodno dosta blijede, ali su jako osjetljive na vremenske prilike i konzumaciju slane / ljute hrane pa se uvijek onako mrljavo zacrvene što mrzim. Baš iz tog razloga, na usnama uvijek volim imati makar tanji sloj nekog postojanog ruža tek toliko da mi iznijansira boju usana, a ova nijansa će biti savršena za bilo koju priliku i makeup.

IMG_2869

Nijansa 15 je pak nešto najljepše ikada. Ova crvena je stvarno naljepša crvena koju sam ikada imala priliku staviti na usne! U ambalaži izgleda pomalo toplog tona, kao i swatchana na ruku – no na usnama, zahvaljujući prirodno ružićastom tonu kože usnica, dobiva onu pravu, neutralnu, vibrantnu crvenu nijansu koja izgleda super luksuzno i glamurozno. Cijena ovih ruževa je samo 34 kune, i mislim da su na našem tržištu ovi mat ruževi apslutni best buy, odnosno imaju najbolji omjer cijene i kvalitete.

IMG_2874

IMG_2884

Četvrti proizvod je rumenilo u nijansi 01 Pastel Pink, i moram nažalost reći da me ono pomalo razočaralo. Premda je pigmentirano, što je super, nijansa 01 koju sam swatchala u dućanu nekako je izgledala manje praškasta, više bež i mat (možda zbog rasvjete) nego kupljeno rumenilo. Dapače, na mojoj koži ovo rumenilo nije niti pastelno niti pink nego izgleda baš toplo i breskvasto što i nije baš nešto što sam trenutačno tražila.

IMG_2877

Posljednji proizvod koji sam kupila je MaximEyes maskara s klasičnom gumenom četkicom. Kao i sve maskare s ovim tipom četkice, na mojim trepavicama ona daje zadovoljavajuću definiciju i razdvajanje, ali je manjkava što se tiče stvaranja volumena. Formula je također dosta gusta i suha (i prilično se brzo suši na trepavicama) pa ako ne volite takav tip proizvoda, upozoreni ste. Cijena je 29 kuna. Svi ovi proizvodi u dućanu su izloženi u obliku testera (uključujući i maskare) što je jako pozitivno i od mene GR po tom pitanju ima veliki plus.

IMG_2880

Za kraj, na slici ispod možete u akciji vidjeti maskaru, rumenilo i ruž (nijansa 27). :)

IMG_2907 copyDo čitanja :*

Quick 15 minute gluten-free meal for veggies

$
0
0

Možda primjećujete, a možda i ne, da me u zadnje vrijeme skoro i nema na blogu, odnosno fejsu. I dok mnogi od vas uživaju u morskom plavetnilu, koktelima i mazuckanjima s visokim faktorom, taj scenarij se nažalost ne odnosi i na vašu Babushku koja finalizira svoj diplomski po zagrebačkim knjižnicama. Blah. Ali što se mora, nije teško, zar ne? ;)

Barem me moj kroničan nedostatak vremena inspirira na brzinske recepture pa je jučer tako nastao ovaj bučkuriš koji ću vam ponosno pokazati danas. :) Radi se malo drugačijoj palenti s mojim najdražim mekim ricotta sirom i povrćem.

10413876_265568493632152_83999733_n

Palenta, pura ili žganci (kako god želite) je idealan obrok za kombinaciju s povrćem i drugim namirnicama, a spremiti ga možete u svega nekoliko minuta. Jedina stvar s palentom je to što je malo siromašna nutrijentima pa sam ju ja napravila s crvenom lećom i lanenim sjemenkama. Dakle: u posoljenoj vodi prvo 10ak minuta kuhate crvenu ili zelenu leću (ja sam koristila crvenu), zatim u uzavrelu vodu s već skoro posve skuhanom lećom dodajete pomalo palentu, odnosno kukuruznu krupicu (odnos leće i palente je negdje 50:50), a za nekoliko minuta – kad palenta dobije željenu konzistenciju – dodajete nekoliko žličica lana u smjesu.

Kad imate bazu – to će reći palentu – onda na nju bacite malo ricotta sira koji je puno finija alternativa posnom siru, i zatim sve to prekrijete s hrpom povrća po želji (ja sam koristila grah, kukuruz, luk i papriku, začinjene solju te maslinovim i bučinim uljem). Ovaj obrok je gotov u doslovno 15 minuta, mogu ga njupati i oni na dijeti bez glutena, a obećavam da je fin i zasitan. :)

Bon apetit!

New In: The Body Shop, 100% pure, Lavera, Barry M…

$
0
0

Da, malo sam se raspištoljila s kozmetičkim novitetima u zadnje vrijeme. Možda je to do ljeta koje ove godine i nije toliko ljetno, pa se šminkam jednakim intenzitetom kao i u drugim sezonama, ili je možda do stresa kojeg pokušavam riješiti instantnom gratifikacijom… Ili je to možda do činjenice da mi se u zadnje vrijeme sviđa neobično mnogo novih kolekcija? Tko će ga znati! U svakom slučaju, pred vama se nalazi još jedan pregled mojih noviteta.

100% Pure

Na ovaj brend sam naletila u Ljubljani, točnije u ljubljanskom cruelty free OrCa shopu, a inače se radi o američkom brendu koji brije na totalnu sirovinsku čistoću, kao što ime sugerira. Dakle, bez konzervansa (osim alkohola skroz na dnu liste), skoro i bez sintetskih sirovina uopće – radi se o proizvodima koji su govoto potpuno na bazi ulja, maslaca, eteričnih ulja i ekstrakata. Dosta često ljudi ne kuže razliku između prirodnog, organskog i sitetičkog proizvoda u smislu da pretpostavljaju kako je sintetički proizvod inherentno zao, kancerogen i pun industrijskih nečistoća, a organski ili prirodni proizvod je inherentno savršen i divan i krasan. Naravno da to ne. :) Primjer: neki sintetski proizvod može biti napravljen od posve sigurnih i neiritativnih sirovina, i u tom smislu doista dobar za kožu, dok prirodni proizvod može biti krcat alkoholom i iritativnim eteričnim uljima – dakle, prirodni će proizvod djelovati značajno i vidljivo lošije na površinu kože. No, ono zbog čega ja ipak preferiram prirodne proizvode spram sintetskih je to što sintetski uglavnom nisu čisti. Primjerice, određeni sintetski konzervansi mogu se taložiti u organizmu dok alkohol kao prirodni konzervans, ma koliko kožu možda površinski isušio, neće naštetiti zdravlju dugoročno.

IMG_3025

Tu dolazi 100% Pure. Radi se o proizvodima koji su dosta bogati esencijalnim uljima i ekstraktima, i ukoliko ste osjetljivi na ove sastojke, predlažem da preskočite ovaj brend. No, većini ljudi će ovi proizvodi savršeno odgovarati, i definitivno su dugoročno sigurnija alternativa što je posebno bitno kod proizvoda koje nanosite na velike površine tijela. Ja sam odabrala dva preparativna i jedan dekorativni proizvod za sebe: kremu za tijelo u mirisu White Peach koja ima vrlo bogatu i hranjivu teksturu, pjenu za tuširanje Vanilla Bean koja me oduševila jer je ful hidratantna, i lak za nokte u nijansi Cherry Pop.Ova nijansa laka je btw. nešto savršeno.

IMG_3033

Miris pjene za tuširanje nije superintenzivan, ali se na koži zadržava bruuuuutalno dugo, rekla bih čak 12ak sati. Ono što je još bitnije, mirisi su totalno organski, dakle nema sintetičkog parfumiranja niti ftalata iz mirisa. :) Naknadno sam otkrila da ovaj brend postoji i na Vitacostu za upola manju cijenu, no samo tri linije (Coconut, Honey Almond i Vanilla Bean). Od ova tri raspoloživa, Vanilla Bean i Coconut su odlični, dok Honey Almond mirisom malo podsjeća na karbofix pa nije moj favorit.

The Body Shop

U nedavnom posjetu Grazu kupila sam i nekoliko proizvoda The Body Shopa koji je tada imao akciju kupiš 3, platiš dva. Ja sam kupila sveukupno četiri proizvoda, i za to dobila čak 3 testera što me razveselilo i rastužilo u isto vrijeme jer sam se sjetila naše žalosne situacije u Hrvatskoj gdje se testeri dijele na kapaljku. Odabrala sam: blusher u nijansi Macaroon, all over highlighter Lightening Touch u nijansi 00,  vrlo kremasti i hidratantni all in one korektor u nijansi 01 (za koji se nadam da će odgovarati mojoj sve sušoj koži okoloočnog područja) i prekrasnu toaletnu vodu Indian Night Jasmine koja me, unatoč prvotnoj skepsi prema TBS parfemima vrlo ugodno iznenadila. Moram se požaliti kako zbog nedostatka vremena i manjkavog društvenog života još ništa nisam uspjela propisno isprobati, no recenzije slijede.

IMG_2949

IMG_2974

IMG_2952

Lightening Touch:

IMG_2955

Barry M Aquarium kolekcija

IMG_3023

Nedavno sam na fejsu pohvalila prekrasnu Barry M Aquarium kolekciju, a dva dana kasnije iz Pink Pande stigao mi je paketić s čak četiri od šest ovih lakova. Bila sam stvarno ugodno iznenađena ovim pažljivim tretmanom Pink Panda webshopa koji mi je pružio priliku da vam iz svoje perspektive predstavim ovu kolekciju. Dobila sam nijanse Mediterranean, Arabian, Pacific i Mermaid. Zasad sam samo Mediterranean pošteno iznosila, dok sam Arabian i Mermaid tek danas probala pa ću samo reći svoj prvi dojam o ove tri nijanse. U Mediterranean koji prelijeva ružičasto – bakrene nijanse sam totalno zaljubljena! Nosila sam ga gotovo tjedan dana, vrlo slabo se oštetio u tom periodu, a također je vrlo brzosušeć i nanosi se skroz ravnomjerno bez vidljivih poteza četkice. Shimmer je razmjerno veći nego u zlatno – zelenkastom Arabian čiji se potezi mrvicu više vide jer je formula malo rjeđa, a samim time i donekle teža za savršenu aplikaciju. Stvar spašava to što je lak stvarno konzistentne pigmentacije pa ne ostavlja depigmentirane “rupe” čak niti pri vrlo tankom nanosu (što i savjetujem za ovu nijansu: bolje 3-4 tanka sloja nego 1 debeli). Topper je klasično sladak, “konfeti” stila, i ne pregust, pa ga se može nanijeti i vrlo diskretno i po potrebi nadograditi do željenog intenziteta.

Duochrome efekt čekirajte na sljedećim fotkama:

IMG_2981 IMG_2984 IMG_2986

Lavera Rose Garden gel za tuširanje

IMG_3026

U Grazu sam naletila i na ovu ružinu liniju Laverinih proizvoda od kojih dosta često uzmem gelove za tuširanje jer me ne isušuju. Premda nisam veliki fan cvjetnih mirisa, moram reći da mi je ovo najdraži Laverin gel za tuširanje jer se alkohol uopće ne osjeti, već je dominantan tek gusti miris predivne ruže. Vrlo često su mi cvjetni mirisi u gelovima za tušitanje sintetički i bljak, no ovaj miris gela je nešto sasvim drugačije, autentičan i baš gust. U Grazu me ovaj gel koštao oko 3 eura, i nisam sigurna ima li uopće ove linije kod nas, no ako je i ima, vjerojatno je cijena pljačkaški duplo veća. Nažalost.

Essence Sponge nail polish remover

IMG_3024

Koristila sam ga tek tri puta, a već ga planiram zafitiljiti u smeće, premda me koštao nevjerojatnih 26 kuna što je uvjerljivo najskuplji odstranjivač laka za nokte koji sam ikada imala. Otkud da počnem? Bila sam stvarno uzbuđena mogućnošću nekorištenja blazinice pri odstranjivanju laka, no ova spužva u bočici uopće nema taj efekt blazinice, odnosno gotovo uopće ne skida lak (što je vjerojatno i do samog odstranjivača koji se čini jako slab, ali mi je zato prestrašno isušio nokte koji su se kao rezultat toga skroz izlistali). Ukratko, gadi mi se više gurati prste u ovu bočicu, a proces odstranjivanja laka traje dobrih 15 minuta. Ovo je ujedno i moj najflop proizvod za srpanj i nikako ga ne bih preporučila osim ako se lakirate samo sa prozirnim lakom.

Betty Brush

IMG_3037

Najjeftiniju verzija popularnog Tangle Teezera, odnosno Macadamia No Tangle Brusha (71.90 kn), pronašla sam u Mulleru. Moja je kosa tanka, gusta i svilenkasta, ukratko dobitna kombinacija (not), no zasad mi se ova četka pokazala jako korisnom i jednostavnom za upotrebu na mokroj i na suhoj kosi. Nisam imala ostale verzije četki pa ne mogu usporediti, no mene ova verzija služi sasvim dobro i ne osjećam neku potrebu da je zamijenim. Oni koji imaju druge verzije tvrde da je Betty četka malo tvrđa, no i dalje ima relativno savitljive, gipke zupce koji ne bi smjeli čupati kosu, odnosno barem ne čupaju moju prilično glatku kosu (ne jamčim da bi upotreba na gustoj, kovrčavoj i suhoj kosi dala isti rezultat).

I još jedna obavijest za kraj: hvala svima koji me u ovo blogosušno vrijeme i dalje prate, čitaju i komentiraju. <3 Kao hvala za vašu strpljivost i naklonost, vrlo brzo ću organizirati  jedan giveaway u kojem ćete se moći prijaviti za čak dva poklona ovisno o vašoj preferenciji. :)

Čitamo se! :)

Kiss my face “Grapefruit & Bergamot” hand creme

$
0
0

Prije nekog vremena stigla mi je pošiljka s Vitacosta i u njoj krema za ruke koja me oduševila i koja je tema današnjeg posta. Radi se o Kiss my face “Grapefruit & Bergamot” kremi za ruke poprilično sigurnog i kvalitetnog sastava, superfjetinoj s obzirom na količinu (oko 6 dolara za 118 ml) i jako ugodnoj na koži.

IMG_3040

Moje preferencije za kreme za ruke su sljedeće: mogu biti malo masnije i teže upijajuće teksture, no ne silikonske i prelagane (znate onaj osjećaj kad vam se krema upije u roku 15 sekundi i onda su vam ruke instantno OPET suhe, bljak); smeta me superintenzivan, sintetički miris u kremama; smetaju me nepotrebni sastojci koji kremu čine komercijalno privlačnijom, a zapravo rade više štete nego koristi i, na kraju, smeta me kad kreme za tijelo nemaju nikakav antioksidativni učinak.

Ova krema je skoro pa idealna po svim parametrima: brzo se upija i nije preguste (premasne) teksture, ali je istovremeno prilično hranjiva i hidratantna, vrlo je visokoantioksidativna, ima ugodan i blag miris po nečemu što me podsjeća na djetinjstvo (kombinacija vanilije – mada je nema u sastavu, i citrusa). Imam jednu malu zamjerku, a to je sastojak ceteareth 20 za koji bih radije da ga nema, no magično ga ima u masi prirodnih proivoda (npr. Biobaza ga trpa u sve živo). Međutim, kako se radi o manjoj količini tog sastojka i kako ga ne izlažem velikim površinama tijela, zažmiriti ću ovom prilikom jer mi sve ostalo odlično odgovara u ovome proizvodu. Bih li ga preporučila? Da! :)

IMG_3042

Puni sastav: Aqua, organic camellia sinensis (green tea) leaf extract*, organic thymus vulgaris (thyme) leaf extract*, organic hydrastis canadensis (golden seal) root extract*, organic melissa officinalis (lemon balm) leaf extract*, organic helianthus annuus (sunflower seed) oil*, glyceryl stearate, glycerin, cetearyl alcohol, cetearth-20, organic simmondsia chinensis (jojoba) seed oil*, citrus grandis (grapefruit) peel oil, citrus aurantium bergamia (bergamot) fruit oil, caprylic acid, glycine, butyrospermum parkii (shea butter) oil, tocopherol (vitamin E), xanthan gum, potassium sorbate and lecithin.

Viewing all 261 articles
Browse latest View live