Ako postoji tema o kojoj mogu beskonačno “verglati”, to je svakako hrana. Hrana je za mene radost života, izvor zdravlja i dobrobiti, građevni materijal i pokretač našeg organizma. Dobar obrok i obilje zdravih namirnica me instantno oraspolože. O njoj mogu beskonačno čitati, ali i pisati pa sam za danas pripremila još jedan “food reads” tip posta u kojem vas, ukratko, upoznajem s nekim novim namirnicama u mojoj smočnici, ili vas podsjećam na neke stare koje vrijedi spomenuti više puta jer su baš tako dobre!
1. Chlorella ili klorela
Klorela je alga zelene boje koja raste u slatkovodnom okruženju. Ova alga je najmoćniji izvor klorofila koji možemo dodati na naš svakodnevni menu. Klorela optimizira razinu kisika u krvi i poboljšava krvnu sliku, ima izuzetna detoksifikacijska svojstva protiv kancerogenih teških metala, jača imunitet i ima milijardu drugih beneficija. Ja sam svoju klorelu naručila s Vitacosta praktički samo zato da pojačam unos vitamina i minerala jer 2 grama ovog praha zadovoljava nevjerojatnih 83% preporučene dnevne doze vitamina C i 67% dnevne potrebe za vitaminom E, a ima i puno vitamina K koji je bitan za pravilan metabolizam kostiju, no zbog njegove uloge u koagulaciji krvi oni koji imaju problem sa zgršavanjem krvi trebaju ipak radije preskočiti klorelu.
2. Chia
Jako često dobivam upit za ove sjemenke: gdje ih kupujem, što one točno rade u organizmu? Naime, chia sjemenke su još jedna “supernamirnica” jer sadržavaju vitamine A, B, E i D, zatim kalcij, kalij, bakar, željezo, mangan i cink; bogate su omega 3 masnom kiselinom, bjelančevinama, željezom, dokazano povisuju HDL (dobar kolesterol), a snizuju loš (LDL) itd. Prednosti chie su uistinu brojne, no imaju i manu, a to je visoka cijena. Prije sam chiu kupovala u Bio&Bio trgovinama, no kako ju trošim dosta često i obilno, to se pokazalo kao skup sport pa sam se i tu prebacila na naručivanje s Vitacosta gdje za istu cijenu mogu dobiti duplu količinu. I još jedno pitanje: jesu li bijele i crne chia sjemenke nutritivno različite? Ne značajno, to je više pitanje estetike.
3. Maca
Maca prah je nova namirnica u mojoj kuhinji, i više nikada ne želim biti bez nje. Postala je sastavni dio apsolutno svakog doručka, bilo da ju stavljam u shake, smoothie ili žitarice (što mi je najdraži način). Gotovo svako jutro jedem kombinaciju nekog biljnog mlijeka (najčešće rižino ili zobeno), zobenih pahuljica, branflakesa, maca praha, jagoda, banane i brusnica, i to je moj najdraži doručak bez kojeg nisam svoja. Ova namirnica je super za energiju, ali njezino najzanimljivije svojstvo prema mnogim navodima je ono adaptivne blagotvornosti u organizmu. U tom kontekstu maca djeluje na reparaciju organizma ondje gdje je slab: sudjeluje u povećanju otpornosti organizma, opskrbi energijom, jačanju imunološkog sustava i spriječavanju stresa. I doista, otkad koristim macu, osjećam se sjajno! Ne mogu to znanstveno potkrijepiti i ne mogu isključiti subjektivni faktor u samoprocjeni, ali osjećam se drugačije, poletnije i bolje nego ranije, i nekako sam uvjerena da maca ima prste u tome.
4. Šećer od datulje
Kako sam privela kraju agavin sirup koji imam doma, razmišljala sam o alternativi agavinom sirupu. Iako mu je glikemički indeks nizak, ipak se ovdje radi o rafiniranom sladilu. Barem koliko sam čitala o tome, nijedan agavin sirup nije 100% raw ili sirov. Ustvari, jedino pravo sirovo sladilo, osim neprocesuiranog meda, je šećer od datulje. Premda se zove šećerom, on to ustvari nije jer se radi naprosto o dehidriranim i smrvljanim datuljama. Zar nije to jednostavno sjajno? Osobno vrlo rijetko koristim sladila, ali kad baš radim neke keksiće ili nešto, naravno da trebam nešto što će im dati slatkoću, pa se ovaj datuljin šećer pokazao divnim u tu svrhu. Jedina mana ovog šećera je to što nije topiv pa dolazi u obzir samo za zaslađivanje krute hrane. Također, glikemijski indeks ovog šećera nije supernizak pa se (kao niti datulje općenito) ne preporučuje za konzumaciju dijabetičarima.
5. Alpro Kokosovo mlijeko
Jučer sam po prvi put ikada ugledala ovo mlijeko u Intersparu i naravno da sam odmah dobila napadaj od sreće. Još ga nisam probala, ali ne sumnjam da se radi o nečemu superfinom. Cijena mu je 25 kuna što je dosta, no ako poznajete asortiman Alpro mlijeka onda znate da ta cijena i nije toliko viša od cijena drugih mlijeka (zob, soja, riža…). I usput da spomenem – ja inače rižino i zobeno mlijeko uzimam u DMu (Alnatura) jer su mi tamo najbolja mlijeka, i ne preskupa.
6. Yogi Green energy čaj
Novi čaj u mojoj postavi čajeva koju sam u zadnje vrijeme konačno malo reducirala je Yogi Green Energy. Yogi ponovno nije razočarao, dapače Green Energy je toliko dobar da sam ga odmah uvrstila u svojih top 5 čajeva, a za ljeto će biti idealan. Ovo je mješavina zelenog čaja, limunske trave, guarane, mente, đumbira, bazge, crnog papra, sušene kombuche i limun verbene. Yum!
7. Bio kava, Spar
Da budem posve iskrena, nisam dosad nikada pila Bio kavu. Uzela sam jučer ovu ciglicu jer je bila na sniženju i jeftinija od moje najdraže Franck Arabice (inače joj je cijena oko 25 kn za 250 grama, dok je Franck oko 20). Ne znam što da očekujem od nje, ali me veseli ovo “iz certificiranog biološkog uzgoja” iskustvo. Ustvari, pala sam na riječ “bio” i lijepu ambalažu, a nadam se da će me i sadržaj jednako pomesti svojom kvalitetom i dobrim okusom.
8. Sok od peršina
Jučer je mene i Dedushka put nanio u Veliku Goricu gdje smo u jednoj šetnjici kupili svoj prvi sok od peršina. Bila sam užasno skeptična jer peršin je peršin, i nikada ga baš nisam gledala u tom kontekstu, ali jučerašnji dan mi je otvorio oči. Pa to je nešto prefino! U budućnosti ću ga svakako pokušati izraditi sama i postaviti recept na blog. Jeste li znali da je peršin izuzetno niskokaloričan (oko 55 kcal na 100 g), a obiluje vitaminima i mineralima? Mislim da je vrijeme da se peršin i ja češće družimo u kuhinji. P. S. Ovaj sok proizvodi udruga Arka naša, a u Zagrebu ih, koliko znam, možete pronaći na Malom Placu Na Tavanu. Ako niste bili već ondje, odite SAD ODMAH jer je fantastičan.
Klik za više informacija o Malom Placu.
9. Kombucha
Prije nekih mjesec dana našla sam se na kratkom izletu u Austriji, i naravno da ja ne bih bila ja kad ne bih svratila u austrijski DM. Začudno, iz DMa sam izašla s više hrane nego kozmetike, a zvijezda večeri je bio čaj od kombuche. Radi se o fermentiranom čaju koji je po okusu i teksturi negdje između šampanjca i ledenog čaja, onako je fino bubley i neobičnog, ali jako finog okusa. Kombucha se izrađuje ustvari uzgojem specifične gljive koja se “hrani” šećerom iz zaslađenog čaja, i zatim te bakterije i kultura gljiva fermentacijom proizvode napitak koji je ne samo ukusan već i izuzetno zdrav: detoksificira, odličan je za probavu i generalni imunitet organizma.
OK, a sad pitanje za vas: kuhate li svaki dan? Ja kuham apsolutno svaki dan, a najčešće dvaput dnevno, i moram priznati da je ljudima oko mene to prilično čudno jer su svi navikli na život “s nogu”.
I za kraj: korisni linkovi na gore spomenute namirnice: Klorela, Chia, Maca, Šećer od datulje.
Do čitanja!