Quantcast
Channel: babushka – Babushka blog
Viewing all 261 articles
Browse latest View live

Muddy buddy: fiber packed energy smoothie

$
0
0

Smoothieji su u zadnje vrijeme postali “all the rage” među vrlo zaposlenim ljudima koji pokušavaju održati zdravi stil života u okviru svojih prenatrpanih rasporeda. Zbog izmiksanog udjela voća i povrća, ovakav obrok je lako probavljiv, pun vitamina i minerala, zasićen zdravim ugljikohidratima i, prije svega, vlaknima. Vlakna su užasno bitna za zdravu probavu, a iz rafinirane industrijske hrane su vlakna nerijetko kompletno reducirana, kao i masa drugih nutrijenata potrebnih za zdravu funkciju organizma. Čak i ako ne volite posebno salate ili voćke, većina ljudi će obožavati smoothieje, slushieje i šejkove jer su jednostavno zabavni i jednostavni za popiti.

Moj “muddy buddy” je jedan takav sveobuhvatan, superzdravi šejk koji doslovce ima sve zamislive potrebne nutrijente, i zato je idealan za konzumaciju bilo kada u danu, a poglavito nakon tjelovježbe zbog udjela proteina. Sad kad vam nabrojim što se sve nalazi u njemu, možda će vam biti teško povjerovati da je ukusan, ali zapravo je PREUKUSAN i jako sam ponosna na njega. :smoothie mama:

b207e652b98711e3b0aa12c0b6832959_8

Treba vam:

- 2 pune šake opranog matovilca

- 1 banana

- 1 cjelovita jabuka (dakle, ne oguljena)

- decilitar mutnog soka jabuke (protisnutog i bez šećera, ne iz koncentrata)

- 3 velike žlice soka aronije

- 2 velike žlice usitnjenih lanenih sjemenki

- oko 30 grama biljnog proteina (ja imam protein iz konoplje, riže, graška i chia sjemenki, ovaj)

- velika žlica chia sjemenki

- mala žličica provjerenog, nepasteriziranog meda

Naravno, ako nemate nikakav protein, slobodno napravite čisti voćno – povrtni smoothie po istoj recepturi.

35bb3378b98811e3bc4e1224e48cfdc2_8

I ta-da! Ovaj smoothie ima sve: zdrave jednostavne i lako probavljive ugljikohidrate, pektin iz jabuke, proteine, zdrave masnoće iz lana, pregršt vitamina i minerala, dozu vitamina C iz aronije i hrpu vlakana, a dnevna žličica meda je tu za imunitet. I sad za kraj – sigurno se pitate što će nam tu matovilac, pa to je salata, pih… Ne, matovilac zapravo ima više željeza od špinata, izvor je folne kiseline neophodne za zdravlje žena (a posebice za buduće trudnice) i krcat je vitaminom C.

Uživancija i pol! ;)


Detox time!

$
0
0

Kad kažem detoksikacija, pri tom ne mislim samo na dobrobit generalnog zdravlja organizma, premda je to nedvojbeno osnovna funkcija procesa detoksificiranja. Kod mene osobno detoks znači i rad na zdravlju kože iznutra. Naime, već sam u osnovnoj školi shvatila da neke namirnice jednostavno ne funkcioniraju za mene i da mi se na koži izbacuje svašta kad ih konzumiram makar i u najmanjoj mogućoj količini. Primjerice, to su bili poneki suhomesnati proizvodi od kojih mi su mi redovito iskakale potkožne akne kojima nisam nikada u životu bila sklona (čak ni prije par godina kad sam zbog ciste na jajniku imala hormonalni disbalans). Dakle, oni upaljeni, potkožni, veliki i crveni otoci kože koji su se pojavljivali 2 dana nakon konzumacije sporne namirnice, pa stajali na licu nekoliko dana i onda se spontano netragom povukli – do slijedeće konzumacije istih spornih proizvoda.

Nedavno sam iz čista mira počela reagirati na gljive, pogotovo na neke vrste poput vrganja. Da, gljive su relativno teška namirnica za probavu, no ipak ne toliko teška da nas od nekoliko gljiva boli želudac slijedeća 3 sata kao u mojem slučaju. :) Ja očito imam problem sa žuči (i u obitelji su mi svi s mamine strane slabi na žuč) pa tako moram dosta oprezno pristupati hrani. Smeće poput preprženih grickalica ne jedem stvarno skoro nikada, a jednako tako ne konzumiram niti gazirana pića i još mnogo generalno prihvaćenih nezdravih namirnica tipa rafinirani šećer, bijelo brašno itd. No, kao i svaka osoba koja ne robuje 100% ideji zdravoga (jer eto ne volim ništa preekstremno pa niti to), povremeno ću sjesti s dečkom na pizzu, popiti pivu (više) vani i slistiti čokoladu koja nije 99% kakao – just because. :)

Zašto ovo pišem? Zato što (koliko god je lijepo povremeno se opustiti), sutradan mi je uglavnom bljak. Osjećam se teško, probava mi je usporena, koža mi izgleda grozno (pogotovo večer nakon tankanja goriva za kruzanje po klubovima :D), šake su mi užasno suhe i dehidrirane, nemam energije kao inače, a izgledno je i da mi je kvaliteta sna večer ranije bila nikakva pa sam dekoncentrirana i bezvoljna. Ovo možda nije lako uočiti ljudima koji se i inače hrane nepažljivo, no ja primjećujem enormnu razliku u svim ovim faktorima.

Uglavnom tada instinktivno osjetim potrebu da pojačam unos vitamina i minerala, kao i tekućine – odnosno, da napravim detoks. Kod mene taj detoks nikad nije (super)restriktivan u smislu da si skroz zabranjujem konzumaciju krute hrane ili tako nešto, ali ću generalno posezati za laganim cjelovitim žitaricama (kvinoja, bulgur, proso, kuskus…) i voćno – povrtnim dodacima u obliku raznih salata, juha i smoothieja.

Konkretno, ovima:

1. KLICE: klice grahorica, alfa-alfa, gorušica, kres, poriluk… izbor je stvarno velik, a ovaj maleni dodatak uobičajenoj povrtnoj salati značajno doprinosti udjelu vitamica C koji nam je potreban u dnevnoj prehrani. Primjerice, šalica klica rotkve dnevno zadovoljava nevjerojatnih 18% dnevne potrebe za vitaminom C, inače snažnim antioksidansom koji utječe na generalno zdravlje organizma (imunitet), ali i na ljepotu kože (djeluje protiv oštećenja zbog okolišnih faktora).

4bfd2a20ba5411e3a1af0ea229d20f9b_8

2. KURKUMA je začin s kojim sam se susrela nedavno, tražeći alternativne izvore liječenja. Zahvaljujući kurkuminu, kurkuma ima brojne koristi za organizam, a ovom prigodom istaknula bih da dokazano odlično čisti jetru i djeluje antimikrobno.

3. KRASTAVCI odlično osvježavaju i rehidriraju organizam, spriječavaju zadržavanje vode, a bogati su i vlaknima.

4. MASLINOVO I LANENO ULJE su dva ulja koja posebno volim jesti bez termičke obrade, dodajući ih u mlake juhe / šejkove i salate. Sigurno već svi znate da maslinovo ulje nevjerojatno dobro djeluje na krvožilni sustav i dobar kolesterol, a laneno ulje (može i kao usitnjene sjemenke) odličan su izvor omega 3 masnih kiselina.

5. VODA, ZELENI ČAJ I KAMILICA: ne trebam puno naglašavati koliko je ovaj trio fantasticus bitan za balans organizma. Zeleni čaj i kamilica su definitivno moji najdraži čajevi: kamilica ima prekrasna umirujuća svojstva, a zeleni čaj je potentni antioksidans, krcat flavonolima i ubrzava metabolizam (a time i izbacivanje toksina). Mali trik: ja nikad ne zagrijavam vodu za čaj do ključanja nego na nekih 70 stupnjeva kako bi bilje očuvalo svoja blagotvorna svojstva).

20ce8082ba5511e39f900002c9dbf1a8_8

6. LIMUN je krcat vitaminom C, obožavam ga u nezaslađenim limunadama (ili zaslađenima s medom), voćnim smoothiejima i salatama s maslinovim uljem.

6910d40eaf4b11e3a2251217fce1d74a_8

7. ĐUMBIR je pravo malo blago među biljkama, a ja ga najviše volim u obliku gomolja (mada ga možete koristiti i sušenog kao čaj ili začin). Odličan je za želučane tegobe, djeluje antimikrobno i protuupalno te detoksificira. Odličan je nariban kao svježi začin za salatu, maceriran u medu s kurkumom, u čajevima…

8. ČEŠNJAK: mislim da ne trebam previše govoriti o ovome narodnom lijeku, samo ću spomenuti da se alin, tvar nađena u češnjaku i medvjeđem luku, čak i u klasičnoj medicini smatra jedinim od medijatora zdravog krvožilnog sustava (djeluje protiv ateroskleroze), a jednako tako djeluje i izuzetno antimikrobno.

9. MEDVJEĐI LUK je, kao i češnjak, specifičan po djelotvornosti alina ili alicina, ali je ova biljčica posebna još po nečemu (osim što je apsolutno prefina): ovo je jedna od onih rijetkih samoniklih biljki, dakle koje rastu po šumama bez špricanja pesticidima / herbicidima / insekticidima.

10. (SIROVA) POVRTNA JUHA je odličan lijek protiv mamurluka i drugih boljki. Naravno, ta juha ne mora biti posve sirova, ali je dobro namirnice koje baš ne moramo termički obraditi ipak ostaviti sirovima. Npr. ja volim malo prepržiti luk i češnjak na malo kokosovog ulja (naprosto mi tako imaju bolji, slađi okus), blanširati rajčicu na minutu – dvije u vrućoj vodi, zatim dodati svježu mrkvu, kukuruz, peršin, svježu tikvicu, papriku – sve to dobro izblendati, malo začiniti, staviti žlicu maslinovog ulja i popiti tako polusirovo. Prefino!

11. ARONIJA je također zasićena vitaminima, ima antioksidativno (flavonoidi) i detoksikacijsko djelovanje (navodno sudjeluje i pri odstranjivanju teških metala iz organizma), a također djeluje i na balansiranje krvnog tlaka, regulaciju šećera, bogata je fitoemikalijama (poput betakarotena) te sadrži sve esencijalne elemente. Savršena biljčica!

00d80786ba5411e3bec612c0754ab0d4_8

12. ŠIPAK I KIVI – obožavam ovo voće jer je bogato vitaminima, najviše vitaminom C (kivi je posebno bogat vitaminom C, a nije zanemarivo i da 100 grama kivija dnevno nosi 50% dnevne potrebe za vitaminom K – ovaj vitamin je inače jako bitan u npr. kremicama za okoloočno područje za redukciju natečenosti okoloočnog područja, dok šipak obiluje vitaminima A, C i E te folnom kiselinom)

14. JOGURT je prekrasna namirnica koja obnavlja crijevnu floru, obiluje vitaminima B kompleksa i kalcijem, a navodno ga odlično podnose i pojedinci netolerantni na laktozu (vjerojatno se ovo ipak ne odnosi na jako ekstremne slučajeve netolerancije). Odličan je za kombiniranje s lanom i svježim voćem po izboru.

15. MED ne trebam posebno hvaliti, zar ne? Ovaj prirodni zaslađivač (s pretpostavkom da nije pasteriziran, termički procesuiran i da u njega nije dodan šećer) je savršen za zdravo zaslađivanje (ima niži glikemijski indeks od šećera), no ipak ga treba racionalno konzumirati jer se ovdje ipak radi o fruktozi. Ja u njega osobno volim dodati i par kapi propolisa koji ima divna antibakterijska svojstva, a med jednako tako možete nanijeti i na lice u obliku hidratantne maske ili s njime čistiti lice ujutro ako imate osjetljivu i suhu kožu.

Ovo su moje namirnice od povjerenja koje uvijek volim imati doma za “krizne” situacije i uvijek fantastično funkcioniraju za mene. Naravno, ima tu još puno namirnica o kojima bih mogla pisati romane, ali ipak sam se odlučila navesti samo ove jer mislim da ih ima skoro u svakom većem dućanu s hranom, i da nisu superskupe, a stvarno su djelotvorne. :)

Balea Antifalten Q10 eye cream

$
0
0

Kad sam prije neka dva mjeseca kupila Baleinu Q10 kremicu za okoloočno područje, imala sam visoka očekivanja. Teško je imati visoka očekivanja za proizvod koji košta 25 kuna, pa bila to i okoloočna krema od 15 ml, naprosto zato što se već nekako po defaultu vodimo spikom da je skuplje uvijek i bolje. No, Balea Anti-falten okoloočna krema protiv bora imala je obećavajući sastav sadržan od pretežito blagih i neškodljivih emolijensa i antioksidansa ne prenisko u sastavu (poput ubikvinola – već imenovanog poznatijom oznakom Q10) i naravno da sam ju MORALA isprobati.

IMG_2024

Eh, da. Balea je kod mene hit-or-miss tip kozmetičkog brenda, neki proizvodi su mi genijalni, a neki su toliki promašaj da ne znam bih li se smijala ili plakala – vjerojatno prije ovo drugo obzirom da sam spiskala lovu na nešto što je za mene neupotrebljivo. Pa ipak onih nekoliko genijalnih stvarčica koje sam uspjela iskopati u moru Baleinog asortimana (npr. Aqua serum, Balea MED pjena za čišćenje lica) nekako prevagne da opet i opet iznova pokušavam tom brendu dati šansu da se ponovno iskreno zavolimo.

Q10 okoloočna kremica nije taj IT proizvod koji će me ikada preobratiti na Baleu. Ako išta, može me jedino odvratiti zauvijek od čitavog Q10 asortimana. Započnimo s onim dobrim u cijeloj priči: sastav je neloš izuzev parfema koji nema što raditi u jednoj okoloočnoj kremi, ali zaboravimo na tren na to jer me krema zapravo nije nimalo iritirala, toj sitnici unatoč. Tubica je, nadalje, korektnog oblika u smislu da se njome može fino dozirati količina proizvoda.

IMG_2025

Cijena je jednako tako u redu, a proizvod je veganski, i tu otprilike sve ono dobro što o ovome proizvodu imam reći staje. Ono, instantni i definitivni ful stop. :D

Prvo, krema se upije instantno jer je superlagane teksture (čitaj: mogla bi “hidratizirati” jedino najmasnije od masnih kapaka), ali iritantni bijeli trag koji je, pretpostavljam, trag titanijevog dioksida se NE UPIJA i ostavlja poteze gdje god se krema pokušavala razmazati / utapkati u kapak. Taj trag nestaje jedino ako silujem kapak, a i tad je krema loša podloga bilo kojem makeupu jer se trusi ispod njega. Osjećaj njege, unatoč brzom upijanju, dobiva od mene ocjenu -2 ako sam darežljiva jer već kroz sat vremena mi kapci počinju izgledati suho, a oči neispavano i nenjegovano. Ujutro su mi oči od ove kreme teške i suhe, a bijeli trag mogu isprati jedino ako kapke ispirem najmanje minutu vodom bez trljanja, a od toliko ispiranja vodom dalje dehidriram i iritiram okoloočno područje. Treće: funkcija titanijevog dioksida je koja točno? Jer nigdje se ne navodi da kremica ima bilo kakav faktor zaštite, a ako i ima, zašto se ne navodi koliki? Ako pak titanijev dioksid nije tu zbog zaštite (što bi u mojim očima barem donekle opravdalo ovaj nedopustivi fail sa zaostalim bijelim tragom), koja mu je onda funkcija u kremi osim da totalno zezne teksturu?

IMG_2027 IMG_2029

Ne bih se htjela mješati u proizvođačeve namjere s titanijevim dioksidom, ali ću konstatirati da je ovo za mene jedan jako loš proizvod koji čak niti u tragovima ne nudi ono što mu je osnovna funkcija: njega. Sve što ostaje iza Balea Q10 okoloočne kreme je izdajnički trag za moj pojam loše formule koja se ne može opravdati čak niti superprihvatljivom cijenom. Još jednom, Balea i ja nismo u ljubavi, i osobno ne bih preporučila ovaj proizvod.

DIY coconut – lemon sea salt scrub

$
0
0

Domaći pilinzi za tijelo su tako zabavni, zar ne? Sastoje se od svega nekoliko sastojaka, a opet se s njima možemo igrati dodajući im razne dodatke iz kuhinje poput kave, kristala soli / šećera različitih veličina, svakakvih bojila, ulja, zobenih pahuljica, eteričnih ulja… Mogućnosti su bezbrojne. Super su zato što ih možemo napraviti u svega 5 minuta, prilagoditi ih u potpunosti potrebama svoje kože i sve to za smiješnu cifru ili od sastojaka koje već imamo u frižideru.

Današnji sunčani dan u meni je probudio želju za prirodnim, osvježavajućim i tropskim, a opet njegujućim pilingom za tijelo za kojeg sam koristila sol (a može i šećer), kokosovo i suncokretovo ulje, par kapi limuna i žlicu jogurta. Miris me instantno podsjetio na Rafaello kuglice (vjerojatno zbog mliječno – kokosaste kombinacije)…

 539c2b92c18311e3b4630002c9dca842_8

A sve sam i obojila prirodnim zelenim pigmentom (iz Nanoteha) koji se inače otapa u ulju i u kontaktu s vodom ispire. Masa prehrambenih boja koje se inače koriste u DIY receptima (pa čak i od strane ponekih proizvođača “prirodne” kozmetike) u sebi sadrže propilen glikol, a njega nikako ne želimo u našem prirodnom pilingu pa tu metodu preporučujem izbjegavati i jednostavno piling radije ostavite neobojen ili ga obojite nekom prirodnijom tehnikom (kavom, sokom cikle itd.).

8ed22b34c18411e3bfe20002c954a07e_8

Sad mi još samo preostaje čekati večernje mariniranje u kupaoni. :) Zanima me što vi sve stavljate u svoje domaće pilinge?  :*

DIY yummy & healthy fruity yogurt

$
0
0

U zadnje vrijeme sam LUDA za slatkim, uopće ne znam što mi je. :) I inače volim pojesti poneku omanju slasticu poslije ručka (npr. par kockica čokolade), ali u zadnje vrijeme mi se baš teško zaustaviti na nekoliko kockica, a želja za slatkim mi se javlja i češće u danu što nikako nije dobrodošao osjećaj. :P Generalno smatram nekoliko kockica tamne čokolade (ili koju žličicu neprocesuiranog kakao praha u jutarnjoj zobenoj kaši) totalno okej sredstvom za zadovoljenjem “slatke potrebe” :), no što kad se želja za slatkim javlja superučestalo i ne dozvoljava nam da mislimo na išta drugo osim na Torticu? :dramatic drumroll:

Tu je… VOĆNI JOOOOGUUUUURT! OK, shvaćam da niste impresionirani jer kupovni voćni jogut ima u sebi pun kofer procesuiranog šećera, no zato ću vam pokazati svoju zdraviju inačicu voćnog jogurta. Ako je itko u mojoj obitelji zadužen za hejtanje običnog jogurta, to sam ja. Jednostavno ne volim taj kiseli okus, taj jogurtasti miris i pogotovo hejtam voće u nevoćnom jogurtu. Doista ne vidim način da popijem nešto takvo, i iskreno se divim ljudima koji svesrdno uživaju u potocima običnog jogurta u kojem se kupa banana ili breskva presvučena slojem bijelog, kiselog, jogurtastog JOGURTA. Ugh. :D

Ali obični jogurt je zdrav. I mnogo zdraviji od voćnog jogurta u koje je obično uronjeno po nekoliko vrećica šećera. Primjerice, on odlično regulira probavu i rad crijeva, sadrži probiotike – za crijeva korisne bakterije, a sadrži čak i vitamin B12 kojeg nama vegićima obično manjka. Zato sam ja odlučila zaobići konzumaciju običnog jogurta kojeg baš i ne volim, i upariti ga sa zdravim slatkim dodacima koje i inače koristim u prehrani.

64e77bb0c3e311e3852f0002c9d5b94a_8

Za domaći voćni jogurt (i k tome prefini desert) treba vam:

- 2 dl običnog jogurta s probioticima

- 5 vrhom punih žličica voćnog pirea bez dodatka šećera (Alnaturin ili Natur Pur iz Interspara)

- žličica meda

- 2 jagode

- pola banane

- branflakes po želji

Proces izrade je valjda jasan: u jogurtu dobru izmiješati med i voćni pire, te ga obogatiti voćem i pahuljicama po želji (od zobi do branflakesa, izbor je na vama). Ovako dobivate prefini voćni jogurt sa šećerima iz svježeg voća i meda, te spektrom vitamina i minerala.

Dobar tek! :)

Girlfriends, boyfriends & gayfriends: is gender important in friendships?

$
0
0

U zadnje vrijeme sa svih frontova napadaju me tekstovi o muško – ženskim ili žensko – ženskim prijateljstvima. Uglavnom to ide ovako nekako: žene su dramatične, brbljave, nesamostalne, neiskrene, ukratko shitty prijatelji drugim ženama. Izgleda da žene znaju funkcionirati jedino sa muškarcima jer eto oni su opušteni, spremni na zezanciju i bez beda će vas iskreno iskritizirati (ali, naravno, u dobroj namjeri). Ako je tip usput gay, tim bolje jer tako možemo skroz otkloniti opasnost od preslaska iz friend zone u neku drugu manje jasnu zonu (primjerice, zonu sumraka za onu stranu koja nema želje niti namjere mijenjati svoj frend status). Ja sam blagoslovljena s tucetom muških prijatelja i eto potvrđujem da su svi redom baš takvi. Opušteni. Zabavni. Jednostavni.

U 10 godina druženja nisam gotovo nikada u toj muškoj skupini uočila durenje, čak i kad te netko eksplicitno nazove govnom (jer takav divan atribut situacijski izrečen nema skriveno značenje niti implicira nečije stvarno vrijednosno nazadovanje); sve se nekako bratski dijeli (čak i uvrede), i gotovo se nikada na ozbiljnoj razini ne potiču rasprave o bitnim životnim temama. Teme uglavnom variraju od “koju pivu ćemo sad” preko programiranja u IOSu do komentiranja čevapa u ovoj ili onoj kvartovskoj pečenjarnici.

Autori gore spomenutih tektova nikada muške prijatelje ne nazivaju dosadnim blebetavcima i spletkarošima koji uživaju u tračanju, ili zapravo ne lijepe na njih ikakve negativne stereotipe (osim kad su u ulozi partnera, onda svakako zaslužuju napade drvljem i kamenjem jer najednom ti isti divni prijatelji postaju lažljivi gadovi koji lete za svakom suknjom). Postoji li igdje članak koji ovako elaborirano demonstrira zašto su muški prijatelji gori za žene od ženskih? Postoji li negdje tekst koji ženska prijateljstva opravdava slojevitošću i ne napada (in)direktno njihovo funkcioniranje postavljajući ih bok uz bok uz “jednostavne muškarce” uz koje je oh toliko lakše biti istinski dobar prijatelj?

Meni je iskreno zlo od ovakvih pojednostavljivanja. Žao mi je nas žena koje u ovakvim tekstovima ispadamo jedna drugoj vučice, i gadi mi se pomisao da neke ovaj tren teenuše čitaju takve tekstove, uzgajaju u sebi duboko mizogine misli i žude za trenutkom kada će pronaći nekog dobrog muškog prijatelja, tako zabavnog i laganog za društvo. Zašto bi rod definirao kvalitetu osobe ili kvalitetu prijetaljstva? Zašto žene toliko često potežu tu sinagmu “dobrog muškog prijatelja” ili “easy – going, nedramatičnog muškog prijatelja”? Nemate li u životu neku prijateljicu koja je eto baš krasna osoba, i prava osoba za vas? Ja imam. Trenutačno sam u nekoj čudnoj fazi, ne znam ni sama kako da ju definiram, ali osjećam se dovoljno loše većinu vremena da izbjegavam kave. Ono, kad sjedneš na kavu s nekim i poželiš se napričati o svemu, od manikure do vremena, no eto sad nekako ne mogu pričati o manikuri ili vremenu. Ne osjećam se tako i imam dojam da bih bila teška na toj kavi, i da moj sukavnik ne bi bio zadovoljan takvim druženjem pa ga izbjegavam. I u cijeloj toj situaciji mi izrazito fale baš prijateljice. Baš netko s kim mogu sjesti i dramatično pričati o tome kako sam razbila bočicu najdražeg parfema, kako me muči diplomski ili kako ne mogu pustiti dugačke nokte (uz šokirani komentar kako uzimam sve suplemente). :D Male stvari. Jer PRAVE prijateljice će uvijek biti tu, čak i tek da negoduju s vama nad poliesterom u H&Mu. Nije li to divno?

Currently used hair products

$
0
0

Danas vam predstavljam trenutačno korištene proizvode za njegu kose: to su Nature’s Gate Awapuhi šampon s Vitacosta, Mythos maska za kosu iz Kozma i Balein Oil Repair regenerator iz DMa.

IMG_2063

Nature’s Gate Awapuhi šampon je meni najdraži proizvod iz ove skupine pa ću recenziju otpočeti upravo sa njime. Naručila sam ga s Vitacosta za nekih 4 i pol dolara (za preko pola litre proizvoda) i iskreno nisam imala apsolutno nikakva očekivanja s obzirom na tu cijenu. Moja kosa je inače relativno tankih vlasi, dugačka, fine svilenkaste teksture i blago valovita; pri korijenu sklona maščenju (svaka 3 do 4 dana), a krajevi su mi uglavnom normalni do suhi. Većina šampona, a pogotovo oni sa SLSom mi izazivaju suhoću i svrbež vlasišta te sam uvijek u potrazi za vrlo blagim šamponom koji može lijepo oprati vlasište bez da isušuje kosu i bez da ju otežava. Ovaj šampon radi upravo sve što od njega očekujem: superblag je, dobrog sastava, povoljne cijene i količine, miriši dobro (po lubenici) i ne prenapadno, daje volumen i lepršavost (odnosno, ne otežava kosu), nije testiran na životinjicama. Kosa jednostavno izgleda odlično s njim i pod rukom je totalno mekana, ženstvena i flafi. <3 Winning!

Balea Oil Repair regenerator je svojevremeno pokupio brojne pohvale za svoje djelovanje na drugim blogovima, ali meni je poprilično meh. Mislim, nije on loš – loš, to nikako, ali nekako imam osjećaj da mi stvara film na kosi bez da ju zapravo njeguje (nanosim regenerator samo od vrhova do recimo razine uha i baš osjećam da je kosa drugačije teksture na dodir spram kose blizu vlasišta). Kosa mi na izgled djeluje zaglađeno i dobro, ali pod rukom je čudno kruta i taj osjećaj nije onaj osjećaj kvalitetne, njegovane kose ako me kužite. Ne znam do čega je to jer silikona nema u formuli. Sastavom nije loš regić, ali je ustvari vrlo bazičan i nimalo impresivan (što je valjda i za očekivati od regeneratora koji košta 17ak kuna ako me sjećanje ne vara). Tekstura mu je lagana do umjereno gusta, lako se raspoređuje po kosi i miriši OK, no to je sve. Vjerojatno mu se neću vratiti.

Mythos maska za kosu kupljena je temeljem preporuke drage kolegice Mell’s Corner čiji blog redovito čitam i jako volim. Efekt ove maske je definitivno bliže onome što na kosi volim osjetiti – njeguje, a ne otežava, te je kosa na dodir glatka i mekana. Posebno volim koristiti ovu masku prije peglanja kose jer kosa bude turboglatka bez puno truda s peglom (ne kažem da će tako biti svima da ne biste shvatili da ovo preporučujem kao proizvod za ravnanje kose ili nešto). Tekstura ove maske je više gelasta, a manje kremasta (za razliku od Baleinog regeneratora), a jednako se lijepo raspoređuje po njoj i olakšava razmrsivanje sitnih čvorića u kosi. Downside ove maske je po meni miris koji nije jako odbojan, ali meni nije privlačan – ponovno se radi o voćnom mirisu, no ovdje je taj miris sintetički i nekako jeftin. Unatoč prilično dobroj kritici, nekako ne vjerujem da ću ponoviti kupnju ovog proizvoda jer me jednostavno nije 100% osvojio, no isto tako smatram da isplativijih i efektom boljih alternativa na našem tržištu baš i nema na bacanje pa ako niste u mogućnosti naručivati s weba, onda je možda Mythos dobra opcija za vas.

New In: Vitacost, Green girl, Novexpert, Essence…

$
0
0

U proteklih nekoliko tjedana nakupilo mi se novih proizvoda koje vam danas želim pokazati. Neki od njih su potpuno novi, a neke koristim već neko vrijeme pa ću ih usput i prokomentirati.

U pokušaju da u zadnje vrijeme odstranim sve ili barem većinu tokisna i potencijalnih iritansa iz kozmetike, okrenula sam se proučavanju novih brendova. Tu me posebno oduševila Green girl prirodna kozmetika od koje sam naručila Touch my skin masku s glikolnom kiselinom koja se spravlja u indivudalnom postotku aktivnog sastojka (u dogovoru s Green girl) te Simply the best serum, također individualno spravljen, koji doista jest jednostavno najbolji. <3

IMG_2074

Koristim ga tek 6 dana što je stvarno malo za ikakve prave ocjene, ali zasad mi je sjeo savršeno i ako nastavi biti ovako dobar, hidratantan i umirujuć za kožu, onda ću svakako konstatirati da sam našla novi HG proizvod. Stari novi proizvod u mojoj kolekciji preparative je i Cattierovo mlijeko za čišćenje lica (dostupno u Kemigu) koje me je iskreno ugodno iznenadilo svojom kvalitetom sastojaka i učinkom na kožu. Kompletno je nekomedogeno, jako dobro odstranjuje svu šminku s lica i očiju, a kožu ostavlja hidratiziranom i svježom. Nova maska u mojoj preparativi je i Novexpert Repulp maska poslana od strane Rora Nature koju sam dosad koristila samo jednom (jer mi je tek stigla jučer), a divno mi je rehidratizirala i nahranila kožu koja me je pomalo zatezala nakon tretmana mezoterapije. Preporuka za ovu masku je nanijeti ju u relativno debelom sloju, a kako je maska kremaste teksture moja superžedna koža ju je odmah cijelu popila ostavljajući me s glatkim i ujednačenim tenom. Zasad ju volim, a cijela recenzija slijedi nakon više korištenja. :)

Novi kod mene su i Biobazini proizvodi protiv celulita ustupljeni od strane Biobaze kao partnera Beauty Blog dana. Iskreno, još nisam niti taknula nijedan od ovih proizvoda, no ovih dana započinjem kuru s Noćnim tretmanom, dok ću Masku od zelene gline ostaviti za neke toplije dane kada ću je moći nositi preporučenih pola sata. Priznajem da sam u startu izrazito skeptična jer je kod mene celulit prilično tvrdokoran (premda ne užasno vidljiv) zbog slabe prokrvljenosti i stanične izmjene zahvaćenih dijelova kože pa ga baš niti regularno vježbanje i zdrava prehrana ne dovode u red, ali mislim da sam baš zato dobar kandidat za testiranje ovakvih proizvoda, zar ne?

IMG_2077

S Vitacosta mi je došla narudžba i u njoj se nalazi Deep Steep Dry Oil body spritzer za njegu kože s mirisom ružmarina i metvice koje je pre-kra-sno. Tekstura ovog ulja je izuzetno lagana, 100% prirodna, krasno herbalno mirišljava i njegujuća, no unatoč tome ne bih ovaj proizvod nazvala “suhim” uljem na koje instantno pomislimo (u smislu da se odmah upije i ne ostavlja uljasti osjećaj na koži). Ipak, upijanje kroz par minuta je potpuno. Bodhichitta Botanicals Nurture the Goddess gel za tuširanje nisam još koristila jer trenutačno OPET rotiram 4 gela za tuširanje (uopće ne znam kako mi uspijeva gomilati proizvode za tuširanje na ovaj način :D), no pošnjofala ga jesam i miriši kao raj za aromaterapiju nakon napornog dana. Sudeći po sastavu, trebao bi biti izuzetno blag i ne skidati zaštitnu barijeru prirodnih ulja i vlage na koži. Baddger Nutmeg & Shea krema za sve je nešto što koristim isključivo za ruke jer dolazi u količini od samo 56 grama pa mi ju je žao trošiti na cijelo tijelo. Tekstura ove kreme je vrlo nalik maslacu za tijelo, formula je 100% prirodna i upijanje je relativno dugotrajan proces, ali su mi ruke od njega jako mekane, a nokti nahranjeni. Miris je vrlo nutmegast (po muškatnom oraščiću) i neutralan, no zato je limena ambalaža totalno ženskasta i retro.

IMG_2081
U ovoj narudžbi stigao mi je i Acure Morrocan Argan Stem Cell regenerator za kosu. Ovo je moj drugi Acure proizvod (pored kreme s faktorom) i iskreno se nadam da će me impresionirati više od prvog te tako popraviti moj dojam o ovome brendu. Kod Acurea mi se sviđaju sastojci, no zasad me tekstura SPF kreme jako razočarala jer je teška (masna) pa se nadam da to ne znači da će i ovaj regenerator biti jednako težak za moju ionako relativno tanku kosu.

IMG_2084A naravno da nisam odoljela niti Radius Scuba četkici za zube koja je OGROMNA. Užasno me zanimalo kakav je osjećaj četkati zubiće s nečim što izgleda kao četvrtina mojeg dlana, i mogu vam reći da sam oduševljena. Ovo je soft četkica za desnu ruku (ima i verzija za lijevu), super je mekana i odlično masira zubno meso. Netko je napisao da ova četkica ne pere zube nego usta i priznajem da tu izjavu totalno potpisujem jer je osjećaj puno drugačiji (čišći) nego nakon četkanja s klasičnom četkicom. Inače, ove četkice ima i u Bio&Bio dućanima, ali je osjetno skuplja nego na Vitacostu (više od duplo skuplja). Uz ovu ” higijensku potrepštinu” s Vitacosta, u DMu sam prije nekoliko tjedana uzela i ovaj Lavare ručno rađeni sapun s ružmarinom. Možda vam se čini da sapun ne spada u ovakvu beauty recenziju, ali ja sam ga baš htjela pokazati jer mislim da su Lavare sapuni najfiniji sapuni koje sam našla u našim drogerijama, jako su blagi, ne isušuju i meni lijepo mirišu. :)

IMG_2086I last but not least, malo sam se počastila i s dva dekorativna goodieja iz Essencea: to su pečeno sjenilo iz limitiane edicije Cookies & Cream u nijansi 03 Last night a cookie saved my life i Longlasting olovka za oči u nijansi 17 Tu – Tu – Touquoise.

IMG_2090

Last night a cookie saved my life sjenilo me oduševilo prekrasnim sedefastim finišem i jako pigmentiranom, a za blendanje jednostavnom teksturom u nijansi koja bi laskala vjerojatno svakom tonu kože. Longlasting olovka u tirkiznoj nijansi je zapravo prožeta sitnim plavim i srebrnim shimmerom te lijepo naglašava oči dubokih smeđih tonova. Meni je posebno draga jer stvarno nemam ništa slično u svojoj kolekciji, a moram naglasiti i da je prilično dugotrajna kako joj ime sugerira, premda nije teška za odstranjivanje s očiju kao neki drugi (vodootporni ili smudge-proof) proizvodi. Mislim da će za ljeto biti puni pogodak! :)

IMG_2094

IMG_2100

IMG_2109

Čitamo se. :)


Earth day specialty: nature – friendly ideas & more

$
0
0

Dragi čitatelji,

sretan vam Uskrs i današnji Dan planeta Zemlje. :) 22. travnja je meni zaista poseban dan, ne samo zato što se službeno slavi Zemlja i upozorava na klimatske promjene i važnost našeg aktivnog angažmana u očuvanju prirode, već i iz posve osobnog razloga – prije točno tri godine, u moj život je ušetalo jedno malo izgubljeno mače koje smo D. i ja udomili i time spasili od neizvjesne sudbine. To malo mače danas više nije maleno, ali je i dalje svijetla točka svakog mojeg dana i nešto što me neprestano opet iznova podsjeća na ljepotu humanosti i našu neodvojivu vezu s okolišem. I upravo iz tog razloga ću sad zakačiti jednu slikicu svoje male ljubice koja danas slavi 3. rođendan, a onda krećemo “na posao”. :)

10178387_10202230037327242_1315027294_n

Kako bih proslavila ovaj poseban dan, odlučila sam vam danas pripremiti malo veći post gdje će se, nadam se, naći za svakoga po nešto, a današnja tema je – sigurno pogađate – DIY, zeleno, prirodno i zdravo. Već sam prošle godine napravila jedan oveći post o zelenim idejama pa vas ovim putem podsjećam da bacite oko i na njega ako želite.

Prva današnja “zelena ideja” je čips od kelja. Da, ČIPS od kelja. Znam da zvuči totalno neapetitlich (ja inače prezirem kelj u svim oblicima), ali je zapravo skroz fin jednom kad ovladate izradom. Teoretski, ovaj čips bi bilo idealno raditi u dehidratoru, no ni ja ne posjedujem tako nešto (:tužan kmuuuu:) pa ga radim u pećnici, i moram priznati da mi je trebalo neko vrijeme da skužim kako ga napraviti. Evo kako ga radim – pola glavice kelja operete i dobro osušite pa listove isjeckate na manje komade. Zatim u njih dobro umasirate 1 veću žlicu maslinovog ulja i sol (ja volim staviti i gomashio) i prostrete na pleh prekriven papirom za pečenje / alufolijom. Peći oko sat vremena na cca 120 stupnjeva, konstantno provjeravajući da vam listići ne zagore, a opet da budu onako hrskavi kad čips bude gotov. Ta-daaaaaa! :)

IMG_2161

Druga zelena ideja je super primarno za vegiće, ali i za sve ostale koji prvog maja planiraju baciti roštu. To su povrtni ražnjići. :) Ne znam roštiljate li vi ostali vegetarijanci sa svojim omnivorima prijateljima, ali kod mene to ide ovako nekako: prvo me svi sat vremena zezaju zbog vege ražnjića, a onda sam ostatak večeri ja uglavnom gladna jer su ih svi htjeli probati i svima su se svidjeli. :D Bilo kako bilo, trebate nasjeckati povrće (npr. rajčicu, patlidžan, tikvice, luk, gljive ako ih konzumirate itd.), zatim ga lagano ispacati u taaaaankom sloju hladno prešanog suncokretovog ulja, začiniti po želji i komade nabodene na štapiće umotati u alufolije te staviti u pečnicu / na roštilj. Za nekih pola sata dobiti ćete superfine ražnjiće od povrća koji su se ispekli u vlastitom soku (hint za sve ostale koji lako ostanu gladni na roštilju: uz ražnjiće poslužite neku zasitnu salatu, tipa dolje prikazanu salatu od azuki graha i crvene leće u bučinom ulju sa mrkvom, mladim lukom i crvenim kupusom).

10175305_1485595501669203_1208697510_n

I treća klopica za danas je (a što drugo): još jedan smoothie! Kao što neprestano spominjem, mogućnosti sa smoothiejima su stvarno beskonačne pa sam danas pomiješala 1 mrkvu s nekih 35 grama matovilca, 4 veće jagode, malo miješanog bobičastog voća, jednom bananom, malo limuna i aronije, zatim malo jogurta razblaženog u vodi, 2 jabuke iiiii… mislim da je to to. Yum na kvadrat. :)

IMG_2147 IMG_2157

Drugi prirodni projekt za danas bila je i izrada domaće maske za lice. Slično kao i sa smoothiejima, u maskama također možemo koristiti brojne namirnice iz smočnica i frižidera pa sam ja danas tako svoju maskicu smiksala od bijele gline (kaolina) kojoj sam dodala žličicu kurkume (protuupalno djelovanje, često korištena biljka u ayurvedskoj medicini), zatim malo meda, glicerina, par kapi limuna razblaženog u 2 žlice čaja od kadulje, miksanu svježu šparogu (navodno ima odlično svojstvo zaštitne sitnih kapilarica od pucanja), žličicu jogurta i nekoliko kapi ulja avokada. :)

IMG_2138

I treći projektić za danas je bila jedna mala manikurica, prikladno zelena i svjetlucava, koju sam napravila koristeći kombinaciju Pastel laka u nijansi 06 i svjetlucavog Ciate top coata u nijansi Party shoes. :)

IMG_2124

IMG_2155

Nadam se da provodite savršen dan i da ćete se inspirirati ovim postom da pokušate napraviti nešto posve vlastito i prirodno jer, vjerujte mi, nema ljepšeg osjećaja nego kad sami sebi napravite nešto super i onda znate da je unutra sve zdravo, bez konzervansa, E-ova, aditiva i sličnih gluposti. :D

Sretno!

Badger Every Day Nutmeg & Shea body moisturizer

$
0
0

IMG_2233

Današnji post započinjem s jednim jako zanimljivim uvodom: pišem vam o jednom proizvodu kojeg ja obožavam, ali bi ga dosta žena (pretpostavljam) hejtalo. Naime, o čemu se radi? Radi se o Badger Every Day Nutmeg & Shea kremici koja dolazi u preslatkoj limenoj retro ambalaži od 59 grama i košta 11.49 dolara. Pa počnimo s time – većini vas neće se svidjeti cijena. Jer ruku na srce – 60ak kuna za kremicu od 59 grama je mnogo.

Nadalje, ova krema je po teksturi ustvari maslac. Ali ne onaj fini, tučeni maslac (whipped body butter) nego maslac – maslac, teško upijajući i masni maslac. :D I treće, taj maslac miriši vrlo prirodno. Pritom ne mislim na štalu, ali na muškatni oraščić svakako. Orašasto, gotovo papreno.

Sad kad sam vam uspjela uništiti svaku pozitivnu misao o ovome proizvodu, idemo to popraviti. Ja ovaj proizvod uistinu volim – ali znam da neće biti masovno voljen što je šteta. Ovo je uistinu jedan “čisti”, prirodni proizvod za tijelo (ja ga koristim gotovo isključivo za ruke jer je tako malen, a ja ga želim imati što duže). Nema umjetnih bojila, mirisa, konzervansa niti aditiva. Cijeli je iz organskog uzgoja i divan.

Sastav: *Butyrospermum parkii (shea butter, *cera alba (beeswax, *ricinus communis (castor) oil, *olea europaea (extra virgin olive) oil, *myristica fragrans (nutmeg) butter, CO2 extracts of *Myristica fragrans (nutmeg), *hippohpae rhamnodes (seabuckthorn), *ross canina (rosehip), and *rosmarinus officinalis (rosemary)

Prekrasno njeguje. Ne iritira nimalo. Ruke su mi nakon noći provedene pod dubokim slojem ove kremice prekrasne. Toliko prekrasne da mi čak i nokti ljepše i zdravije rastu, a meni je sve manje bed “umastiti se” i tijekom dana. U nimalo poetskom pokušaju, doista mi svako jutro na pamet pada Vesna Perun s ovako divnim rukama. :D I dodatno, meni taj muškatni oraščić nimalo ne smrdi. Naravno, vidim da D. nije oduševljen mojim odnedavnim kozmetičkim ansamblom (pogotovo kad Badgera ukomponiram s Deep Steep ružmarinom i metvicom), ali Bože moj. Ja se osjećam kao da sam neka super njegovana šumska vila, i to je jedino bitno.

Reviva Labs 10% Glycolic Acid Cream

$
0
0

Ako čitate moj blog već neko vrijeme, sigurno ste upoznati s činjenicom da sam velika zagovornica kiselina u kozmetici. Konkretno, glikolna i salicilna kiselina su napravile nevjerojatnu pozitivnu razliku u teksturi moje kože. Neki manje sretni pojedinci, poput mene, zbog neobičnog životnog ciklusa stanica kože imaju problem s njihovom redovnom mjesečnom izmjenom pa sam tako uslijed zaostalih mrtvih stanica kože prilično sklona začepljenim porama koje u kombinaciji s lučenjem sebuma imaju tendenciju izazvati upalu kože, odnosno prištiće. Nažalost, moje nesretne ispucale kapilare ne podnose jače abrazivne mehaničke pilinge pa sam se okrenula korištenju kemijskih pilinga. Ako ste “u istom brodu” kao i ja, ovo je tema za vas. :) Danas vam predstavljam Reviva Labs kremu s 10% glikolne kiseline.

IMG_2237

Odmah ću reći da na našem tržištu (jer ovo je krema s Vitacosta) apsolutnim favoritom smatram Avene Cleanance K kremu o kojoj sam već pisala na blogu, no osobno sam uvijek u potrazi za nekom jednako dobrom, a istovremeno cruelty free varijantom. Ova krema dolazi u nešto više kremastoj, a manje gel-kremastoj varijanti poput spomenutog Cleanance K-a, ali im je miris prilično sličan – relativno neugodan i sintetski. Ako ste ikada imali Aveneovog kandidata u rukama (ili pod nosom), znati ćete o čemu pričam. No, kad spominjem teksturu – nemojte da vas “teža” tekstura Revive Labs zavara. No, ono što Avene pruža, a to je ugodnost nošenja i osjećaj hidratiziranosti kože, u ovoj kremi izostaje. Ona se instantno suši na licu stvarajući osjećaj vrlo uske, broj premale kože u kojoj je teško nasmijati se (ili ne znam, staviti žlicu juhe u usta). Zato za mene vrijedi pravilo: Reviva Labs ide na lice ravno 5 minuta prije nego kolabiram od umora. :D

IMG_2239

Sastav: Purified water, 10% glycolic acid polymer (extracts of sugar and rhubarb), extracts of pumpkin, peach, sage, comfrey, chamomile, witch hazel, vitamins A, D, E, safflower oil, sunflower oil.

Razlog zašto sam odabrala ovu kremu na Vitacostu je prilično jednostavan sastav. Ova ideja ocrtava moju generalnu filozofiju u kozmetici u zadnje vrijeme: što je sastav kraći i čitkiji, to je vjerojatnost da će mi pasati na licu utoliko veća. Hvala Bogu, ova se filozofija pokazala ispravnom dosad, a Reviva Labs glikolna krema nije nikakva iznimka. Da, jutro nakon korištenja je… čudno. Znaš da je to i dalje tvoje lice, ali kao da nije. Pore su uže, ten je blistaviji, lice se manje masti i treba znatno više hidratacije. Debelom sloju kreme unatoč, još uvijek osjećam dubinsko zatezanje, a puder izgleda sumnjivo dobro na licu – otprilike kao da je nanesen na “plastičnu” površinu. Znam da ovaj opis djeluje donekle odbojno, ali vjerujte mi – pišem ga u apsolutno najboljem kontekstu. :D Jer ova krema obećava “drugu kože” i tu uistinu dobivate – nekog posve neprepoznatljivog, but hella sexy. Naravno, nešto ovakvog djelovanja koristim dvaput tjedno, a i to mi se ponekad čini pretjerano. Sve u svemu – zadovoljna sam ovom kremom za povremenu upotrebu, i smatram da je vrijedna uloženih novaca (15 dolara za 42 grama proizvoda), no ako ste početnik s kiselinama i nemate moralne ograde po pitanju korištenja Avenea, onda bih vam ipak sugerirala da počnete s Cleanance K gel kremom i vidite kako vam koža reagira.

Vjerujem da vas ne trebam dodatno upozoravati na slijedeće (ali svejedno ću napisati jer uvijek dobivam milijarde sličnih upita i horor priča): ako niste navikli na kiseline, zaboravite na 10% verziju (zasad). Ako ne mislite koristiti visoki faktor, zaboravite na bilo koju verziju i jačinu kiselina. Ako ste skloni hiperpigmentaciji, zaboravite na kiseline do rujna. Ako imate osjetljivu kožu, koristite na vlastitu odgovornost. Ne, kiseline neće riješiti ožiljke od akni, eventualno mrljice. Ne, nećete umrijeti od kiselina. I da, ako ste alergični na aspirin, zaboravite na salicilnu kiselinu. Over and out. :)

My chia pudding :)

$
0
0

Ako ste ikada jeli chia sjemenke, onda vjerojatno znate da ih se treba natopiti u tekućini gdje formiraju želatinoznu teksturu.  Chia sjemenke, glavna zvijezda našeg današnjeg posta, odličan su izvor energije i izuzetno bogate omega 3 masnom kiselinom (čak bogatije od sjemenki lana), a povećavaju i udio proteina kojima mi vegići uglavnom oskudijevamo. Ukatko, s njima možete napraviti odličan lako probavljivi puding bez laktoze! Nedavno sam na netu vidjela sličan recept i inspirirala sam se da napravim svoj vlastiti chia puding pa evo kako ga možete ponoviti.

temp2

Treba vam:

- 5 velikih žlica chia sjemenki

- 2 žličice meda

- 2 decilitra vode i 2 decilitra rižinog (zobenog, bademovog…) mlijeka

- malo cimeta

- žlićica odmašćenog kakaa (ne Kraš ekspres nego baš suha kakao tvar)

- opcionalno: banane, jagode, orašasti plodovi, što god želite staviti u puding

Naravno, receptura je samorazumljiva: chia sjemenke natopiti u pola – pola smjesi vode i mlijeka, dodati med, cimet i kakao i pustiti od 10 do 30 minuta da puding odstoji. Dodatno, u ovakav puding možete dodati drugo voće i orašaste plodove poput badema, lješnjaka ili indijskog oraščića. :) Nije li ovo jednostavno savršen doručak? Meni svakako je! :) Dobar tek!

Deep Steep Dry Oil Body Spritzer – Rosemary & Mint

$
0
0

Premda mnogo više pazimo na to kako nam lice izgleda, i premda je koža lica uistinu tanja (osjetljivija) na iritativne sastojke, zamislite samo koliku količinu iritativnih sastojaka nanosite na sebe (i time u sebe) jednim proizvodom za njegu tijela koji obiluje sintetskim mirisima, bojilima, konzervansima… Užasno puno! :( Iz tog razloga, moja je misija u posljednje vrijeme bila pronaći proizvod koji:

- dobro njeguje

- nije agresivan za kožu

- nema konzervanse, sintetske mirise i bojila, PEGove, propilen glikol, alkohol, naftne derivate i drugo

- nije testiran na životinjama

- nije superskup

Ta-daaaaaa! Deep Steep Ružmarin i Menta suho ulje ispunilo je sva moja očekivanja, osim jednog: ovo nije SUHO ulje u smislu da ima više silkonski nego uljasti finiš. Ovo je uljna mješavina kokosa, masline i marelice, vrlo lagane i brzoupijajuće konzistencije, obogaćena biljnim ekstraktima ružmarina, geranija i mente.

IMG_2275

Sastav: Cocos nucifera (coconut) oil, punica granatum (pomegranate) seed oil, prunus armeniaca (apricot) kernel oil, squalane (olive) oil, infusion of organic herbs; rosmarinus officinalis (rosemary) leaf extract, geranium maculatum (geranium) flower extract, mentha piperita (peppermint) leaf extract, aroma (organic and wildcrafted aroma blend)

Priznajem, bila sam skeptična isprva. Mislila sam da ću mirišati kao repelent za komarce i muškarce, ali ovaj miris je definitivno više metvica, onako zaokružena, puna i osvježavajuća (gotovo kao čaj od mente), a manje ružmarin. Tek negdje u pozadini, vrlo slabašno, probija se začinsko – zelena nota ružmarina. Čak je i geranij prisutniji od ružamarina što mirisu Deep Steep suhog ulja daje jednu gotovo ženstvenu, ali opet vrlo organsku, zelenu i tek marginalno cvjetnu notu.

Kod ovog proizvoda najviše mi se sviđa to što je stvarno (multi)praktičan. Potrebno je tek nekoliko puta špricnuti ulje direktno na tijelo, i razmazati ga. Ovo možete napraviti na posve suhoj ili još vlažnoj koži (što ga čini idealnim za one koji nemaju živaca mackati se kremicama). Također, ne vidim razlog zašto ovo ulje ne bih mogla koristiti i na kosi kao lagani pakung prije pranja, a kombinacija više ulja njegovati će i one supersuhe dijelove tijela poput stopala (njegova lagana, brzopijajuća tekstura je savršena u ovome slučaju). Ovo ulje ima fantastičan aromaterapeutski učinak za bilo koje doba dana, a u narednim mjesecima može divno zamijeniti i teže parfeme koji ljeti guše (premda miris nije naročito dugotrajan na koži).

Za proizvod od 118 ml koji se jako sporo troši, a pruža ovakvu zaokruženu njegu, cijenu od 8 i pol dolara smatram smiješnom i definitivno planiram ponovno naručivati ovaj brend, možda u nekom drugom mirisu za probu slijedeći put. :)

My favorite muffin ever -how to make it? :)

$
0
0

Ne znam za vas, ali ja sam jedan veliki obožavatelj muffina. Slatki, slani, veliki ili mali, sa sirom, povrćem ili čokoladom, na tulumima ili uz film – uvijek sam raspoložena za koji fini zalogajčić muffina. Jedini problem s njima je što najčešće dolaze u prezašećerenom obliku, ili s rafiniranim bijelim brašnom, ili su puni hidrogeniranih ulja… ajajaj, zašto svaki zalogaj mora biti popraćen osjećajem grižnje savjesti? Well, not anymore!

10349596_485175884943207_1150346948_n

Danas sam za vas pripremila recept mojih najdražih slanih i guilt-free muffina ikada. :) Za 12 muffina treba vam:

- šalica zobenog brašna (ne skroz mala nego ona za jutarnju kavu doma :D)

- pola šalice ječmenog brašna

- šalica samljevenih sjemenki lana

- 5 jaja

- 250 grama posnog sira za manje masnu verziju (ili pola posni, pola ricotta za malo masniju)

- 5 do 6 jušnih žlica delikatesnog sušenog kvasca (ima ga u Plodinama) – bogati izvor vitamina B i proteina

- začini (Alnaturina “Vegeta” – mješavina začina iz DMa – i sol)

- pola ili trećina sitno nasjeckanog manjeg luka

- soda bikarbona na vrh noža

10311011_665315873535307_157132447_n

Sve što trebate napraviti je pomiješati suhe sastojke (brašno, lan i kvasac) sa dobro izmiksanim jajima u koje ste postepeno dodali i umiješali luk, svježi sir i začine. Staviti u muffin kalupiće i u prethodno zagrijanoj pečnici (na 190 stupnjeva) peći oko 30 minuta. Ovakav muffin je zasitan, integralan, ima niski glikemički indeks, dobar omjer zdravih ugljikohidrata, masti i proteina i – need I say it – prefin je! :)

U komentarima slobodno podijelite svoje najdraže recepte za muffine ako imate koji na pameti. :)

A short guide to balanced diet: micronutrients

$
0
0

Obzirom da sam prije nekih pola godine održala jedan seminar na temu korisnih tvari u prehrani koje utječu na cjelokupnu dobrobit organizma (dakle, djeluju antioksidativno, održavaju optimalnu razinu rada stanica, djeluju povoljno na krvožilni i imunološki sustav itd.), nadam se da vam se sviđa ideja da to znanje podijelim i ovdje. :) Ovaj tjedan u pripremi je post o antioksidativnom djelovanju vitamina s visokim udjelom vitamina C pa sam pomislila kako bi bilo kul kao uvod u taj post objasniti mehanizam oksidacije, kako on utječe na stanice, što su tvari koje taj proces spriječavaju, a uz to zašto ne bih odmah i sintetizirala znanje o profilaktičkim mjerama pa svi zajedno možmo biti lijepi, zdravi i pametni. :)

Za proces starenja (tj. stanične degradacije) odgovoran je proces aktivacije slobodnih radikala bjelančevina pa se u tu svrhu koriste antioksidativna sredstva. Slobodni radikali prodiru u stanice i organele, i mogu štetno djelovati na organizam, mijenjati razinu sinteze kolagena i elastina, proizvoditi mutacije, defekte krvožilnog sustava i neurosustava. Slobodni radikali nastaju nepotpunom redukcijom kisika, razgradnjom malenih molekula (npr. vode), reakcijom s teškim metalima i uslijed mnogih drugih čimbenika, a prirodna antioksidativna obrana organizma smanjena je kod pothranjenosti i izloženosti toksinima (uzimanjem duhana, alkohola, lijekova i slično). Ono što se događa prirodno, a poglavito izloženošću UV zračenju i zagađenju iz okoliša, zapravo je nastupanje oksidativnog stresa i povećavanje proizvodnje slobodnih radikala.

U kozmetici antioksidansima smatramo mnoge biljne ekstrakte i sintetske spojeve, no svakako među najpoznatijima i najčešće korištenima su vitamini A, C i E. Postoji više tipova antioksidansa, a konkretno ovi djeluju kao tzv. hvatači slobodnih radikala, i u tom smislu efikasni su na staničnoj razini umjesto da koži pružaju samo svojstvo hranjenja (emolijensi) ili vlaženja (tzv. moisturizeri). O vitaminu C pisati ću u slijedećem postu, a danas ćemo, kao što sam obećala, ukratko preletiti svojstva u prehrani korisnih tvari. Na kraju dana, to su tvari koje ponajviše doprinose našoj vitalnosti i pravilnom radu cijelog organizma – pa tako i kože. Krema neće puno koristiti kad je organizam u kaosu. :)

Ukratko, ovo su tvari koje želite svakodnevno konzumirati kroz prehranu:

  • VITAMIN C
  • snažan antioksidans (štiti od oksidacijskih oštećenja; hvata slobodne radikale ili oksidira u dihidroaskorbinsku kiselinu), topiv u vodi, potreban za stvaranje međustaničnih tvari (poput kolagena, matriksa zubi i kostiju) i cijeljenje rana
  • također pospješuje apsorpciju željeza iz probavnog sustava
  • preporučeno je uzimati ove namirnice bogate vitaminom C: citruse poput naranči, grejpa, limuna itd., jagode, kivi, kelj, špinat, brokule, zelene paprike i slično

  • VITAMIN E (TOKOFEROL)
  • pod nazivom vitamin e mislimo na smjesu tokoferola, a nama je najvažniji alfatokoferol
  • antioksidans topiv u masti koji štiti stanične membrane i potencijalno smanjuje opasnost od ateroskleroze jer održava čestice LDL (low-density) kolesterola u reduciranom stanju
  • pomaže obnovu DNK, spriječava stvaranje toksičnih produkata i poboljšava generalnu imunološku reakciju organizma
  • dnevna potreba za vitaminom E za odraslu ososbu iznosti 15 mg, međutim ta se potreba povećava ako prehrana sadrži veće količine nezasićenih masnih kiselina
  • bogati izvor ovog vitamina su neprerađene cjelovite žitarice, biljna ulja, voće, povrće, meso, orasi i orašasti plodovi; konketno kikiriki, avokado, špinat, pšenične klice, maslac, orah, badem, sojino ulje te jaja
  • VITAMINI B KOMPLEKSA

  • najbolji izvori: jetra, riža, pekarski kvasac, meso, riba, mlijeko, jaja, orašasti plodovi, voće, lisnato zeleno povrće
  • B1 (anaurin, tiamin) ima važnu ulogu u metabolizmu ugljikohidrata
  • antioksidans, protustresna tvar koja pomaže u obnovi DNK
  • Apsorpciju tiamina u organizmu pomažu vitamini B-kompleksa, vitamin C i E, sumpor, mangan, a odmažu stres, temperatura, duhan, kava i čaj s taninom, alkohol itd.
  • B2 ili riboflavin, laktoflavin: protustresna je tvar i obnavlja DNK
  • B3 (niacin, nikotinamid) – odgovoran za optimalnu funkcija mozga, djeluje i kao protustresna tvar
  • B5 (pantotenska kiselina, panteotenol) – koristan pri sintezi proteina, pri obnovi DNK, protustresna tvar, vrlo važan u funkciji živčanog sustava
  • B6 (piridoksin) – koristan pri sintezi proteina, za obnovu DNK, protustresna tvar
  • B12 (cijanokobalamin) – važan za optimalnu sintezu proteina
  • Nedostatak može dovesti do anemije i nekih neuroloških oštećenja.
  • B15 (pangamska kiselina) – sudjeluje u respiracijskim procesima stanice i donekle se smatra zaštitnikom srca
  • izvori:pivski kvasac, nepolirana riža, integralne žitarice, sjemenke bundeve, sjemenke sezama
  • PABA ili paraaminobenzojevska kiselina je antistresna tvar i antioksidans koji pomaže u stabilizaciji stanične membrane
  • izvor: jetrica, gljive, cjelovite žitarice, nefiltrirano pivo itd.
  • VITAMIN A (RETINOL)
  • neophodan je za sintezu vidnog purpura, antioksidans, odgovoran je za funkcionalnu cjelovitost epitelnih stanica (staninca kože)
  • npr. peršin, marelice, bundeva, lubenica, aronija…
  • moguće predozoziranje uslijed uzimanja prevelikih doza! Prvi znakovi njegove toksičnosti uslijed predoziranja su povećan rizik od lomljenja kosti, glavobolja, mučnina, povraćanje, pospanost, zamagljen vid i frontalna glavobolja
  • Minerali i oligominerali
  • selen = esencijalni element u tragu i antioksidans koji djeluje povoljno na rast tijela i ploda, čuva elastična tkiva, poboljšava imunitet i smatra se korisnim u prevenciji neoplazma (abnormalnog rasta tkiva)
  • ima ga u biljkama, mesu i morskim organizmima (a pogotovo u prefinom brazilskom orahu) :)
  • magnezij – nedostatak tog minerala uzrokuje preosjetljivost na vremenske promjene, neurotske tegobe, nastaje arterijska hipertenzija i poremećaj cirkulacije; grčenje mišićja itd.
  • korištenje dodataka željeza ometa apsorpciju magnezija
  • dnevna potreba za magnezijem za odraslu osobu je oko 350 mg, ali od toga se apsorbira samo trećina!
  • ubikinol (koenzim Q10) je antioksidans koji spriječava degradacije višestruko nezasićenih masnih kiselina
  • također je i antioksidans
  • Fitokemikalije (sekundarni biljni metaboliti) biološki su aktivni spojevi biljaka, a u ljudskom organizmu imaju zaštitnu ulogu prema različitim bolestima, posebice kardiovaskularnim bolestima i karcinomu.

 

  • Beta-karoten je biljni pigment koji se u tijelu pretvara u vitamin A (retinol). Vitamin A je tijelu potreban za dobar vid i zdravlje očiju (spriječava kataraktu). Dok je vitamin A u velikim količinama toksičan, tijelo će u vitamin A pretvoriti samo onoliko beta-karotena koliko mu je potrebno
  • najviše beta-karotena imaju narančasto, žuto i zeleno lisnato povrće i voće (mrkva, salata, naranče, rajčice, bundeva, brokula itd.)
  • alfa – linolenska kiselina - dokazano inhibira agregaciju trombocita i štiti od tromboze, a nalazimo je u soji, orasima i ulju lanenih klica
  • likopen ponajviše nalazimo u rajčici, lubenici i grejpu – ima potencijalno korisno djelovanje protiv bolesti prostate i kardiovaskularnih bolesti
  • elagična kiselina koju nalazimo jagodama, orasima, grožđu, vinu itd. ima potencijalno protutumorsko djelovanje
  • flavonoli, polifenoli - bobičasto voće, zeleni i crni čaj
  • potencijalno su povezani s nižom stopom koronarnih bolesti

  • nukleinske kiseline: njihovo dodavanje ishrani potpomaže reparaciju DNK i sintezu proteina pa se u profilaktičke svrhe preporučuje uzimati pekarski (pivski) kvasac, sardine, leću ili grašak i to u koncentraciji od 10 do 20 g nukleinskih kiselina dnevno
  • nezasićene masne kiselina - spriječavaju oštećenje cirkulacijskog sustava, no kako ih ljudski organizam ne može sam stvarati, potrebno ih je uzimati kroz reguliranu prehranu: npr. omega 3 masne kiseline s više dvostrukih veza koje se nalaze u tkivima nekih vrsta riba sjevernih mora, sjemenke ili ulje lana, chia sjemenke…
  • dokazano štite srce, smanjuju količinu triglicerida i kolesterola u krvi te smanjuju agregaciju trombocita

Mad Hippie Vitamin C serum

$
0
0

U proteklom postu pisala sam vam o djelovanju antioksidansa na organizam, a danas ću vam pisati o antioksidansima u kozmetici, poglavito vitaminu C. Ovaj sastojak nije magičan, nije skupocjen pa čak niti neophodan za zdravlje kože, ali u svakom slučaju pomaže odgoditi znakove starenja kože, posebice fotostarenja; ujednačuje ton kože i štiti ju antioksidativnim djelovanjem od okolišnih čimbenika. Zašto sam odlučila koristiti vitamin C u njezi kože? Jednostavno – moja koža je, riječima kozmetičarke kojoj stvarno vjerujem, tanka i osjetljiva – poglavito sklona popucalim kapilarama, a vitamin C kao potentni antioksidativni sastojak pomaže koži održati zaštitnu barijeru i kvalitetnu teksturu u borbi protiv daljnih oštećenja.

Mad Hippie Vitamin C serum naručila sam ipak posve slučajno. Na iHerbu je taj tjedan bila akcija -20% na proizvode ovog brenda kojeg sam već ranije dijelom isprobala i s kojim sam bila prilično zadovoljna, no ustvari sam htjela naručiti njihov serum s glikolnom kiselinom. I naravno, baš taj proizvod morao se u roku od 5 minuta rasprodati i netragom nestati iz moje košarice pa sam u trenuku očaja kupila ovaj proizvod. Ovo je moj prvi vitamin C serum i nisam znala kako ću na njega reagirati.
IMG_2324

Prvi susret s njim je bio ne tako dobar. :D Naime, vitamin C je topiv u vodi pa je tako osnovni sastojak ovog proizvoda i riječ koja najbolje opisuje njegovu teksturu – voda. Ovo je vrlo lagan serum, upozoravam, i većini tipova kože će biti “presuh” i nedovoljno hidratantan ako na njega ne aplicirate još sloj neke malo bogatije kreme. No, nije problem u tome – problem je u tome što ja to tada nisam znala, i što sam dobronamjeran savjet proizvođača da se na serum nanese pripadajuća Mad Hippie krema protumačila kao pokušaj zastrašivanja s ciljem kupovine još jednog Mad Hippie proizvoda. Bilo kako bilo, igrom slučaja tu sam kremu imala i stvarno je dobra pa ako baš i želite nadopuniti serum kremom, nećete puno pogriješiti. Ali u principu, možete staviti bilo koju hidratantnu kremu poviše seruma i funkcionira super. Nego da… greška broj jedan je bila što sam ja ovaj serum stavljala na lice bez ikakve hidratantne nadopune i time ga isušila. Pa sam dobila reakcijske prištiće i prozvala ga komedogenim gadom (što sada znam da nije). I stavila ga u ladicu s ostalim kremicama sve dok jednog dana nisam dobila ludu ideju da ga stavim ISPOD kreme. Yup, works like wonders kad imate soli u glavi.

IMG_2330

Da skratim, ovaj proizvod dolazi u količini od 30 ml i košta nekih 27 dolara. No, ovo nije velika cifra za proizvod koji koristite dnevno po 5 do 7 kapi za lice i vrat. Prije će se pokvariti nego što ću ga potrošiti, i to je OK. Osim cijene koja će nekima biti trn u oku, ja na ovaj proizvod doista nemam zamjerku: sirovinski je kvalitetan, vitamina C kao aktivnog sastojka ima u obilju, stabiliziran je feruličnom kiselinom i popraćen obiljem drugih antioksidansa. Tekstura mu je vodenasto – glicerinska, ali vrlo rijetka i pretežito vodenasta. Također, serum se upije u potpunosti i na licu ne ostavlja nikakav ljepljivi glicerinski sloj.

Sastav: Deionized water, vitamin C (sodium ascorbyl phosphate), alkyl benzoate, vegetable glycerin, water, glycerin, sodium levulinate, sodium anisate, clary sage (salvia sclarea), grapefruit (citrus grandis), hyaluronic acid, amorphophallus konjac root powder, aloe barbadensis leaf, vitamin E (tocotrienol), ferulic acid, chamomile flower extract (recutita matricaria), sodium phytate, xanthan gum, hydroxyethylcellulose. (*podebljani su aktivni sastojci*)

Ne izaziva nered na licu, a instantno osvježava i najumornije lice. Odličan je prijatelj i saveznik na dane kad od jutra tourate od ovog rođe do onog, a svega par sati ranije ste se onesvijestili s polupraznom bocom žeste u krevetu. Vjerujte mi, Vitamin C serum briše sve znakove umora, partijanja i grizodušja s vašeg lica. Cha-ching!

IMG_2331

Proizvođač je, Bogu hvala, mislio o proizvodu i van reklamno-ekonomsko-strateških okvira pa je proizvod upakirao u lijepu tamnu bočicu (vitamin C je inače fotosenzitivan ta brže propada u prozirnim pakiranjima). Bočica dolazi na kapalicu ili pipetu koja, uz dašak luksuza, korisniku pruža i nužne higijenske uvjete korištenja proizvoda (za razliku od konstantnog umakanjem papaka kojima u proizvod uvodimo prirodne i neprirodne stanovnike naše kože i okoliša). I za kraj, tu je “dokazni materijal”. Komad jabuke sam prepolovila te sam jednu polovicu namazala serumom, a drugu nisam. Nakon nekoliko sati situacija je izgledala ovako…

10272670_238941879563474_1743610997349078025_o

A sutradan ovako…

10257926_239038046220524_396474585351976233_o

Dijelovi desnog komada na kojeg sam aplicirala serum, a koji su ostali očito nedovoljno pokriveni serumom, oksidirali su kao i lijeva polovica bez seruma. Poruka je jasna: vitamin C je napravio vidljivu razliku među ovim polovicama u smislu da desna polovica izgleda “mlađe”, svježije, svjetlije i ljepše (i na dodir je bila bolje teksture), dok se lijeva polovica uslijed oksidativnog stresa smežurala, osušila i posmeđila. No, samo na dijelovima na kojima je serum bio apliciran relativno izdašno bila je vidljiva ova velika razlika – smatram da je i to poruka sa određenom težinom pa sad neka ju svatko protumači kako želi. :)

Sve u svemu, ovaj proizvod nakon početnog nezadovoljstva proglašavam savršenim za potrebe svoje kože. Nanosim ga jednom dnevno ispod Hippove intenzivne kreme, i lice mi izgleda uistinu bolje nego ranije (to, doduše, vjerojatno nije rezultat upotrebe samo ovog proizvoda već čitavog niza novih proizvoda koje koristim, a o kojima ću pisati u nekom od slijedećih postova). :)

How to shop @ iHerb & Vitacost? :)

$
0
0

Drage cure,

obzirom da barem jednom tjedno dobivam zahtjev da objasnim proceduru kupovine na iHerbu i Vitacostu, danas vam donosim jedan tutorial kako to možete učiniti. Btw. za veće slike kliknite na njih.

Vitacost

Moj najdraži sajt za online kupovinu jer, za razliku od iHerba, na paket pišu plaćenu cijenu, a u pošiljku stavljaju stvarnu cijenu (dakle, bez nagradnih bodova i drugih popusta). To rezultira time da mi ne carine čak niti pakete od 80+ dolara (inače se carine svi paketi iz trećih zemalja od cca 29 dolara ili 160 kuna nadalje, isključujući područje EU). Poštarina (DHL) iznosi 10 dolara do cca 1.5 kg, a nakon toga se eksponencijalno povećava obzirom na težinu paketa. Paketi stižu u periodu između 10 i mjesec dana.

1. Kopirajte označeni link na desnoj margini ove stranice kako bi aktivirali popust od 10 dolara pri prvoj kupnji.

Screen Shot 2014-05-15 at 11.55.29

 

2. To će vas dovesti na ovu stranicu. Kliknite unlock your offer.Screen Shot 2014-05-15 at 11.55.51

 

3. Upišite slijedeće podatke.

Screen Shot 2014-05-15 at 11.56.13

 

4. Nastavite registraciju odabirući svoju lozinku i upisujući sigurnosni captcha kao na slici ispod.

Screen Shot 2014-05-15 at 11.59.53

 

5. Ovo je vaš kod koji trebate kopirati kasnije kako biste dobili popust.Screen Shot 2014-05-15 at 12.00.29

 

6. Kliknite shop now pa stvari koje želite stavite u košaricu. Ovako će izgledati vaša košarica. Kad ste gotovi s kupovinom, upišite svoj kod u “promo code” (možete upisati maksimalno 2 koda po narudžbi).  Screen Shot 2014-05-15 at 12.00.50

 

7. Zatim u “shipping calculator” odaberite Croatia da vidite koliko će vas koštati poštarina obzirom na težinu paketa, i nakon toga kliknite “proceed to checkout” ili direktno “check out with paypal”. Screen Shot 2014-05-15 at 12.06.00

 

8. Na slijedećem koraku trebate ispuniti svoje podatke. Ako vam je adresa na kartici ista kao i adresa na koju vam pošiljka treba stići, označite “this is also my billing adress”. Trebate ispuniti samo polja označena zvjezdicom, a nakon toga “continue check out”.Screen Shot 2014-05-15 at 12.07.50

 

8. Odaberite jeftiniju poštarinu pa “continue checkout”.Screen Shot 2014-05-15 at 12.08.25

 

9. Slijedeći korak je odabir metode plaćanja: ako plaćate kartično (vidljive su koje kartice prihvaćaju), tada upisujete broj kartice, zaštitni broj i rok trajanja kartice. Ako plaćate paypalom, odaberite “pay using paypal”.

Screen Shot 2014-05-15 at 12.09.23

 

10. Place order ili postavite narudžbu. Nakon toga dobiti ćete mail s detaljima o svojoj narudžbi.

Screen Shot 2014-05-15 at 12.10.28

iHerb

Kad god nečega nema naVitacostu, okrećem se iHerbu, mojem drugom najdražem sajtu za online narudžbe. Nažalost, ove pakete mi uvijek carine na iznose iznad 30 dolara (bez poštarine od 4 dolara koju je moguće odabrati do težine od cca 1.8 kg) pa budite na oprezu. Druga stvar je to da su cijene gotovo svega što želim uvijek u pravilu po par dolara više ovdje nego na Vitacostu (mada i dalje isplative). Kod prvog naručivanja možete, ovisno o visini cijene narudžbe, ostvariti 5 do 10 dolara popusta upisom ovog koda: QWJ112.

1. Na naslovnoj stranici kliknite “my account”.

Screen Shot 2014-05-15 at 11.38.36

 

2. Ispunite “new guest” polja pa kliknite “create account”.

Screen Shot 2014-05-15 at 11.41.12

 

3. Nakon toga postavite stvari koje želite u košaricu (preporučujem do 28 dolara). Shipping možete odabrati tako što pod “calculate” odaberete Croatia. Ako imate kakav kod za popust, upišite ga pod “apply coupon code”.

Screen Shot 2014-05-15 at 11.43.52

 

4. Odaberite najjeftiniju poštarinu pa pa kliknite proceed to checkout

Screen Shot 2014-05-15 at 11.44.43

 

5. Popunite svoje podatke. Ako su vam adresa na kartici (billing) i kućna adresa iste, označite “set as my default shipping (i billing) adress”.Screen Shot 2014-05-15 at 11.47.44

 

6. U slijedećem i posljednjem koraku trebate upisati broj jedne od slijedećih kartice, ime vlasnika kartice, rok trajanja i zaštitni broj kartice (posljednja tri broja).

Screen Shot 2014-05-15 at 11.49.28

Nadam se da je sad sve puno jasnije i da vam je jasno kako ovaj proces uopće nije kompliciran. :) Naravno, trebam obavezno naglasiti da ne morate koristiti izričito moj link niti kod, premda bi mi naravno bilo drago jer mi na taj način financijski donekle olakšavate kupovinu proizvoda koje ionako recenziram ovdje, te time i sami doprinosite razvoju ove stranice. Sretno!

How to: 100% healthy sweet snack

$
0
0

IMG_2320

Za izradu ovakvih prefinih i zdravih slatkih kuglica (14 komada) treba vam:

- 2 šalice zobenih pahuljica

- rižino mlijeko

- 2 zrele kruške

- 1 banana

- 3 veće žlice chia sjemenki

- maca prah

- malo cimeta

- sok četvrtine limuna

- kokosovo brašno (ili mljeveni orašasti plodovi poput oraha)

IZRADA

Chia sjemenke namočiti u mlijeku na 10ak minuta pa umiješati maca prah, cimet, izgnječeno voće i limunov sok, i na kraju zobene pahuljice dok masa ne postane kompaktna i ljepljiva (dovoljno kompaktna da možete oblikovati kuglice rukama). Na kraju kuglice uvaljajte u kokosovo brašno ili mljevene orašaste plodove te poslužite cca 6 sati kasnije nakon što su se kuglice dodatno stvrdnule u frižideru. Njam! :)

Ovakav desert idealan je za klopanje nakon tjelovježbe ili bilo kojeg većeg obroka tijekom dana. Jedini šećer u njemu dolazi iz 100% prirodnog izvora (voća), a zahvaljujući chia sjemenkama, zobenim pahuljicama i maca prahu imati ćete tonu energije i osjećati se sitima duže nego nakon konzumacije klasičnih slatkiša. ;) Dobar tek!

Drugstore top & flop of the month: May

$
0
0

Večeras ću se uz šalicu čaja pozabaviti ovomjesečnom najboljom i najgorom kupnjom u DMu. Početi ću s razočaravajućim proizvodom u svibnju, a to je Balea Blaubeere ili Borovnica krema za tijelo. Ovaj proizvod kupila sam… ne znam zašto.

IMG_2380

Svibanj ima ono nešto zbog čega se najednom zaželim voćnih mirisa (ustvari krejvam lubenicu već nekih mjesec dana :D) pa sam tako kupila Borovnicu. I oznaka LE ili “limited edition” imala je nešto s time – uvijek gajim neki strah da će mi superduper LE proizvod magično izmaknuti ako ga ne kupim sad ili odmah. U svakom slučaju, Borovnica je krema koju možete preskočiti ako vam koža zahtijeva iole ozbiljniju hidrataciju i ako ne želite mirišati BOLESNO slatko. Je li ovo uopće borovnica ili Corny s brusnicom na šećernim steroidima? Samo Bog zna.

Borovnica bi vjerojatno zadovoljila jedino dvanaestogodišnju djevojčicu u meni jer, ruku na srce, ovako sintetski slatko nisam htjela mirišati još od vremena kad sam prerasla i parfem Jagodice Bobice. No, da stvar bude gora, miris je ovdje najmanje bitna stavka.

IMG_2383

Puni sastav: Aqua, Ethylhexyl Stearate, Myristyl Alcohol, Butylene Glycol, Glycerin, Glyceryl Stearate, Parfum, Stearic Acid, Palmitic Acid, Phenoxyethanol, Myristyl Myristate, Tocopheryl Acetate, Simmondsia Chinensis Seed Oil, Potassium Cetyl Phosphate, Cera Microcristallina, Caprylyl Glycol, Dimethicone, Sodium Carbomer

Od nedostatka hidratacije (jer je proizvod prelagan i vodenast) do bljak silikonskog osjećaja na koži po upijanju, prema činjenici da sam od vražje Borovnice dobila reakciju na koži (i to ne jednom), sa sigurnošću ću reći da svaki oblik Borovnice od sad nadalje preskačem u troskocima. Osim one koja se jede, naravno, jer ta je uvijek dobrodošla i voljena. :) Ovu Borovnicu čak niti povoljna cijena (20ak kn, čini mi se) za korektnu količinu od 200 ml ne može opravdati.

I baš kad sam mislila odustati od drogerijske kozmetike, nećete vjerovati, dan je spasio Alverde. Alverde je jedan od onih brendova s kojima nikako nisam na “ti” i zbog kojih uglavnom čak i ja ponekad jamram protiv prirodno – organske kozmetike. No, nakon opetovanog korištenja Nutri Care šampona s bademom i argonom gotovo sam spremna ponovno mu dati priliku da me osvoji. Budimo realni, vjerojatno neće jer u sve trpaju beskonačne potoke alkohola but still. Ovo je šampon namijenjen suhoj kosi, no ja dosta mislim da bi se svi tipovi kose fino okoristili ovim šamponom. Za 16ak kuna (za 200 ml) nije naodmet probati.

IMG_2378Puni sastav: Aqua, Sodium Coco-Sulfate, Lauryl Glucoside, Sodium Lactate, Maris Sal, Betaine, Argania Spinosa Kernel Oil*, Prunus Amygdalus Dulcis Oil*, Sodium Cocoyl Glutamate, Disodium Cocoyl Glutamate, Xanthan Gum, Lysolecithin, Hydrolyzed Corn Protein, Hydrolyzed Wheat Protein, Hydrolyzed Soy Protein, Caramel, Sodium Phytate, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Parfum**, Linalool**
* ingredients from certified organic agriculture
** from natural essential oils

Ovaj šampon odlično pere kosu i dobro se pjeni, a ne sadrži SLS već sodium coco sulfate. To je praktički ista stvar, no zanimljivo je da masa ljudi (uključujući i mene) odlično podnosi verziju iz kokosa, dok ih SLS opako isušuje. Ulja su ovdje visoko u sastavu i njihovo djelovanje na kosi je odlično – kosa je lagana i lepršava, dobro očišćena i njegovana. Čak ni miris nije uvredljiv, premda je nesumnjivo iz porodice Alverde (slažete li se i vi da svi Alverde proizvodi mirišu nekako na isto ili jako slično?). Kako god, ovo je dobar proizvod, relativno zelen i dosta siguran, jeftin, dostupan i dobrog djelovanja. Prilično sam uvjerena da ću ga kupiti ponovno. :) Probali?

Novexpert Repulp mask

$
0
0

Prije nešto više od mjesec dana, Novexpert mi je ponudio poslati Repulp masku namijenjenu suhoj, tankoj i reaktivnoj koži pod stresom. Kako moja koža stavlja kvačicu na skoro sve ove zahtjeve, uzbuđeno sam pristala očekujući mnogo. Novexpert je inače brend koji se ponosi svojim timom stručnjaka iz područja dermatologije i medicinskom provjerljivošću kvalitete svojih proizvoda.

IMG_2386

Moja koža: mješovita, sklona dehidraciji u zimskim mjesecima, osjetljiva i reaktivna, tanka s ispucalim kapilarama i nešto proširenim porama.

Proizvod mi je stigao vrlo brzo i u pravi čas: naime, tek sam odradila svoj prvi tretman mezoterapije o kojoj ću pisati u nekom od slijedećih postova, ali da skratim – to je tretman prilikom kojeg se rolerom s iglicama na licu stvaraju mikrotraume čime se potiče sinteza kolagena i elastina u koži. Naravno, nakon takvog tretmana koža je prilično suha, zategnuta, “pod stresom”, riječju ozlijeđena. Sjećam se da sam masku primjenila 2. dan nakon mezoterapije. Lice mi je cijeli taj dan bilo strašno zategnuto, kao kod jake opekline, teško sam otvarala usta i jedva sam pomicala glavu lijevo – desno zbog osjećaja da će mi koža doslovce popucati po šavovima. Ah, što mi žene nećemo napraviti za ljepotu. :D Uglavnom, nakon korištenja maske koju je uslijedila obilna hidratacija posve mi se vratio osjećaj “moje” kože. Moram pritom napomenuti da sam kožu obilno hidratizirala čitav taj dan, i da doista mislim da je maska bila taj presudni faktor koji je učinio veliku razliku. Konkretno shea maslac, kojeg ovdje ima u velikoj koncentraciji, polako je postao moj vjerni životni suputnik u svim situacijama.
IMG_2390

Puni sastav: Aqua (Water),Caprylic/Capric Triglyceride, Glycerin, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter,Coco-Caprylate/Caprate, Helianthus Annuus (Sunflower) Seed Oil,SucroseStearate, Trehalose, Parfum (Fragrance), Sucrose Distearate, Arginine,Sodium Hyaluronate, Glyceryl Caprylate, Chondrus Crispus (Carrageenan) Extract,Xanthan Gum, Laminaria Ochroleuca Extract, Aloe Barbadensis Leaf Juice,Biosaccharide Gum-2, Pyrus Malus (Apple) Seed Extract, Commiphora Mukul ResinExtract, Algae Extract, Citric Acid, Phytic Acid, Brassica Oleracea Italica(Broccoli) Extract, Camellia Sinensis Leaf Extract, Silybum Marianum Extract

Ova maska ipak po meni ima dvije mane: prva i najveća je stavljanje sintetskog mirisa u relativno velikoj količini u proizvod, dovoljno da se “parfum” nađe u prvoj trećini sastava. Za kožu koja je osjetljiva i iritirana, to je za mene veliki no-no (premda osobno nisam imala iritaciju od proizvoda). Drugo, proizvod kao takav je dosta skup: 50  ml košta 226 kuna što si nažalost mnoge cure neće moći priuštiti. Međutim, ako možete, proizvod bih preporučila jer:

a) osim mirisa prilično je sigurnog sastava (miris djelomično opraštam jer nemaju nikakve gadne konzervanse što je plus)

b) ima divnu hranjivu teksturu i koža naočigled popije proizvod

c) ima antioksidativno djelovanje što je uvijek dobrodošla stavka za antiage njegu

d) koža mi nije reagirala negativno na masku, primjerice začepljenim porama, a jako je dobro ovlažila (hijaluronska kiselina) i nahranila kožu

IMG_2396

Sama tekstura kreme je srednje bogata, ali ne supermasna, lijepo maziva i dovoljno lagana da ju koža kroz 10ak minuta skoro posve upije. Ova maska se može koristiti i kao noćna njega što iskreno nisam isprobala jer i već nakon 15 minuta (koliko je uvijek držim na licu) koža djeluje dovoljno nahranjeno i osjećam da mogu nastaviti svoju standardnu njegu. Masku odstranjujem prelazeći preko lica mokrom blazinicom nakon čega slijedi hidratacija.

Koža je instantno vidljivo umirena (manje crvena) i zdravo zategnuta (plump), a pore su manje vidljive jer je koža očito dubinski nahranjena. No, bitnije od izgleda, ova maska mi pruža zdraviji osjećaj kože jer penetrira dovoljno duboko (iz Novexperta kažu da djeluje na najdublje slojeve kože – epidermis, dermis i hipodermis – za što ne bih stavila ruku u vatru da je baš 100% tako, ali osjećaj je dovoljno dobar da sam sklona vjerovati da ova maska prodire doista dublje od ostalih topičnih proizvoda).

IMG_2399

Sve u svemu, ovome proizvodu dajem ocjenu 8/10. Da je jefitniji i da nema sintetskog mirisa u sastavu, dobio bi sigurnih 10/10 jer mu stvarno ne bih znala naći zamjerku. :)

Viewing all 261 articles
Browse latest View live