Kad kažem detoksikacija, pri tom ne mislim samo na dobrobit generalnog zdravlja organizma, premda je to nedvojbeno osnovna funkcija procesa detoksificiranja. Kod mene osobno detoks znači i rad na zdravlju kože iznutra. Naime, već sam u osnovnoj školi shvatila da neke namirnice jednostavno ne funkcioniraju za mene i da mi se na koži izbacuje svašta kad ih konzumiram makar i u najmanjoj mogućoj količini. Primjerice, to su bili poneki suhomesnati proizvodi od kojih mi su mi redovito iskakale potkožne akne kojima nisam nikada u životu bila sklona (čak ni prije par godina kad sam zbog ciste na jajniku imala hormonalni disbalans). Dakle, oni upaljeni, potkožni, veliki i crveni otoci kože koji su se pojavljivali 2 dana nakon konzumacije sporne namirnice, pa stajali na licu nekoliko dana i onda se spontano netragom povukli – do slijedeće konzumacije istih spornih proizvoda.
Nedavno sam iz čista mira počela reagirati na gljive, pogotovo na neke vrste poput vrganja. Da, gljive su relativno teška namirnica za probavu, no ipak ne toliko teška da nas od nekoliko gljiva boli želudac slijedeća 3 sata kao u mojem slučaju.
Ja očito imam problem sa žuči (i u obitelji su mi svi s mamine strane slabi na žuč) pa tako moram dosta oprezno pristupati hrani. Smeće poput preprženih grickalica ne jedem stvarno skoro nikada, a jednako tako ne konzumiram niti gazirana pića i još mnogo generalno prihvaćenih nezdravih namirnica tipa rafinirani šećer, bijelo brašno itd. No, kao i svaka osoba koja ne robuje 100% ideji zdravoga (jer eto ne volim ništa preekstremno pa niti to), povremeno ću sjesti s dečkom na pizzu, popiti pivu (više) vani i slistiti čokoladu koja nije 99% kakao – just because.
Zašto ovo pišem? Zato što (koliko god je lijepo povremeno se opustiti), sutradan mi je uglavnom bljak. Osjećam se teško, probava mi je usporena, koža mi izgleda grozno (pogotovo večer nakon tankanja goriva za kruzanje po klubovima :D), šake su mi užasno suhe i dehidrirane, nemam energije kao inače, a izgledno je i da mi je kvaliteta sna večer ranije bila nikakva pa sam dekoncentrirana i bezvoljna. Ovo možda nije lako uočiti ljudima koji se i inače hrane nepažljivo, no ja primjećujem enormnu razliku u svim ovim faktorima.
Uglavnom tada instinktivno osjetim potrebu da pojačam unos vitamina i minerala, kao i tekućine – odnosno, da napravim detoks. Kod mene taj detoks nikad nije (super)restriktivan u smislu da si skroz zabranjujem konzumaciju krute hrane ili tako nešto, ali ću generalno posezati za laganim cjelovitim žitaricama (kvinoja, bulgur, proso, kuskus…) i voćno – povrtnim dodacima u obliku raznih salata, juha i smoothieja.
Konkretno, ovima:
1. KLICE: klice grahorica, alfa-alfa, gorušica, kres, poriluk… izbor je stvarno velik, a ovaj maleni dodatak uobičajenoj povrtnoj salati značajno doprinosti udjelu vitamica C koji nam je potreban u dnevnoj prehrani. Primjerice, šalica klica rotkve dnevno zadovoljava nevjerojatnih 18% dnevne potrebe za vitaminom C, inače snažnim antioksidansom koji utječe na generalno zdravlje organizma (imunitet), ali i na ljepotu kože (djeluje protiv oštećenja zbog okolišnih faktora).
![4bfd2a20ba5411e3a1af0ea229d20f9b_8]()
2. KURKUMA je začin s kojim sam se susrela nedavno, tražeći alternativne izvore liječenja. Zahvaljujući kurkuminu, kurkuma ima brojne koristi za organizam, a ovom prigodom istaknula bih da dokazano odlično čisti jetru i djeluje antimikrobno.
3. KRASTAVCI odlično osvježavaju i rehidriraju organizam, spriječavaju zadržavanje vode, a bogati su i vlaknima.
4. MASLINOVO I LANENO ULJE su dva ulja koja posebno volim jesti bez termičke obrade, dodajući ih u mlake juhe / šejkove i salate. Sigurno već svi znate da maslinovo ulje nevjerojatno dobro djeluje na krvožilni sustav i dobar kolesterol, a laneno ulje (može i kao usitnjene sjemenke) odličan su izvor omega 3 masnih kiselina.
5. VODA, ZELENI ČAJ I KAMILICA: ne trebam puno naglašavati koliko je ovaj trio fantasticus bitan za balans organizma. Zeleni čaj i kamilica su definitivno moji najdraži čajevi: kamilica ima prekrasna umirujuća svojstva, a zeleni čaj je potentni antioksidans, krcat flavonolima i ubrzava metabolizam (a time i izbacivanje toksina). Mali trik: ja nikad ne zagrijavam vodu za čaj do ključanja nego na nekih 70 stupnjeva kako bi bilje očuvalo svoja blagotvorna svojstva).
![20ce8082ba5511e39f900002c9dbf1a8_8]()
6. LIMUN je krcat vitaminom C, obožavam ga u nezaslađenim limunadama (ili zaslađenima s medom), voćnim smoothiejima i salatama s maslinovim uljem.
![6910d40eaf4b11e3a2251217fce1d74a_8]()
7. ĐUMBIR je pravo malo blago među biljkama, a ja ga najviše volim u obliku gomolja (mada ga možete koristiti i sušenog kao čaj ili začin). Odličan je za želučane tegobe, djeluje antimikrobno i protuupalno te detoksificira. Odličan je nariban kao svježi začin za salatu, maceriran u medu s kurkumom, u čajevima…
8. ČEŠNJAK: mislim da ne trebam previše govoriti o ovome narodnom lijeku, samo ću spomenuti da se alin, tvar nađena u češnjaku i medvjeđem luku, čak i u klasičnoj medicini smatra jedinim od medijatora zdravog krvožilnog sustava (djeluje protiv ateroskleroze), a jednako tako djeluje i izuzetno antimikrobno.
9. MEDVJEĐI LUK je, kao i češnjak, specifičan po djelotvornosti alina ili alicina, ali je ova biljčica posebna još po nečemu (osim što je apsolutno prefina): ovo je jedna od onih rijetkih samoniklih biljki, dakle koje rastu po šumama bez špricanja pesticidima / herbicidima / insekticidima.
10. (SIROVA) POVRTNA JUHA je odličan lijek protiv mamurluka i drugih boljki. Naravno, ta juha ne mora biti posve sirova, ali je dobro namirnice koje baš ne moramo termički obraditi ipak ostaviti sirovima. Npr. ja volim malo prepržiti luk i češnjak na malo kokosovog ulja (naprosto mi tako imaju bolji, slađi okus), blanširati rajčicu na minutu – dvije u vrućoj vodi, zatim dodati svježu mrkvu, kukuruz, peršin, svježu tikvicu, papriku – sve to dobro izblendati, malo začiniti, staviti žlicu maslinovog ulja i popiti tako polusirovo. Prefino!
11. ARONIJA je također zasićena vitaminima, ima antioksidativno (flavonoidi) i detoksikacijsko djelovanje (navodno sudjeluje i pri odstranjivanju teških metala iz organizma), a također djeluje i na balansiranje krvnog tlaka, regulaciju šećera, bogata je fitoemikalijama (poput betakarotena) te sadrži sve esencijalne elemente. Savršena biljčica!
![00d80786ba5411e3bec612c0754ab0d4_8]()
12. ŠIPAK I KIVI – obožavam ovo voće jer je bogato vitaminima, najviše vitaminom C (kivi je posebno bogat vitaminom C, a nije zanemarivo i da 100 grama kivija dnevno nosi 50% dnevne potrebe za vitaminom K – ovaj vitamin je inače jako bitan u npr. kremicama za okoloočno područje za redukciju natečenosti okoloočnog područja, dok šipak obiluje vitaminima A, C i E te folnom kiselinom)
14. JOGURT je prekrasna namirnica koja obnavlja crijevnu floru, obiluje vitaminima B kompleksa i kalcijem, a navodno ga odlično podnose i pojedinci netolerantni na laktozu (vjerojatno se ovo ipak ne odnosi na jako ekstremne slučajeve netolerancije). Odličan je za kombiniranje s lanom i svježim voćem po izboru.
15. MED ne trebam posebno hvaliti, zar ne? Ovaj prirodni zaslađivač (s pretpostavkom da nije pasteriziran, termički procesuiran i da u njega nije dodan šećer) je savršen za zdravo zaslađivanje (ima niži glikemijski indeks od šećera), no ipak ga treba racionalno konzumirati jer se ovdje ipak radi o fruktozi. Ja u njega osobno volim dodati i par kapi propolisa koji ima divna antibakterijska svojstva, a med jednako tako možete nanijeti i na lice u obliku hidratantne maske ili s njime čistiti lice ujutro ako imate osjetljivu i suhu kožu.
Ovo su moje namirnice od povjerenja koje uvijek volim imati doma za “krizne” situacije i uvijek fantastično funkcioniraju za mene. Naravno, ima tu još puno namirnica o kojima bih mogla pisati romane, ali ipak sam se odlučila navesti samo ove jer mislim da ih ima skoro u svakom većem dućanu s hranom, i da nisu superskupe, a stvarno su djelotvorne.