Quantcast
Channel: babushka – Babushka blog
Viewing all 261 articles
Browse latest View live

Currently used hair products

$
0
0

Danas vam donosim post o trenutačno korištenim proizvodima za njegu i oblikovanje kose, no ovaj post sam slobodno mogla nazvati i “proizvodi koji su me razočarali” jer u zadnje vrijeme baš nemam sreće s kosom. Prije nekoliko mjeseci, kosu sam drastično skratila i prebojala u tamno smeđu, i moram posve iskreno priznati da sam pomalo požalila zbog oboje. :D Ne zato što mi kosa ove dužine nešto jako loše stoji, nego jednostavno mi fali ona ekstra duga metal-head kosa. Zatim, kako to obično biva, tamno smeđa nijansa nikako da se uskladi s mojom prirodnom nijansom kose pa svakih 2 mjeseca opet iznova moram prefarbavati kosu i stavljati prelijeve, a na krajevima (odnosno, na velikoj većini ostatka kose) još se uvijek kuži vrlo izražen crveni ton. :-/

I onda se još zaredaju šamponi i regeneratori koji mi od moje, inače vrlo nezahtjevne kose najednom rade slamu. Naravno. Optuženici današnjeg posta su Acure Organics Moroccan Argan Stem Cell u ulozi regića i Urtekramov bezmirisni šampon.

IMG_3047

Počnimo zapravo sa šamponom. Dakle, ovaj šampon je vrlo tekuće konzistencije, smrdljiv i loše pere kosu. Znam da ne trebam posebno opisivati sve ove čimbenike, no ipak: kad kažem tekuć, mislim na “skoro voda” tekuću konzistenciju. Za nešto s toliko malo surfaktanta, čak se i pošteno zapjeni, ali pere li pošteno kosu? Hell no. Kosa mi još izgleda pristojno prvi dan nakon pranja, no već sljedeći počne visiti beživotno u rezancima. Što je šteta – jer prvih se nekoliko pranja ovaj šampon ponašao dosta dobro na mojoj tanašnoj grivici, no onda ga je vlasište očito počelo odbacivati kao strano tijelo. I smrdi po sredstvima za dezinfekciju kirurškog pribora (no, ne osjeti se kasnije pa ajd’). Zapravo sad kad razmišljam nije sam po sebi toliko očajan, pogotovo ako perete kosu svakodnevno, koliko kad ga sparim s Njim.

Taj “On” je Acure Organics Moroccan Argan Stem Cell. Ovo je za mene jedan od najgorih proizvoda koji sam ikada stavila na glavu, a teksturom me podsjeća na Korresovu masku za obojenu kosu koja mi je davala sličan katastrofalan efekt. I on, kao i Urtekram, smrdi (po ljepilu koje pokušava mirišati na bademe), ali to je tek početak problema. Sastav mu je savršen, što ga čini posebno bolnim trnom u oku, no ovaj regenerator nimalo ne regenerira moju kosu nego je otežava i isušuje. A nije da mu nisam dala šansu, dala sam mu najmanje 20 šansi da se dokaže. Koristila sam ga s 3 različita šampona i sa sva 3 dao je isti rezultat – kosu koja izgleda kao da pod hitno treba šišanje. :( Doslovce, jednom sam oprala kosu samo sa šamponom, bez regeneratora, i kosa mi je izgledala milijun puta bolje. Već sam mislila da sam ju posve upropastila, no onda sam počela koristiti Desert Essence Cococnut regić, i u roku jednog pranja kosa je dobila svoj stari sjaj i lepršavost. Znam da ovaj regenerator ima jako puno dobrih recenzija za korisnike koji ga koriste sa šamponom iz iste linije – možda je stvar u tome? Međutim, kako je ovo 2. po redu Acure proizvod koji me debelo razočarao, mislim da odustajem od ovog brenda u potpunosti.

Treći korišteni proizvod je Desert Essence Coconut regenerator.

IMG_3049

Možda se sjećate, prije sto godina sam recenzirala šampon iz iste linije i dala mu osrednju ocjenu. Regenerator je naspram šampona odličan, daje svilenkastu i podatnu kosu bez osjećaja težine, a pogotovo za cijenu (na Vitacostu sam ga ulovila za malo više od 3 dolara – regularna cijena je oko 5$)! Miris je kao i kod šampona dosta intenzivan i dugo se zadržava na kosi, no meni osobno regić ima ljepši, nekako profinjeniji miris od šampona iz iste linije. Sastav mu je malo lošiji od Acure regeneratora, ali i dalje iznimno dobar, a efekt je nemjerljivo puno bolji.

Trenutačno koristim i Biobazin 3u1 gel za tuširanje i šampon, i posve iskreno – odličan je za kosu i za tijelo. Isprva sam bila malo iffy prema njemu zbog mirisa koji mi nije 100% odgovarao, no vremenom sam se navikla na njega i sad mi je čak i prilično ugodan (a i D. mi stalno hvali miris kose kad ga koristim so go figure). Ne iritira kožu niti vlasište, fino opere, dobro se pjeni, kosa ostaje pristojno dugo čista, 400 ml košta nešto manje od 30 kuna (čini mi se). Svakako ću ga kupiti ponovno! :)

IMG_3055

Za kraj ću na brzinu spomenuti i dva proizvoda za oblikovanje kose: prvi je Alverde pjena za oblikovanje kose.

IMG_3051

Ovaj proizvod mi se dosta sviđa, premda smatram da ne ispunjava obećanje o “čvrstom oblikovanju”. Osobno mi nikako ne djeluje dobro za stvaranje volumena, no barem ne lijepi ružno kosu ako se koristi u manjoj količini, ima pošteni sastav za proizvod ovog tipa, i super je ako primjerice radite one frizure gdje se kosa ručno “gužva” kako bi se teksturizirala. Za stvaranje volumena pri korijenu kose mi se puno boljim pokazao Giovanni Root 66, sprej za “podizanje kose”. Ovo nije tehnički gledano sprej kakav biste očekivale kod npr. laka za kosu, nego više onako “šprica” proizvod na pumpicu, i to je njegova glavna mana. Naime, s njime se mora postupati vrlo, vrlo oprezno jer ako vam na kosu dospije previše proizvoda, taj dio će se pretvoriti u ljepljivi nered (zamislite da lizalicu utrljate u pramen – e tako, da). Kao i za ostale stvari, izbor je pao na ovaj proizvod jer je manje štetan od ostalih komercijalnih proizvoda s istom namjenom, no nikako ga ne bih nazvala HG proizvodom.

Od svih navedenih proizvoda, ponovno bih kupila samo dva – Biobazu i Desert Essence jer smatram da vrijede tih novaca, da su ugodni za korištenje i sirovinski sigurne alternative. Ostalo predlažem da preskočite. :)


Giveaway! :)))

$
0
0

Kao što sam obećala u predzadnjem postu, vrlo sam vam zahvalna što me i u ovo zbog obveza sušno vrijeme čitate, pratite i komentirate, i stoga sam vam pripremila jedno darivanje. :) Možda znate da je Vitacost moj najdraži webshop jer obiluje prekrasnim organskim stvarčicama, no mnoge odbija kupnja jer je poštarina malo veća. I zato sam vama, dragi moji čitatelji, odlučila ponuditi priliku da isprobate dvije ekskluzive po mojem izboru koje inače nećete moći nabaviti baš bilo gdje. Jeeeej! :)

10608058_736943593019454_1168814388_n

Prva stvar koju možete osvojiti je jedna prekrasna antioksidativna BB krema u svijetloj nijansi, a druga antioksidativni serum – oboje je namijenjeno svim tipovima kože i svim starosnim skupinama.

1. Derma E BB krema:

  • Contains anti-aging antioxidants and wrinkle-fighting peptides, Matrixyl® and Argireline®
  • An Intensive Skin Brightening Complex brightens and evens skin tone
  • Mineral pigments provide flawless coverage
  • SPF 25 protects skin from premature aging
  • Fragrance Free

 

2. Cosmeceutical Sciences Institute Fruit Stem Cell serum

  • Using only high-quality, naturally-derived ingredients
  • Hypo-allergenic
  • Paraben-free
  • Containing no synthetic preservatives, fragrances or colorants
  • Non-GMO

 

Pravila su slijedeća:

1. Možete se prijaviti za darivanje za samo jedan proizvod.

2. Igranje traje do 4. rujna.

3. Igramo se samo na području Hrvatske.

4. Ostavite pri komentiranju pravovaljani mail jer ću vam se javiti na njega ako pobijedite.

5. U komentar trebate upisati koji proizvod želite i što vam je najdraže na mojem blogu. Bat ofkors! :)

6. Svaki pokušaj varanja rezultirati će mojim totalnim ignoriranjem so don’t bother. :P

Veselim se vašim prijavama!

 

 

Paula’s Choice Resist Super Light Daily Wrinkle Defense SPF 30

$
0
0

Danas vam donosim recenziju jednog proizvoda koji me inicijalno dosta razočarao, no s vremenom je prerastao u moj apsolutni holy grail proizvod. Radi se o Paula’s Choice Resist Super Light Daily Wrinkle Defense SPF 30, proizvodu neobično dugačkog naziva i još dužoj listi navodnih beneficija za kožu.

IMG_2855

Ovaj proizvod mi je poslan s hrvatskog Paula’s Choice webshopa. Nakon veeeeelike ljubavi koja se rodila između mene i Paula’s Choice 2% BHA eksfolijanta koji mi je postao neizostavnim dijelom svakovečernje rutine njege lica, bila sam vrlo zainteresirana i za ovu kremicu sa zaštitinim faktorom. Priča zapravo ide ovako: inicijalno sam htjela naručiti oba proizvoda, no ovaj nisu imali na lageru, pa kad mi se pružila prilika da ga isprobam posve besplatno, pristala sam bez razmišljanja.

Radi se o kremici koja je blago tonirana pa na licu ne ostavlja onaj zloglasni bijeli trag.

IMG_3070

Uz to, iz PC webshopa su mi objasnili da je preda mnom sjajan proizvod za potrebe masne i mješovite kože, krcat antioksidansima i uz obveznu zaštitu širokog spektra. Kremica mi je stigla, i zadovoljno sam navalila na nju, no inicijalno sam naišla na dva velika problema koja su me isprva odbila od ovog proizvoda. Prvo, masna i vodena faza su se odvajale, odnosno smjesa nije bila homogena. Problem je izgledao time veći što se radi o proizvodu s faktorom koji treba biti u finoj stabilnoj formuli jer kako inače mogu znati da je SPF u njemu doista 30 koliko obećava? Drugo, tako razdvojena formula nanesena na lice me je INSTANTNO isušila, pogotovo na dijelovima oko brade. Ja inače nisam supersklona dehidraciji, no u 10 minuta, koža mi izgledala ovako:

IMG_2567IMG_2569

Odmah sam se javila djelatnici webshopa s kojom sam dotad komunicirala i objasnila svoj problem, na što mi je ona objasnila da ovaj proizvod treba protresti prije upotrebe što nažalost ne piše na našim deklaracijama. Sa skepsom sam poslušala savjet da prije upotrebe proizvod jednostavno dobro promućkam u tubici, i od tad nadalje je sve funkcioniralo super, odnosno razdvajanje niti ovakvo kronično isušivanje mi se više nikada nije dogodilo.

No, ovo je stvarno jedna jaaaaako lagana formula i stoga mislim da će biti najbolja hardcore masnim licima. Moja koža je mješovita – masna, u zadnje vrijeme dosta manje masna, i moram priznati da ovaj proizvod naprosto ne mogu nanositi samostalno na lice već ga uvijek prije toga hidratiziram Balea Aqua serumom, a zimi ću tu hidrataciju vjerojatno morati dodatno pojačati. Međutim, ovaj proizvod je unatoč prvotnom failu ipak dospio na moju HG listu o čemu će najbolje svjedočiti činjenica da ću ovaj proizvod, kao i 2%BHA liquid, (ponovno) kupiti visokoj cijeni od 245 kuna za 30 ml proizvoda.

Zašto?

1. Zato što je ovo JEDINI proizvod na koji sam dosad naišla da ostavlja ravno 0% bijelog traga. Ali apsoultno ništa se ne vidi, zbog čega ne moram ton kože dodatno korigirati puderima.

2. Zato što ima 0% iritansa poput sintetskih mirisa, i moja koža ga obožava. Inače mi nakon cijelog dana s teškim SPF kremama koža zna izgledati stvarno umorno i jadno, dok je ova formula toliko tanka i lagana da je nimalo ne osjećam na koži, i koža mi nakon 12 sati s njom izgleda superodmorno i svježe.

3. Zato što mi nije izazvala nijedan prištić u 2 mjeseca korištenja.

4. Zato što je obogaćena antioksidansima pa mogu taj dan mirne duše preskočiti ostale serume poput vitamina C.

5. Zato što PC ne testira na životinjama.

6. Zato što ima široki spektar zaštite (cinkov oksid) i nisam izgorila nijednom ove godine, čak i kad sam bila dugo izložena suncu. Također, nije mi popucala nijedna nova kapilara ovog ljeta, jej! :)

7. Zato što su djelatnici Paula’s Choice webshopa superljubazni i, najvažnije, educirani o svojem poslu. Jednostavno volim svoj novac dati tamo gdje ga cijene i gdje za njega dobijem vrijednost.

8. Zato što puderi (koje sada stavljam tek iznimno) odlično sjedaju na ovaj proizvod i djeluju pomalo kao primer (ova konkretno kremica ima nešto silikona u sebi, ali po meni je taj silikon dobrodošao jer u ovoj fantastičnoj formuli zagladi površinu kože, a nije komedogen).

9. Zato što nije supermat (premda c. oksid daje pomalo adstringentan filing), ali regulira lučenje masnoće tijekom dana.

10. Zato što ga mogu stavljati i na okoloočno područje koje me nimalo ne peče (zbog odutnosti iritansa).

Što reći? Mislim da je ovo jedan stvarno jedinstven i prekrasan proizvod na našem tržištu, premda će biti namijenjen tek manjem, masnijem dijelu populacije. Ako imate masnu ili mješovitu kožu, sklonu iritacijama i popucalim kapilarama, reaktivnu, sklonu komedonima, ovo je proizvod za vas. Jedino što ne mogu garantirati je da će vam ova kremica 100% odgovarati ako imate dosta tamniju, maslinastu put, premda na američkom sajtu tvrde da se pigment stapa s bilo kojom bojom kože i da samo pobija bljedilo cinkovog oksida. Na mojoj svijetloj NC20 koži se kremica super stapa, iako je sama po sebi blago hladnog tona, te ta boja tijekom dana ne oksidira niti ne nestaje (što znači da proizvod svakako trebate odstraniti s lica prije spavanja kao što biste odstranili puder npr.). Ako niste sigurni kako bi proizvod reagirao na vašoj koži, savjetujem vam da si naručite uzorak s PC webshopa.

I na kraju, evo kako obilno nanesena kremica izgleda na mojoj koži, bez pudera, korektora, fotošopa i slično, nanesena poviše Balea Aqua Seruma:

Photo on 25-08-14 at 17.26 #4 Photo on 25-08-14 at 17.26

P. S. Kremica, kao što vidite, ne daje nikakvo prekrivanje.

Puni sastav:

Active Ingredient: Zinc Oxide 13% (broad-spectrum sunscreen agent).

Other Ingredients: Water, Cyclopentasiloxane (silicone slip agent), PEG/PPG-18/18 Dimethicone (silicone-based thickener), Dimethicone Crosspolymer (silicone suspending agent), PEG-12 Dimethicone (silicone-based thickener), Resveratrol, Quercetin, Epigallocatechin Gallate (antioxidants), Tocopheryl Acetate (vitamin E/antioxidant), Tetrahexyldecyl Ascorbate (vitamin C/antioxidant), Adenosine (cell-communicating ingredient), Lauroyl Lysine (skin-conditioning agent), Bisabolol (anti-irritant), Trihydroxystearin (thickener), Salix Alba (Willow) Bark Extract (anti-irritant), Punica Granatum (Pomegranate) Extract (antioxidant), Haemstococcus Pluvialis Extract (astaxanthin/antioxidant), Hydrolyzed Corn Starch (thickener/mattifying agent), Polysorbate 80 (emulsifier), Hydrated Silica (thickener/mattifying agent), Triethoxycaprylylsilane (silicone-based binding agent), C12-15 Alkyl Benzoate (emollient thickener), Isopropyl Titanium Triisostearate (texture enhancer), Caprylyl Glycol, Hexylene Glycol (preservatives), Sodium Chloride (stabilizer), Ethylhexylglycerin, Phenoxyethanol (preservatives), Iron Oxides (natural pigment).

New in / just ordered: fashion + beauty

$
0
0

Zadnjih dana sam se malo istrošila na jesenske kozmetičke i odjevne (ne)potrepštine, uglavnom potaknuta razno raznim kasnoljetnim sniženjima.

Na ASOSu sam ulovila ovu (mušku) Sonic Youth majicu u veličini S, sniženu na nekih 12ak eurića. Ne zamaram se činjenicom da je ovo muška majica jer na kraju dana, to je prvo i osnovno Sonic Youth majica, i nosila bih ju čak i da izgleda kao vreća za krumpir na meni. :D

image31xxl

Na ASOSu sam ulovila i ovu Brave Soul vesticu za cca 21 euro…
image3xxl

Kao i ovaj Selected primjerak snižen s totalno pretjeranih 71 na cca 25 eura.

image3axxl

Možda niste znali, ali ja doslovno skupljam prstenje u obliku životinjskih likova pa je tako izbor pao i na ovog orla. Prije sam stalno furala infantilne majice s likovima medvjeda, pasa i mačaka, no sad se osjećam nekako prestaro za to pa sam svoju opsesiju preselila na malo suptilnije detalje poput nakita. :D

image1ixxl

I za kraj, upiknula sam i ovaj turban beanie snižen na nekih 5 eura.
image1xxl

U Roses outletu sam pronašla Ecco Yoga tenisice snižene sa 720 na 300 kuna i instantno sam se zaljubila. No, moram priznati da su mi na prvom nošenju zadale sto muka nažuljavši mi petu pa se sad samo malo gledamo sa sigurne udaljenosti. :)

SONY DSCA za njih (jer su dosta niski model) kupila sam i ove superniske čarapice u H&Mu (39.90 kn za 3 para).hmprodOveću kupnju sam obavila i na Vitacostu pa sam tako naručila još jedan 100% Pure losion za tijelo, ovaj put s nešto gurmanskijim mirisom kokosa (inače imam white peach doma koji je isto fenomenalan).

100-Pure-Body-Cream-Coconut-899738005629

 

A rastužila me vijest da Vitacost više neće držati Burt’s Bees pa sam za svega par dolara uhvatila ovaj Baby bee losion za tijelo. Da, za bebe je, ali ima gotovo identičan sastav kao i verzija za nas velike.

 

Burts-Bees-Baby-Bee-Nourishing-Lotion-Fragrance-Free-792850010017

 

Nije da mi treba još jedan gel za tuširanje (uvijek rotiram barem 3 različita primjerka), ali kad sam već radila narudžbu, u košaricu sam ubacila i Desert Essence gel za tuširanje bez mirisa. Desert-Essence-Organics-Body-Wash-Fragrance-Free-718334337371Tu je i jedna od mojih najdražih maski za kosu Earth Science Olive & Avocado hair masque. Nakon nekoliko neuspješnih eksperimenata izvan moje zone komfora, odlučila sam da je vrijeme za povratak na dobre, stare, provjerene proizvode poput ovog. :)

Earth-Science-Olive-And-Avocado-Deep-Conditioning-Hair-Masque-054986175009

No, ipak sam odlučila pružiti priliku novom Jason dnevnom šamponu bez mirisa. Ovakvi dnevni šamponi su mi uglavnom puni pogodak ili totalni promašaj pa ćemo vidjeti hoće li opravdati moja očekivanja i dobre recenzije na Vitacostu.

Jason-Pure-Natural-Daily-Shampoo-Fragrance-Free-078522021001

A priliku za dokazivanje sam odlučila dati jednom proizvodu kojeg hvale američki djelatnici Paula’s Choicea na Beautypediji. Radi se o ShiKai Borage Therapy okoloočnoj kremi s uljem boražine koje navodno ne bi trebalo iritirati oči, a trebalo bi imati antioksidativni i vrlo hranjivi učinak na kožu što će mi taman trebati za nadolazeću zimu.

Shikai-Borage-Dry-Skin-Therapy-Eye-Cream-081738402854U Rosesu sam obavila još jednu uspješnu kupnju, ovaj put beauty orijentacije. :) Naime, u Douglasu sam naišla na akciju 1+1 za Anny lakove (i još 10% popusta na cijelu kupnju) i dooooh, naravno da sam kupila 2, odnosno 4 komada. :) Desire, Drunken Jeans i Heartbreaker sam zamislila kao idealne jesenske, a Covergirl kao savršenu božićnu nijansu.

IMG_3102

Narudžbicu sam napravila i na Pink Pandi. Kao što ste možda vidjeli na fejsu, odluka je pala na Sleek Oh So Special paletu sjenila i BH Cosmetics Color & Corrector paletu u nijansi Light. Naravno, sve je već isprobano. :) Sa Sleekom sam standardno oduševljena, a BH Cosmetics još uvijek pokušavam skužiti jer koliko god da je paleta odlično pigmentirana i raznovrsna, ima dosta suhi finiš na koži pa mi na okoloočnom području ulazi u fine linije i čini ga vizualno dosta sušim. No, više u pojedinačnim recenzijama…

IMG_3107

Ponovila sam i ova dva proizvoda: Paula’s Choice Resist super light daily wrinkle defense SPF 30 i 2% BHA Liqiud eksfolijant. Mislim da ponovljena kupnja govori najbolje o mojem stavu prema ovim proizvodima jer su dosta skupi i nema šanse da bih ih kupila da mi stvarno ne leže 150%.

Untitled-1Za kraj imam i dvije drogerijske sitnice kupljene prije nekoliko tjedana, no jedna me potpuno razočarala, a druga oduševila pa ću ih ipak sačuvati za sljedeći post, sada već standardnu rubriku “drogerijski top i flop”. :)

Invest or not? My opinion on cosmetic prices.

$
0
0

U što investirati svoj budžet za kozmetiku? Na ovo pitanje nije lako odgovoriti, ali vam mogu ponuditi neke svoje smjernice kad biram kozmetiku. Naravno, netko se možda neće 100% u svemu slagati s mojim odabirom kozmetike u koju se isplati uložiti koju kunu više, baš kao što nemamo svi isti tip i potrebe kože, no nadam se da će vam ovaj post pomoći da promislite o stvarima u koje vi investirate, i eventualno prerasporedite svoj budžet na malo racionalniji način. Dakle, uložiti svoj teško zarađeni novac – ili ne?

1. PROIZVODI ZA ČIŠĆENJE LICA: Ne trebaju biti skupi jer najčešće ne nude nikakvu posebnu beneficiju za kožu, a postoji mnogo dobrih, neiritativnih i jeftinih alternativa.

2. KREMA ZA LICE I OKOLOOČNE KREME: Investirati ili ne? Ovisi o sastavu proizvoda. Ako je krema samo hidratantna ili hranjiva, bez ikakvih dodanih vrijednosti poput antioksidativnog ili regenerirajućeg djelovanja, onda u nju nikako ne isplati investirati veliku cifru.

3. KREMA S FAKTOROM: Generalno se isplati investirati u kreme s faktorom (što ne znači da nema i jeftinijih opcija), ali na našem tržištu sastav i stabilnost formule uvelike korelira s cijenom. Dakle, recimo da da.

4. SERUMI: Ovisi. Ako je serum visokokoncentriran sa supstancama poput vitamina C i E, resveratrola, koenzima Q10, hijalurona i slično, onda da. Ako se radi samo o jednostavnom hidratantnom serumu bez dodanih beneficija – ne.

5. KOZMETIKA S POSEBNOM NAMJENOM: Pod time mislim na proizvode koji imaju ciljano djelovanje, primjerice na prištiće, začepljene pore, bore… Ponovno, ovisi o udjelu aktivnih tvari, pH proizvoda i pakiranju. Generalno, ako proizvođač eksplicitno ne navodi što u proizvodu ima ciljano djelovanje već se poziva na neke svemirske tehnologije koje su vam na prvi pogled djeluju bullshitasto, rekla bih da ga preskočite.

6. BALZAMI ZA USNE: U njih se generalno ne isplati investirati velike novce jer svi imaju više – manje sličan sastav i funkciju.

7. MEHANIČKI PILINZI: Još jedan proizvod koji po meni ne zavrijeđuje koštati mnogo, bitno je tek da ima dobru abrazivnu funkciju, da nije u svemu tome pregrub i da nema superisušujuće sastojke poput SLSa.

8. HIDRATANTNE MASKE ZA LICE: Kao i sa serumima, ako imaju antioksidativnu i njegujuću funkciju od visokokvalitetnih i dokazanih sastojaka u odgovarajućoj kvantiteti (dakle, ne na samome dnu liste sastojaka), onda da. U protivnom ne.

9. GLINENE MASKE ZA LICE: Ne bi trebale koštati mnogo, čak i ako su na bazi visokokvalitetnih ulja i maslaca.

10. FLASTERI ZA MITESERE: Nope.

11. PUDERI: Ako pronađete puder koji je nijansom, teksturom i sastavom zadovoljavajuć za potrebe vaše kože, onda je viša cijena opravdana jer se ipak radi o proizvodu koji ćete koristiti učestalo i nanositi na relativno veliku površinu kože.

12. RUMENILA: Generalno ne. Sastav skupih i jeftinih rumenila je najčešće gotovo identičan, te je samo pitanje teksture i nosivosti proizvoda.

13. SJENILA: Ponovno, generalno ne jer postoje i jeftiniji kvalitetni proizvodi ovog tipa, a sirovinski su sva sjenila ovog svijeta prilično jeftina. No, ako baš pronađete neku paletu koja vam je vrh vrhova, a košta kao suho zlato, tko sam ja da vam sudim? :)

14. MASKARE: Najčešće ne (barem kad je efekt u pitanju), iznimno je cijena opravdana ako baš imate velikih problema s osjetljivošću očiju i tražite neki supernježan proizvod.

15. RUŽEVI: Ovisno. Sirovinski nema velike razlike između skupih i jeftinih ruževa (izuzetak su brendovi koji baš briju na prirodne sirovine), no efekt i dugotrajnost na usnama može činiti veliku razliku između skupog i jeftinog proizvoda.

16. LAKOVI ZA NOKTE: Opet ovisi, no skuplji lakovi za nokte ipak  češće imaju nešto bolju teksturu, mazivost i dugotrajnost, kao i izbor nijansi. Naravno, ovo nije pravilo.

17. ODSTRANJIVAČ LAKA ZA NOKTE: Apsolutno nema razloga da košta abnormalno puno, ne.

18. PRIBOR ZA OBLIKOVANJE NOKTIJU: Po mojem mišljenju, isplati se uložiti u kvalitetnu rašpicu, osim toga baš i ne.

19. HIGHLIGHTERI: Generalno, ne. Razlika između skupljih i jeftinijih verzija je najčešće samo u efektu, a i tad nije značajno velika…

20. CONTOUR KITOVI: Rekla bih da se u dobar kit za konturiranje isplati uložiti nešto love (ako mislite raditi konturiranje često) jer je većina nijansi za konturiranje ubitačno narančasta ili smeđa. Dakle, ako nađete nešto u svijetlijoj taupe nijansi, dobre pigmentacije i mat teksture, rekla bih da zanemarite manje idealnu cifru jer su ovakvi proizvodi prava rijetkost.

21. PINCETA: Nekoć sam mislila da čovjeku ne treba dobra pinceta, no to je bilo prije nego što sam isprobala stvarno dobru, superpreciznu pincetu. Da, uložite u Tweezerman ili Mr. Mascaru, toliko su dobri.

22. PROIZVODI ZA POPUNJAVANJE OBRVA: Ako ste pronašli dobru nijansu u jeftinom proizvodu, ne treba vam skuplja inačica.

23. KOREKTORI: Da. Naime, barem se ja užasno mučim s pronalaskom idealnog korektora, pogotovo za podočnjake. Kad bih pronašla korektor u idealnoj nijansi, koji ne ističe smijalice oko očiju, koji nije presuh niti prehidratantan, koji ostaje na licu zadovoljavajuće dugo (8+ sati), koji ne nadražuje oči, koji je CF, koji ima dobar (dao Bog i njegujuć) sastav, odmah bih uložila u njega.

24. PASTE ZA ZUBE I SAPUNI: Osim ako imate dermatitis / gingivitis / whatnot – ne.

25. GELOVI ZA TUŠIRANJE: Apsolutno ne. Na našem tržištu postoje brda dobrih neisušujućih gelova za tuširanje koji su vrlo OK cijenom.

26. LOSIONI I MASLACI ZA TIJELO: Opet, generalno ne. I to ne zato što je koža tijela grublja, deblja ili ne zahtijeva toliko njege kao lice, nego zato što su ovi proizvodi puno drugačije formulirani od onih za lice, i zato što nekim čudom ima puno više sirovinski kvalitetnih (a jeftinih, pogotovo obzirom na količinu) proizvoda za tijelo na našem tržištu nego istih takvih za lice. Paradoksalno, ali istinito.

27. KOZMETIKA ZA TIJELO S POSEBNOM NAMJENOM: Pritom mislim na razne kreme za dekolte, kreme za stražnjice s lifting efektom i slične gluposti. Apsolutno bacanje para.

28. KREME ZA RUKE: Dobra krema za ruke s dobrim antiage djelovanjem ne mora biti skupa, ali ju može biti teško pronaći na našim policama. Zato se osobno najčešće okrećem Vitacostu i iHerbu za ovakav tip proizvoda.

29. KREME I ULJA ZA NOKTE: Ako imate dobru kremu za ruke, uopće vam ne trebaju jer ne sadrže ništa čega već nema u dobroj kremi za ruke.

30. ANTICELULITNI PROIZVODI: Next!

31. KREME ZA STOPALA: Opet, ne. Ako imate nekakav maslac za tijelo ili hranjiviju kremu za tijelo, nema razloga da imate skupu kremu za stopala (ili ikakvu kremu specifično za stopala, kad smo kod toga). Iznimka su kreme protiv zadebljale kože, no koje opet ne bi trebale koštati previše…

32. MEHANIČKI PILINZI ZA TIJELO: Kao i s pilinzima za lice, niti ovaj tip proizvoda nema opravdanja da bude superskup.

33. PROIZVODI ZA DEPILACIJU: Naravno, ovisi o vrsti proizvoda, no generalno ništa ne bi imalo opravdanja da cjenovno probija krov budžetu prosječnog stanovnika Lijepe naše.

34. BOJE ZA KOSU: Kao i sa proizvodima za depilaciju, ima skupljih i jeftinijih, no nijedna ne bi trebala koštati ne znam koliko, čak i ako obećava ne znam ni sama što. Razlog je vrlo jednostavan: više – manje sve boje za kosu funkcioniraju na isti način, eventualno neke nemaju amonijaka, a neke su obogaćene uljima u tragovima, ali da se razumijemo, sve je to više marketing nego realna razlika.

35. ŠAMPONI: Ne bi smjeli biti preskupi, njihova je uloga očistiti kosu od taloga masnoće, znoja i proizvoda za oblikovanje, i u tom smislu je samo bitno da su blagi i neiritativni za vlasište.

36. REGENERATORI I MASKE ZA KOSU: Premda ima smisla da su nešto skuplji od šampona, ne vjerujte svim onim tvdnjama o UV zaštiti i obnavljanju ispucalih vrhova jer tako nešto naprosto nije moguće naći ovdje. Stoga, previsoka cijena niti za ove proizvode nikada nije opravdana.

37. PROIZVODI ZA STILIZIRANJE KOSE: Kao i suhi šamponi, proizvodi za oblikovanje generalno svi imaju istu ili vrlo sličnu sirovinsku formulu, pa je stvar osobnog dojma odgovara li vam više ovaj ili onaj proizvod. No, je li visoka cijena ikada opravdana? Ne.

38. LEAVE ON PROIZVODI: Od svih dosad navedenih proizvoda za kosu, jedino bih za ovaj tip proizvoda navela da ima smisla platiti ga nešto više. Vrlo jednostavno, ostavljate ga najduže na kosi i ne ispirete ga, bitno je da tekstura nije pretanka niti premasna, da ne remeti vaš uobičajeni proces stiliziranja kose, i da se proizvod ne transferira na jastučnicu / lice ostavljajući mogućnost za razvoj uplanih procesa poput prištića uz rub kose. Dakle, bitno je da proizvod i sirovinski i učinkom bude na razini.

39. DEZODORANSI: Apsolutno ne, osim ako imate vrlo osjetljive pazuhe pa morate paziti što na njih stavljate. U protivnom, više – manje svi dezići na tržištu su vrlo slični, samo pripazite da izbjegavate jako alkoholno koncentrirane proizvode, kao i one s aluminijevim solima.

Drugstore top & flop: august

$
0
0

Naprosto ne mogu vjerovati da je kolovoz već iza nas, i da je ovo ljeto skoro gotovo! Koje ljeto?, pitam se dok pišem ove retke jer se barem ja, kao istinski obožavatelj saunskog ljeta, ove godine nisam okupala niti u moru niti u vlastitom znoju, a rujan je već stigao sa svim svojim vjernim pratiteljima: kišom, vjetrom i hladnoćom. Oprostite mi, drage obožavateljice jeseni, ali šaljem rujnu jedno veliko boo-hoo i sanjarim o još kojem tjednu visokih temperatura, zelenila i sandala.

Kad smo riješili ovo oftopičarenje, bacimo se na današnji post, shall we? Kao i svaki mjesec već neko vrijeme, donosim vam post o najboljem i najgorem drogerijskom proizvodu koji sam iskušala u proteklih 30ak dana. Ovaj put jezikovu juhu dobiva jedan proizvod za čišćenje lica, a prst gore ide jednoj maskari.

IMG_3122 copy

Balea, oh Balea. Nekako me ne uspijevaš impresionirati u zadnje vrijeme, a dajem ti sto i jednu šansu. U zadnje vrijeme Balea je izbacila novitete za njegu lica i među njima se pronašao i ovaj uljni fluid za umivanje lica. Oduševljena sastavom, ubacila sam ga u košaricu bez puno razmišljanja, i koristila ga s manjim prekidom cca 2 tjedna. U tijeku tog perioda ovaj Balein proizvod je od oduševljenog ah došao do razočaranog nah, no idemo redom.

Sastav: CAPRYLIC/CAPRIC TRIGLYCERIDE · DICAPRYLYL ETHER · GLYCERIN · AQUA · OCTYLDODECANOL · ORYZA SATIVA BRAN OIL · POLYGLYCERYL-5 OLEATE · CAMELLIA OLEIFERA SEED OIL · PANTHENOL · TOCOPHERYL ACETATE · TOCOPHEROL · PHENOXYETHANOL

Uljni fluid je koncipiran kao proizvod za čišćenje lica, ne skidanje šminke. Tehnički gledano, sa svakim uljnim proizvodima možete otopiti šminku, no meni je ovaj konkretno proizvod bio loš i za skidanje šminke i za pranje lica. Cijena mu je poštenih 25 kuna za 100 ml. Sastav je, kao što sam rekla, korektan. Proizvod ne peče za oči, relativno dobro otapa šminku. Proizvođač navodi da ga nanosite na vlažno lice, i tu nastaje prvi upitnik iznad moje glave.

IMG_3124 IMG_3126

Dakle, uljni proizvodi bi se trebali emulzificirati u vodi. I gle stvarno, proizvod postane mliječno bijel i periv s kože u kontaktu s vodom. No, ako se već nanosi na vlažnu kožu, to znači da se već pri kontaktu s kožom emulzificira i praktički ne obavlja funkciju čišćenja. Druga stvar, proizvod se LOŠE emulzificira što znači da se ne ispire u potpunosti s kože nego ostavlja masni film. Nakon sušenja kože ručnikom, taj masni film se više ne osjeća na koži, no meni je konkretno u dva navrata izazvao reakcijske prištiće (odmah ih skužim jer im je moja reaktivna koža nažalost sklona pri korištenju nedgovarajućih proizvoda). Ta reakcija se nikada nije dogodila odmah nego nakon nekoliko dana korištenja, dakle kumulativnim učinkom uslijed izlaganja kože ovom proizvodu ujutro i navečer. Čim sam maknula proizvod iz upotrebe, prištići su skoro preko noći nestali. Dakle, čista reakcija na proizvod.

Niti za skidanje šminke mi ovaj proizvod nije odgovarao. Nanosila sam ga, suprotno predloženoj uputi, na suho našminkano lice jer mi drugačije nije dobro otapao šminku, no kako se loše emulfizicira, šminka je u vidljivim masnim tragovima i nakon umivanja ostajala na licu zbog čega sam se i nakon dva umivanja osjećala bljak i kao da se moram umiti još nečime (što sam i prakticirala jer se nisam osjećala dovoljno čisto za nastavak standardne njege). Tu želim naglasiti da skidanje šminke i nije funkcija ovog proizvoda, no kako uljni proizvodi generalno dobro otapaju makeup, bila sam prilično razočarana što i ovaj proizvod nema tu opciju. Uglavnom, proizvod mi je prilično beskoristan (osim što stvarno nije isušivao kožu) i izazvao mi je nepotrebnu negativnu reakciju kože (prištiće), međutim mislim da bi mogao odgovarati curama i ženama sa suhom kožom bez nepravilnosti koje se u principu ne šminkaju ngo im treba samo lagano čišćenje lica ujutro i navečer prije nastavka njege. No, da budem posve iskrena, bilo koji uljni čistač (Green Girl, Zimzelena, Loko itd.), čak i onaj koji možete napraviti same, obaviti će puno bolji posao.

Drugi proizvod koji me, na sreću, ugodno iznenadio u proteklom mjesecu je LOOK By Bipa Black Mystery maskara za volumen. Radi se o vrlo jefinom proizvodu koji sam na akciji -30% na svu dekorativu ubola za samo 17ak kuna.

IMG_3118 copy IMG_3119

Srećom, Bipa dosta često ima ovakve akcije. Maskara dolazi u pakiranju od 9 ml, ima prilično standardnu četkicu koja dobro zahvaća trepavice, formula nije ni presuha niti premokra (premda je u sušem spektru u usporedbi s prosječnom maskarom). Osobno volim suše formule jer mi bolje prijanjaju na trepavice, brze se suše i ne mrljaju mi kapak niti su toliko sklone razmazivanju, no mana im može biti stvaranje grudica. Srećom, s ovom maskarom toga nema. Savršeno razdvaja trepavice, moguće ju je nadograđivati bez efekta paukovih nogu, daje fini volumen bez da izgleda prenapadno, ne iritira oči, ne razmazuje se, i zadovoljavajuće je crna i pigmentirana.

IMG_3111 copy IMG_3132 copyPhoto on 30-08-14 at 11.16 #2 copy

New smoothie in town!

$
0
0

Već sam sama sebi dosadna, ali ponoviti ću još jednom: fakat ne volim kelj. Što je zapravo prava šteta jer je jesen idealno razdoblje za ovu namirnicu. Zato uvijek tražim načine da kelj uvrstim u svoju prehranu, a da ga s druge strane učinim “nevidljivim” – i tako je nastao moj novi najdraži smoothie. :)

10598701_557502481042966_603928750_n

Za ovaj superzdravi smoothie koji ima okus po čokoladi (osim blendera ili štapnog miksera) treba vam:

1. 6 – 7 listova kelja očišćenih od onih krutih središnjih dijelova

2. 1 zamrznuta banana (može i samo ohlađena)

3. 1 čašica grčkog tipa jogurta (ja koristim Vilikis)

4. 1 žličica meda (ja sam koristila kestenov)

5. velika žlica praha konoplje

6. oko pola litre vode

7. velika žlica kakaa u prahu (poželjno: onaj smanjene masnoće)

8. par prstohvata cimeta (po želji)

9. opcionalno: klorela prah i zobene pahuljice (ako želite gušću smjesu)

Kalorije (verzija bez zobi): oko 400 – 450 kcal za cca litru smoothieja

Nutritivna vrijednost: odlična

Scented beauty products and why to avoid them

$
0
0

Ako vrlo pozorno pratite moj blog, možda ste uočili da u zadnje vrijeme neprestano kupujem i koristim uglavnom neomirisane proizvode za njegu kože lica i tijela, i kose. Najvjerojatnije se niste zapitali zašto je tome tako, ili vam je možda bilo neobično da preferiram ovakve proizvode kad svi znamo da je tako lijepo biti mirisan.

10654847_652090488240557_349294470_n

Da skratim ionako dugačku priču, razlog zbog kojeg izbjegavam omirisane proizvode u zadnje vrijeme je dvojak: kao prvo, mirisi u proizvodima za njegu kože su vrlo često iritansi, a izuzev estetske, nemaju nijednu drugu dobrobit za nas. I drugo, u parfumiranim proizvodima vrlo se često nalaze ftalati, štetni za reproduktivno zdravlje oba spola (pogotovo muškaraca i muških beba) i uzročnici endokrinih disrupcija jer u organizmu imitiraju estrogensko djelovanje zbog čega može doći do proliferacije tumorskih stanica u nekim vrstama raka poput raka dojke. Skupila sam na hrpu ekscerpte iz nekolicine recentnih istraživanja (izovri su navedeni ispod svakog pojedinog ekscerpta) koje sam iščitavala i želim vam u ovom postu podcrtati određene zabrinjavajuće stvari zbog kojih nije naodmet revalorizirati svoje beauty izbore. Ovo nije post s namjerom da vas zaplašim, niti njime želim reći da će vam izrasti treća ruka na nosu, ali smatram da je bitno educirati vas pa nek’ svatko izabere najbolje za sebe po vlastito nahođenju.

1. Lista najčešćih “mirisnih” sastojaka. Za prosječnog laika je ovdje bitno da pogleda obojane rubrike, dakle naziv sastojka, količinsko ograničenje u kozmetičkoj upotrebi i jesu li, prema Cosmetics Directive, ti sastojci zakonski regulirani kao “skin sensitizeri”, odnosno sastojci koji nadražuju kožu. Bitno je primijetiti da za većinu sastojaka nema formalnog ograničenja u količini koja je prihvatljiva za dermatološku upotrebu, i također da su od hrpe potencijalno nadražujućih sredstava samo 2 službeno u legislativi Europske komisije označena kao nadražujuća za kožu.

Screen Shot 2014-09-05 at 12.47.42

2.U istome istraživanju navodi se da je od 100% nasumično testiranih kozmetičkih proizvoda njih čak 90% bilo omirisano.

Screen Shot 2014-09-05 at 12.52.10

3. Ista studija provodi istraživanje i na konzervansima koje trenutačno nije tema, ali je bitno zamijetiti jednu drugu stvar: jedan od zabranjenih konzervansa (a može se raditi i o bilo kojem drugom sastojku) može, unatoč zakonodavnoj regulaciji, egzistirati na tržištu zbog slabe kontrole proizvoda.

Screen Shot 2014-09-05 at 12.49.48

(IZVOR)

4. Ftalati su posve druga stvar. Premda se ne nalaze samo i isključivo u mirisnim sastojcima, posebno su opasni u njima jer se kao spoj koji je dio mirisnog sastojka ne moraju navoditi eksplicitno na deklaraciji.

Diethyl phthalate (DEP) is frequently used in fragrance, but it is rarely if ever listed on ingredient labels.

Phthalates in nail polish are subject to federal labeling requirements, and therefore they appear on ingredient lists posted on the back of nail polish bottles or on the box. Not so for the 72 other products we tested in this study, none of which listed the “phthalate” chemical on its label. In these products, phthalates are claimed as fragrances or as a part of trade secret formulas, and are exempt from federal labeling requirements.

(IZVOR)

5. Što su ftalati? Klasa ili vrsta kemijske supstance koja se taloži u organizmu (i prisutna je u nalazima krvi i urina), od čega je najpoznatiji dibutil ftalat koji je čak i od strane službenih zakonodavnih autoriteta Europske Unije proglašen endokrinim (hormonalnim) disruptorom.

Phthalates are a class of chemicals with a wide array of uses in consumer products. Dibutyl phthalate (DBP) is used in nail polish, and is listed by the EU as an endocrine-disrupting compound of high concern. Some companies have phased DBP out of nail products. Diethyl phthalate (DEP) is used in fragrance to help the scent linger. Rarely found on labels because it is a constituent ingredient of the ubiquitous “fragrance,” DEP is widely used in products. (…) Phthalates are commonly found in human blood and urine samples. A study by the U.S. Centers for Disease Control and Prevention showed that 100 percent of people tested had dibutyl phthalate (DBP) in their bodies. The CDC scientists speculated these high levels could come from personal care products and cosmetics, among other things.

6. Zašto su ftalati opasni?

Endocrine disruption: Two decades of research suggest that phthalates disrupt hormonal systems, which can cause harm during critical periods of development. Phthalate exposure in pregnant women, as measured by urine samples, has been associated with a shortened distance between the anus and genitals in their male babies, indicating a feminization had occurred during prenatal genital development. Shorter anogenital distance is characteristic of female sex in both humans and animals. Other research in humans has shown that baby boys exposed to phthalates in breast milk had alterations in their hormone levels.

Developmental and reproductive toxicity: Research in adult human males has found exposure to some phthalates is associated with poor sperm quality and infertility. Further research in male animals has shown that exposure to various phthalates causes birth defects of the genitals – such as hypospadias (an abnormal location for the opening of the urethra on the underside of the penis) and undescended or small testicles – resulting in low sperm counts and infertility. Female laboratory animals exposed to phthalates also have been found to have alterations in sex hormones and experience fetal loss.
One of the ways that phthalates interfere with reproductive functioning is by reducing the levels of sex hormones, which are critical for development and functioning of the sex organs. Additional research suggests that these same mechanisms may link phthalates to breast cancer. Phthalates have also been shown to cause proliferation of breast tumor cells and renders anti-estrogen treatments, such as tamoxifen, less effective against tumors.

(IZVOR)

7. Dakle, ftalati su dokazano hormonalni disruptori, te razvojni i reproduktivni toksini. No, službeno su dozvoljeni jer su toksični samo u visokim koncentracijama (koje, naravno, nitko ne kontrolira). Osim toga, dozvoljeni su (prema službenom mišljenju Europske komisije) i zato što nisu JEDINI POTVRĐENI faktor koji izaziva reproduktivne malformacije.

More recent studies examining the wider concept of testicular dysgenesis syndrome (TDS) and phthalate effects are equivocal. The TDS hypothesis argues that any factor that causes mal-development is likely to result in TDS disorders, and this includes well-established genetic disorders (Skakkebaek et al. 2001); it is also likely to be affected by maternal lifestyle (Scott et al, 2007). Thus phthalates may be a contributory factor in a complex chain of TDS, but not the only cause of TDS.

(IZVOR)

 ZAKLJUČAK: Ukratko, ftalati su toksični faktor u mnogim kozmetičkim proizvodima zato što:

1. ne postoji snažna kontrola koncentracije ftalata u proizvodima

2. nema dovoljno studija koje bi nedvojbeno pokazale toksičnost proizvoda sa ftalatima čak i u nižim koncentracijama

Pitam se: zašto? Pitajte se i vi: kome bi najviše štetilo testiranje proizvoda na ftalate i zatim legislativna prinuda da se neki proizvodi refurmuliraju u novim, zdravstveno prihvatljivim okvirima? I na kraju, kome u prilog ide zaključak da ftalati nisu (dovoljno) štetni za organizam da se isključe iz upotrebe samo zato što reproduktivnoj toksičnosti pridonose i drugi faktori, poput “stila života” rodilje?

Peace out. :)

P.S. “Fragrance free” nije isto što i “nema nikakav miris”. Prvo se odnosi na odsutnost sastojaka poput “fragrance, scent, linalool, limolene, citronellol, geraniol, lilial, hexyl cinnamal”  i slično.


My vege lasagna recipe

$
0
0

Morat ćete mi oprostiti što malo kasnim s obećanim postovima, nažalost neki put je teško u potpunosti slijediti svoj plan i program bloganja zbog sto drugih obveza. Nadam se da da ipak ne kasnim previše i da će vam predstojeći recept i dalje biti koristan. Neki dan sam na fejsu stavila ovu fotku i reakcije su bile izuzetno pozitivne, očito svi podjednako volimo ideju “zdravih” lazanja.

10655131_372727122881377_581121697_n

Nažalost, potpuno zdrave lazanje koje možemo jesti svaki dan i u beskrajnim količinama još uvijek treba izmisliti, no zato ću vam ja dati ideju kako klasične lazanje učiniti zdravijima od prosjeka, recimo to tako. :) Mislim da je kod lazanja glavni problem bešamel jer donosi prazne kalorije i zasićene masnoće u računicu (zbog maslaca). Ja u svoje lazanje nikad ne stavljam bešamel već ga u potpunosti zamjenjujem mješavinom svježeg sira, jaja i pasirane rajčice.

Za ovakve lazanje treba vam:

1. oko 200 grama tjestenine za lazanje, ja koristim integralnu tjesteninu iz Spara, Natur Pur Bio Dinkel

2. pola kile svježeg sira, 2 deci pasirane rajčice iz pulpe (također Natur Pur), 2 jaja (slobodni uzgoj rocks!)

3. povrće po izboru: tikvice, rajčica, paprika, grah, kukuruz, luk (preporučujem da ne poludite s kilama i kilama povrća jer će ono pustitit sok i morglo bi se dogoditi da vam lazanje proplivaju u tom soku – been there, done that)

4. začini: sol i papar, origano, bosiljak

Dakle, ja svoje lazanje radim ovako: prvo pripremim smjesu koja zamjenjuje bešamel: pola kile svježeg sira, rajčicu iz pulpe, jaja te sol i papar pomiješam i stavljam kao “prvi (tanki) sloj” u uljem premazan protvan (ja koristim hladno tiješteni suncokret za pečenje od Alnature, DM). Zatim stavljate tjesteninu, na to još jedan sloj fejk bešamela :D i povrće, i tako kat po kat. Zadnji kat vam treba biti tjestenina (bez povrća) i zatim stavljate sloj fejk bešamela koji ćete zaliti s još malo pasirane rajčice tako da sve bude fino nasaftano, i zatim po tome pospite origano i bosiljak. Ja lazanje pečem oko 45 minuta na 200 stupnjeva, mada piše pola sata na kutiji, jer mi tako tijesto nikad ne ispadne dovoljno pečeno.

Evo, recept za stvarno jednostavne i prilično zdrave vege lazanje je tu! Ako ih probate pripremiti, javite mi kako su vam ispale i sviđaju li vam se. :)

P.S. netko je spomenuo da se ovakve lazanje čine “suhe”, i premda su manje sočne od verzije s bešamelom (priznajem :P), i dalje su superfina opcija. Probajte!

Contributing factors to sensitive skin

$
0
0

Kako prepoznati osjetljivu kožu? U mojem slučaju, lako jer imam tu nesreću da se svaka, pa i najmanja, iritacija na mojoj koži odmah vidi iz aviona. No kad kažem “iritacija”, osobno malo šire tumačim taj izraz. Za mene osjetljiva koža nije vidljiva samo u količini crvenjenja, već i u brzini kojom se poremeti prirodni balans kože pa se ista gotovo instantno počne pojačano mastiti, ili dehidrira, ili djeluje jadno i sivo, ili mi se izbace prištići, ili me koža počne svrbiti i zatezati… Vjerujem da ne trebam dalje portretirati spektar problema koji moja koža iskusi svaki put kad na nju stavim neki neodgovarajući proizvod.

vascular lesions2Kuperozna, crvena koža jedan je od znakova tanke, osjetljive kože.

Upravo prekjučer sam isprobala jednu kremu, navodno za osjetljivu kožu, i kako mi krema očito nije “sjela”, bam – evo ti od popodne do navečer superdehidriranih dijelova, inače čiste pore sada su totalno zaštopane, već izbijaju prvi prištići, koža se crveni, djeluje pretijesno iznutra, a izvana izgleda kao premazana uljem. Dijagnoza? Reakcija na jedan ili više sastojaka nove kreme.

Ako imate nesreću da vam koža reagira kao i moja, trebate znati da postoji i pozitivna strana ove priče, a to je da vam koža očito ne trpi gluposti i instantno odbacuje sve što bi joj inače dugoročno štetilo. I štoviše, to nas na neki način tjera i prisiljava da se prema koži odnosimo ekstra dobro, zar ne? Evo nekih faktora koji mogu izazvati više ili manje vidljivu reakciju preosjetljivosti kože pa kad god vam koža poludi, prisjetite se jeste li je u zadnje vrijeme izložili sljedećim čimbenicima:

1. Nova preparativa / dekorativa

Nove kremice i puderi vrlo lako mogu izazvati negativne reakcije kože, i to nikad nije normalno niti mislim da biste trebali maltretirati kožu i ustrajati u korištenju određenog neodgovarajućeg proizvoda, samo zbog želje da ga koža vremenom prihvati. Čemu maltretirati kožu? Najbolje bi bilo da pokušate skužiti koji vam sastojak u tom proizvodu eventualno šteti (uvijek prvo gledajte one sastojke pri vrhu liste jer ih u formuli ima u najvećoj koncentraciji), i sljedeći put probajte pronaći proizvod bez tog sastojka. Na mojoj koži iritaciju najčešće izazivaju klasični alergeni i iritansi poput visokokoncentriranog sintetskog mirisa, neki emulgatori, teški emolijensi poput Myristyl Myristatea, ali ponekad i vrlo benigni sastojci poput prirodnih ulja u jako visokim koncentracijama, talk ili silikoni. S druge strane, koža mi super podnosi salicilnu i glikolnu kiselinu koje mnogima zadaju glavobolju, visoke doze vitamina C, ili npr. Hipp baby kremu koja je dosta teške teksture i mnogima komedogena. Go figure! Ako imate jako osjetljivu i visokoreaktivnu kožu (što su po meni dosta isprepleteni pojmovi ustvari), najbolje bi vam bilo da počnete pratiti sastav pojedinih proizvoda koji vam pašu, i vidite što vam i u kojim koncentracijama odgovara.

2. DIY recepture

Svi volimo ponekad pripremiti neki SPA tretman iz kućne radinosti, no istina je da mnogi prirodni sastojci ili namirnice neće odgovarati osjetljivim tipovima kože. Vrlo često pročitam na netu recepture npr. za masku od sode bikarbone, rajčice, limuna, octa, raznih eteričnih ulja upitne kvalitete itd., i pomislim da bi meni lice doslovno otpalo od takvih kombinacija. Čak i ako imate vrlo neosjetljivu kožu, s preparatima iz kućne radinosti je uvijek potrebno biti oprezan, pogotovo ako ne znate što radite (a najčešće ne znate). Čak i običan med na koži može izazvati reakciju tako da… pamet u glavu. :)

3. Dubinske masaže / parenje / agresivni preparati za piling / kopanje po licu

Posebnu kategoriju dodijelila sam svim onim nepotrebno agresivnim tretmanima kojima, bilo rukama, vodenom parom ili mikročesticama iz pilinga, teroriziramo kožu. Kao neponosna vlasnica popucalih kapilara, savjetujem svim djevojkama i ženama koje se još nisu susrele s ovim problemom, da ne izlažu svoju kožu nepotrebnom mučenju navlačenjem, grebanjem, pretjeranim grijanjem, pothlađivanjem (npr. kockicama leda), tiskanjem. Da, poput mene, kojim slučajem imate popucale kapilare, vidjeli biste nakon takvih tretmana kako vam koža zapravo reagira na mehaničku agresiju: iziritirano i crveno izgleda čak sljedećih nekoliko sati do nekoliko dana!

4. Pojedine prehrambene namirnice

Svojedobno je bilo puno kontraverzi oko toga uzrokuju li neke namirnice dermatološke probleme, i ja sam mišljenja da da. Ne nužno u onom klasičnom smislu riječi da za sve ljude na planeti vrijedi da ćemo od čokolade dobiti prištiće, ali ja osobno od suhomesnatih proizvoda i nekih vrsta sira dobivam prištiće nalik na osip koji se povlače za 2-3 dana spontano, i tako već godinama. Uvijek su lokalizirani na području sljepoočnica gdje inače namam problema s ispadima takve vrste tako da sam nakon toliko vremena, i toliko ponovljenih identičnih situacija (pojedem npr. pizzu s četiri vrste sira i sutra se probudim s “osipom”) jednostavno uočila 100% pozitivnu korelaciju između hrane i kožnih problema koju mi nitko ne može osporiti. Kao i sa svime, i s ovime je ključ pratiti što i koliko jedete, i kakve eventualno probleme imate nakon konzumacije tih namirnica.

5. Vremenski uvjeti

Ako imate rani stadij rozaceje (kuperoze), ili jednostavno popucale kapilare, onda znate da pojedini vremenski uvjeti, poput jakog sunca ili velike hladnoće popraćene vjetrom, mogu itekako nadražiti ionako osjetljivu kožu. Kad god su u Zagrebu temperaturni ekstremi, popucale kapilare na obrazima i oko nosa na mojem licu stvaraju dojam vrlo flekave kože, kao da imam hrpu crvenila od prištića, a lagani puderi koje volim koristiti jednostavno ne mogu pigmentacijom parirati ovim crvenim flekicama koje stalno probijaju kroz puder što više – manje uništava koncept lijepog makeupa. Nažalost, kapilare je nemoguće izbrisati bez invazivnijih tretmana poput lasera, no ako trebate trenutačno umiriti kuperoznu kožu ili oštećene kapilare, savjetujem umirujuće maske (npr. Novexpert Repulp mi je diiiivna) i zaštitne kreme. Tu mi je bila savršena Hipp baby intenzivna krema koja je stvarala lagani zaštitni film na licu bez da čepi pore, no kako je ona ukinuta, i sama sam trenutačno u histeričnoj potrazi za nečime što će mi na jednaki način zaštititi kožu.

6. Nedostatak sna / zadimljene prostorije / alkohol / stres

Moja osjetljiva koža jako reagira i na ove “okolišne” faktore. Obzirom da sam nepušač i da se uglavnom zdravo hranim, vježbam itd., u onim periodima kad sam više u zatvorenom ili zapušenom prostoru, kad jedem gluposti (svaki Božić ista priča :D), kad sam pod stresom (kao sad :D), koža mi počne djelovati totalno grozna, postane nekako siva, gruba i beživotna, otprilike kao i osobnost (još uvijek pričamo o stresu, khm :D). Alkohol pogotovo vidljivo negativno djeluje na kožu koja isti tren dehidrira, postane crvena, lako iritirana i jednostavno nepredvidiva. :/ Naravno, lijeka za ove “životne” situacije nema, osim ako se baš i tijekom blagdana želite deprivirati od francuske salate, ili počnete odbijati svaki oblik socijaliziranja sa drugim ljudskim bićima, tako da je najbolje jednostavno prihvatiti svoju sudbu kletu koja vas je darovala ovakvim genetskim bingom. Barem ja tako radim. :D

7. Prljave jastučnice / agresivni deterdženti i omekšivači

Last but not least, jastučnice! Ja osobno volim spavati na faci, uopće me ne zanima što svako jutro izgledam kao sharpei, ili što su moje nazolabijalne bore svakim danom sve izraženije od gnječenja face o jastuk. Svaki pokušaj spavanja na leđima za mene je ravan mučenjima španjolske inkvizicije! Međutim, kad perem posteljinu, trudim se staviti ŠTO MANJE deterdženta i omekšivača u mašinu jer sam skužila da mi zaostali tragovi ovih proizvoda baš iritiraju kožu koja postane svrabljiva i, pogađate, crvena kao paprika. Dakle, koliko god su loše prljave jastučnice u kojima ste uvaljali kosu punu masnoće, laka, preparata za oblikovanje i stiliziranje, kreme i serume, (god forbid) pudere, maskare i ruževe, jednako toliko je za osjetljivu kožu loša i pretjerana analnost u pranju posteljine. Manje je više! :)

 

100% PURE – brand & products review

$
0
0

IMG_0920

Prije sada već više od 2 mjeseca našla sam se na jednodnevnom izletu u Ljubljani i ondje sam posjetila njihov 100% cruelty free shop OrCa. Na stranu što je dućančić prekul i što stvarno imaju dobar izbor CF brendova (Pacifica, Alima Pure, Hurraw, Rahua i slično), 100% Pure proizvodi su me se nekako najviše dojmili obzirom na izložene testere. Pacifica mi je ostavila tek osrednji dojam što mi je bilo malo razočaravajuće jer sam najozbiljnije htjela da me neki parfem onako pomete, no od svega pomirišanog svidjeli su mi se jedino Mediterranean Fig i Persian Rose, ako me sjećanje dobro služi.

IMG_0923

unnamed

100% Pure me oduševio izborom preparative, ali i dekorative, pogotovo lakova, pa sam uzela jedan u nijansi Cherry Pop makar je bio bezobrazno skup (13ak eura). Konzistencija, mazivost i trajnost su odlični, no sastav je prilično osrednji premda ne sadrže formaldehid (ili ispravno: metilen glikol) i njegovu smolu, toluen, DBP (dibutil ftalat) niti kamfor, i tu me 100% Pure dosta razočarao. Verojatno zbog imena, očekivala sam da će lakovi sirovinski biti kvalitetniji od prosječnih na tržištu. Ako se pitate zašto nisam pogledala sastav, odgovor je da nije bilo kutijica za lak, a na samom laku ne piše. I da, bilo mi je bed na lošem slovenskom zašprehavati prodavačicu da mi nađe sastav. :D Uglavnom, Chery Pop je u sekundi postao Cherry Poop (OK, ne baš, al’ ga ne bih ponovno kupila s tom cijenom). Proizvod je na noktima postojan 4 do 5 dana (uvijek je testiran s bazom), brzo se suši i kremasti finiš je baš to – fino kremast, bez mjehurića ili vidljivih poteza četicom koja je btw. vrlo pogodna za precizan nanos. Samom laku dajem ocjenu 8/10, s time da sam dio ocjene oduzela jer smatram da ovaj proizvod nije 100% čist kako se reklamira…

…Što me podsjeća da trebam reći nešto o toj “100% pure” shemi. Naime, to je ime brenda. Ime. To, nažalost, ne znači da je baš svaki proizvod 100% čist (što to uopće znači?).

“Because 100% Pure does not contain harsh detergents, chemical preservatives, artificial fragrances that can irritate the skin, they are perfect for sensitive skin.”

A ujedno koriste hrpetine eteričnih ulja i ekstrakata koji mogu izazvati iritaciju, zanimljivo. :D 100% pure nije niti 100% prirodan, niti 100% neškodljiv, niti 100% čist. Žao mi je, al’ tak’ je.

Par pozitivnih stvari u cijeloj priči: proizvodi su cruelty free i pakiraju se u plastiku bez BPA.

100% pure White Peach Nourishing Body Cream

Tip proizvoda: krema za tijelo

Cijena i količina: 13 i pol dolara (Vitacost) do 16ak eura (OrCa, Bioshop), 236 ml

IMG_0924

Sastav: Organic Aloe Barbadensis Leaf Juice* (super), Organic Rosa Centifolia Flower Water (Rose Hydrosol) (super)*, Theobroma Cacao Seed (Cocoa) Butter, Persea Gratissima (Avocado) Oil (super), Vitis Vinifera (Grapeseed) Seed Oil (super), Organic Rosa Canina (Rosehip Oil) Seed Extract (super)*, Euphorbia Cerifera Cera (Candelilla Wax) Extract (super), Ribes Nigrum (Blackcurrent) Seed Oil (super), Tocopherol (Vitamin E), Sodium Ascorbate (Vitamin C) and Resveratrol (sint. antioksidansi). Extracts of: Prunus Persica (Peach Fruit), Organic Coffea Arabica Seed (Kona Green Coffee)****, Organic Prunus Serotina (Wild Cherry) Fruit*****, Punica Granatum (Pomegranate), Organic Rubus Idacus (Raspberry) Fruit*****, Rubus Fructicosus (Blackberry) Fruit, Organic Camellia Sinensis (White Tea) Leaf (ekstrakti i antioksidansi)*, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf, Origanum Vulgare (Oregano) Leaf, Thymus Vulgaris (Thyme) Flower/Leaf, Euterpe Oleracea (Acai Berry) Fruit, Organic Camellia Sinensis (Green Tea)***, Garcinia Mangostana (Mangosteen) Peel, Lycium Barbarum (Goji Berry) Fruit, Aristotelia Chilensis (Maqui Berry), Sambucus Canadensis (Elderberry), Vitis Vinifera (Muscadine Grape) Skin, Lonicera Caprifolium (Japanese Honeysuckle) and Hydrastis Canadensis (Goldenseal) (ekstrakti i antioksidansi). Citric Acid, Hamamelis Virginiana Water (Witch Hazel) and Alcohol (Grain) (konzervansi, pH podešivači, potencijalni iritansi).

U međuvremenu se sastav promijenio pa je sad alkohol i dalje u donjoj polovini sastava, no znatno više nego u “mojoj” verziji. Mene je iskreno začudio nedostatak većeg udjela konzervasa, no obzirom da se brend “fura” na 100% čistu spiku, konzerviranje origanom, ružarinom i timjanom, mislila sam da je to prihvatljivo. Nažalost, nakon 2 mjeseca korištenja lagano primjećujem da miris postaje off, a i tekstura se mijenja i postaje mjestimično grudasta, unatoč tome što na pakiranju izričito piše da je rok trajanja 6 mjeseci. Ono što želim ovdje demonstrirati je činjenica da svaki proizvod koji se misli prodavati u slobodnoj prodaji (dakle, ne mora stajati u frižideru), apsolutno mora pratiti određeni razvojni slijed: za kremu, konkretno, to znači da mora imati masnu i vodenu fazu (kao što ovdje vidimo u kombinaciji Aloe Vere i ružinog hidrosola, i maslaca i ulja). Dodatno, proizvodi u slobodnoj prodaji MORAJU biti konzervirani pa me ne čudi što je proizvođač odlučio podesiti količinu alkohola. Unatoč toj izmjeni, smatram da je sastav i u izmijenjenoj formuli bolji od većine drogerijskih, barem po pitanju količine antioksidansa i izostanku sintetskih mirisa, no odbija me cijena od 16 eura (ili 123 kn u riječkom Bioshopu) za proizvod od 236 ml koji će se već nakon 2 mjeseca početi ponašati čudno. :D Zato imamo alternativu: Vitacost također drži ove proizvode, a za fragment cijene (skoro upola jeftinije). Iako nemaju baš sve linije, imaju liniju Kokos i Vanilla Bean koje su njam!

Što se tiče teksture, jako sam zadovoljna ovim kremama za tijelo. Vrlo su lagane, no bogate hranjivim tvarima pa stvarno vidljivo njeguju kožu, a mirisi su baš gurmanski i autentični. Na koži ne ostaje masni film, vrlo su mazive i idealne nakon depilacije. Bi li ponovila kupnju? S cijenom na Vitacostu već i jesam (Kokos rula još više od Breskve!), no inače ne jer mi je cijena ipak malo too much za brzopotrošni proizvod.

Aloe Barbadensis (Organic Aloe) Leaf Juice*, Rosa Centifolia Flower Water (Organic Rose Hydrosol)*, Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Vitis Vinifera (Grapeseed) Seed Oil, Rosa Canina (Rosehip Oil) Seed Extract, Euphorbia Cerifera (Candelilla Wax) Extract, Ribes Nigrum (Blackcurrant) Seed Oil, Tocopherol (Vitamin E), Sodium Ascorbate (Vitamin C) and Resveratrol. Coffea Arabica Seed (Organic Kona Green Coffee)*, Prunus Serotina (Wild Cherry) Fruit, Punica Granatum (Pomegranate), Rubus Idaeus (Raspberry) Fruit, Rubus Fruticosus (Blackberry) Fruit, Camellia Sinensis (Organic White Tea) Leaf*, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf, Origanum Vulgare (Oregano) Leaf*, Thymus Vulgaris (Thyme) Flower/Leaf, Euterpe Oleracea (Acai Berry) Fruit, and Hydrastis Canadersis (Goldenseal), Ethyl Alcohol (Grain Alcohol), Resveratrol, Extracts of Euterpe Oleracea Fruit (Acai Berry), Organic Camellia Sinensis Leaf (Green Tea)*, Garcinia Mangosteen Peel (Mangosteen), Lycium Barbarum Fruit (Goji Berry), Aristotelia Chilensis (Maqui Berry), Sambucus Canadensis (Elderberry) and Vitis Vinifera Skin (Muscadine Grape) * Certified Organic – See more at: http://www.100percentpure.com/White-Peach-Nourishing-Body-Cream.html#sthash.OtXVIq4k.dpuf
Aloe Barbadensis (Organic Aloe) Leaf Juice*, Rosa Centifolia Flower Water (Organic Rose Hydrosol)*, Theobroma Cacao (Cocoa) Seed Butter, Persea Gratissima (Avocado) Oil, Vitis Vinifera (Grapeseed) Seed Oil, Rosa Canina (Rosehip Oil) Seed Extract, Euphorbia Cerifera (Candelilla Wax) Extract, Ribes Nigrum (Blackcurrant) Seed Oil, Tocopherol (Vitamin E), Sodium Ascorbate (Vitamin C) and Resveratrol. Coffea Arabica Seed (Organic Kona Green Coffee)*, Prunus Serotina (Wild Cherry) Fruit, Punica Granatum (Pomegranate), Rubus Idaeus (Raspberry) Fruit, Rubus Fruticosus (Blackberry) Fruit, Camellia Sinensis (Organic White Tea) Leaf*, Rosmarinus Officinalis (Rosemary) Leaf, Origanum Vulgare (Oregano) Leaf*, Thymus Vulgaris (Thyme) Flower/Leaf, Euterpe Oleracea (Acai Berry) Fruit, and Hydrastis Canadersis (Goldenseal), Ethyl Alcohol (Grain Alcohol), Resveratrol, Extracts of Euterpe Oleracea Fruit (Acai Berry), Organic Camellia Sinensis Leaf (Green Tea)*, Garcinia Mangosteen Peel (Mangosteen), Lycium Barbarum Fruit (Goji Berry), Aristotelia Chilensis (Maqui Berry), Sambucus Canadensis (Elderberry) and Vitis Vinifera Skin (Muscadine Grape) * Certified Organic – See more at: http://www.100percentpure.com/White-Peach-Nourishing-Body-Cream.html#sthash.OtXVIq4k.dpuf
White Peach Nourishing Body Cream
White Peach Nourishing Body Cream

100% Pure Body wash Vanilla Bean

Tip proizvoda: pjena za tuširanje

Cijena i količina: 13 i pol dolara (Vitacost) do 16ak eura (OrCa, Bioshop), 502 ml

IMG_0927

Sastav: Organic aloe barbadensis leaf extract (aloe juice), organic rosa centifolia flower water (rose hydrosol), cocos nucifera lavandula angustifolia aqua saponified coconut oil, vanilla planifolia fruit (vanilla absolute) extract, corylus avellana seed (hazelnut) oil, extracts of organic camelia sinensis leaf (green tea), calendula officinalis flower (calendula), opuntia tuna fruit (prickly pear) punica granatum (pomegranate) euterpe oleracea fruit (acai berry), lycium barbarum fruit (goji berry), morinda citrifolia fruit (noni), aristotelia chilensis (maqui berry),sambucus canadensis (elderberry), rubus fruticosus fruit (blackberry), organic rubus idaeus fruit (raspberry), citrus grandis (grapefruit) seed and lonicera caprifolium (Japanese honeysuckle), hyaluronic acid

Kao i mnogi naši proizvođači sapuna, i ovaj brend navodi u sastavu “saponificirano ulje kokosa” što je zapravo posupak kojim se sapun dobiva iz lužine i masne faze (npr. ulja). Ne znam zašto u sastavu nije napisano sodium cocoate ili što već to je, no ne sviđa mi se ovakvo zaobilaženje iznošenja punog INCI sastava. Osim toga, sastav mi se sviđa. Obiluje antioksidansima (mada, to mi je nebitno kod proizvoda za tuširanje), nema jake i agresivne tenzide, nema umjetnog mirisa. Miris je vrlo organski, po vaniliji, intenzivan, sladak i vrlo postojan na koži (satima se osjeti), i instantno me podsjetio na Lushev Vanillary (ali u boljem smislu). Sama pjena ne isušuje kožu, čak imam dojam da ju njeguje što ni ne čudi obzirom da ima jedan jedini tenzid u sastavu, i ako se radi o sodium cocoateu, onda je vrlo blag. Moja koža tijela je prilično osjetljiva, podložna kontaktnom dermatitisu i vrlo suha, i dosta mi proizvoda za tuširanje ne odgovara, no ovo nije jedan od njih.

Jedino što mi kod proizvoda smeta je cijena jer mi se čini, obzirom da se radi o pjeni, da se proizvod dosta brzo troši. Bi li ga kupila ponovno? Po cijeni od 13 dolara da. No da nemam tako osjetljivu i suhu kožu tijela, najvjerojatnije ne.

Sve u svemu, vrlo sam zadovoljna kvalitetom proizvoda, premda oni nisu bez svojih nedostataka. Preporučila bih ih ako ste dobrostojeća osoba kojoj nije problem izdvojiti toliku količinu novaca, ako pazite na sastav, i ako koristite jedan po jedan proizvod jer ovo nije tip brenda s kojim ćete moći gomilati otvorene proizvode i držati ih tako stoljećima. 100% Pure svakako ima potencijala kao relativno mladi brend s vizijom stvaranja neopasne, no i dalje efikasne kozmetike, i tu je čak najmanji problem lova, no mislim da bi o formulaciji proizvoda (pogotovo ako ih distribuiraju preko webshopova gdje pitaj Boga koliko dugo stoje) i imenovanju istih trebali ipak dvaput razmisliti. Sve u svemu, zasad od mene dobivaju prst gore.

Easy & affordable daytime look (DM, Bipa, Golden Rose, Pink Panda)

$
0
0

Imam osjećaj da jako zanemarujem dekorativu na blogu, i danas sam se odlučila malo iskupiti za to. :) Naime, ja se privatno doista minimalno šminkam, uglavnom samo za izlaske vikendom, dok me tijekom dana najčešće možete vidjeti s malo popunjenim obrvama i maskarom (nekad čak niti to). No, to ne znači da ne volim šminku, da je rado ne kupujem, i da baš nikad o njoj neću pisati o njoj na blogu pa eto – došao je i taj dan!

Obzirom da mi se bliži datum obrane, danas sam isprobala jedan dnevni decentni look koji je dovoljno diskretan za svaku priliku i dobro funkcionira sa svakim oblikom lica, i sa svakim tonom i podtonom kože, a pritom sam koristila lako dobavljivu i cjenovno pristupačnu kozmetiku iz Golden Rose dućana, Bipe, DM-a i s Pink Pande. Obzirom da i inače ne kompliciram sa šminkom, bitno mi je da je look vrlo jednostavan i lako izvediv: ključne su tople i neutralne, sedefaste i shimmeraste nijanse iz predobre, a stvarno povoljne Makeup revolution Iconic 1 palete, divan nude ruž iz asortimana Golden Rosea (#27) te Bourjois 1,2,3 Perfect puder koji daje dobru pigmentaciju uz prirodan izgled na licu.

Lice:

Bourjois 1,2,3 Perfect puder, nijansa 51 Vanille Clair

Golden Rose powder blush u nijansi 01 Pastel Pink

BH Cosmetics Conceal & Corrector u nijansi Light

Oči:

Makeup revolution Iconic 1 paleta

LOOK By Bipa Black Mystery maskara

Usne:

Golden Rose Velvet Matte ruž u nijansi 27

IMG_3158 copy

IMG_3174 copy

IMG_3153 copy copy

Stupid, irrelevant rant post. :)

$
0
0

Sljedeći tjedan branim diplomski, znam da znate, i znam da sam dosadna već s tim, yadayadayada. No, da ste u mojim cipelama, znali biste koji je agonizirajući stres čekati taj dan! :P E pa… kako bih efektivno anulirala taj stres, samo razmišljam o trenutku kad budem slavodobitno izlazila s mjesta obrane i u sebi vrištala yes, motherfucker, yes sa samozadovoljnim grinom razvučenim preko cijele face. A šta onda? Paaaaa, razmišljala sam i o tome! I ne samo da sam razmišljala nego sam složila cijeli popis životnih užitaka koje želim samoj sebi kad diplomiram – jer ja to zaslužujem! :D

1. Uzeti neku dobru knjigu koja nema veze s rodnom teorijom i popiti ju u roku 2 dana (prijedlozi?).

2. Kupiti najveću, najmirišljaviju kuglu za kupanje u Lushu, i napraviti si najfiniju kupku sa svijećama i šampanjcem i maskom na licu i krastavcima na očima i čokoladom u ustima, ne nužno tim redoslijedom.

3. Kupiti nešto luksuzno sama sebi bez osjećaja grižnje savjesti.

4. Otići na Sljeme s Dedushkom, biti tamo cijeli dan bez osjećaja grižnje savjesti što trošim toliko vremena. :D

5. Napraviti parti i okrenuti rundu s ekipom MENI U ČAST. :D

6. Provesti cijelo jutro prekrivena slojevima pokrivača, u pidžami i prekrivena mačkama i čokoladom gledajući neku debilanu na Youtubeu, ovako:

10665908_1465654783709120_1986310392_n

7. Mamina torta, minimalno 3 komada (najveća).

8. Pisati češće na blogu. Hej, pa nisam baš tako lijena! :P

9. Otići na trosatnu kavu sa svim prijateljicama koje sam zanemarila u zadnje vrijeme. <3

10. Berlin u 11. mjesecu <3

P. S. Hvala vam što me čitate i u ovo sušno vrijeme, naaaaajbolji ste! :*

Beauty and random favorites!

$
0
0

Današnji post počinjem s apsolutno najdražim i najboljim favoritom ikad – ako već niste saznali (pa gdje ste bili, pobogu :P ?) – magistrirala sam ovaj ponedjeljak (i sad da se malo pohvalim, prosjek mi je 4.8)! Prvo bih se htjela zahvaliti svima na nevjerojatnoj količini podrške i pozitivnih vibracija, sigurna sam da su pomogle jer je obrana protekla u potpuno ugodnom tonu. :) Drugo, htjela bih reći svima kojima predstoji isti stres da je nervoza savršeno normalna, očito je svi osjećaju u većoj ili manjoj mjeri, i na kraju – sve će biti OK. :) Btw. ako želite, mogu napisati i zaseban post o svojoj obrani, kako sam se spremala i slično… možda bi moglo biti od koristi nekima? ;)

Prvo želim spomenuti par kozmetičkih favorita, a zatim ću ubaciti i nekoliko nebeauty stvarčica. Od kremica u zadnje vrijeme posebno volim ove dvije: Sapunoteka Badem – kakao maslac krema za ruke i ShiKai Borage Therapy okoloočna krema. O obje ove kreme ću napraviti zaseban post, a zasad ću spomenuti samo nekoliko detalja. Sapunotekina krema za ruke je iznimno njegujuća, a brzoupijajuća, ima vrlo dobar (premda ne 100% prirodan!) sastav, miriši vrlo uniseks(i) po pačuliju i lavandi, i zapravo je zbog ovih karakteristika smatram idealnom za oba spola, pa čak i za one tvrdoglave alfamužjake sa šmirgl papir rukama koji bi si radije odrezali nego namazali ruku kremom. :D ShiKai Borage Therapy kremica je vrlo zanimljiva emulzija za osjetljivo okoloočno poručje, izuzetno je hranjiva, no istodobno lagane i polutekuće, “serum” teksture. Obiluje antioksidansima, nema iritansa, potrebna je vrlo mala količina proizvoda koji je superefikasan i stvarno vidljivo djeluje na zaglađivanje finih linija i blago posvjetljivanje okoloočnog područja. Nabavljena je na Vitacostu. Detalji o obje ove kreme idućih dana. P.S. Već tjedan dana isprobavam jednu baby kremu koju smatram odličnom zamjenom za Hipp Intenzivnu, no šutim o svemu još barem desetak dana dok se ne uvjerim da je to – to! :)

IMG_3195 copy

The Body Shop dekorativa koju sam kupila u Grazu prije nekoliko mjeseci me ostavila vrlo ravnodušnom i pomalo žalosnom, no ipak nije sve tako crno pa se tu našao i jedan proizvod koji bih preporučila. Radi se o Lightning Touch iluminatoru / highligteru koji na koži ostavlja diskretni biserni efekt. Teoretski se može koristiti za osvjetljivanje vrhova jagodica kao i T zone, no kako imam maščenju sklonu T zonu, ja ga apliciram samo na jagodice, tzv. kupidov luk i u unutrašnji kut oka gdje funkcionira fantastično i daje neku posebnu izražajnost bilo kojem makeup looku.

IMG_3198 copy IMG_3201 copy

Sljedeći kozmetički favorit nije nikakav novitet kod mene, ali sam ga tek nedavno počela koristiti jer mi je ljeti nekako bila prejesenska boja. :D Možda pogađate da se radi o Illamasqua Magnetism ružu! Ova prekrasna nijansa opisuje se kao “deep raspberry pink”, odnosno duboka malina i rekla bih da je taj opis prilično vjerodostojan. Iako se ovaj ruž zbog prekrasne nijanse i standardno dobre postojanosti našao u mojim favoritima, on ipak nije bez mana: formula je vrlo voskasta i teška za ravnomjeran nanos, odnosno gotovo ga je nemoguće precizno nanijeti direktno iz ambalaže već se uvijek trebam poslužiti kistom za ruž.

IMG_3240 copy

Što se tiče lakova, zadnjih sam tjedana luda za Anny lakovima. Ovo je čak možda moj najdraži brend lakova dostupnih na našem tržištu, sve nijanse mi se uvijek pokazuju jako postojanima, pigmentiranima, brzosušećima i na neki način totalno jedinstvenima. Desire i Drunken Jeans su idealne za jesen, i zadnjih ih tjedana najčešće nosim. Drunken Jeans je duboka ponoćno plava, nekako klasična, a opet vamp, i uglavnom moj izbor za noćne izlaske, dok je Desire topla, odmjerena, dnevna, work – friendly nijansa koja jednostavno vrišti jesen. Swatcheve i detalje ćete vidjeti u postu o jesenskim lakovima koji također slijedi! ;)

IMG_3262 copy copy copy

Za kraj, tu je i moj trenutačni go-to parfem, YSL Opium Vapeurs de Parfum. Inicijalno sam ga kupila s idejom da bude ljetni orijentalno cvjetni parfem (zapravo, toaletna voda), no u ovom tranzicijskom periodu prema hladnijim danima funkcionira još i bolje! :) Ovaj miris nije nimalo nalik originalnom Opiumu koji ima klasičan, no pomalo zastrašujuć i vrlo dominantan karakter. Ovaj Opium je vrlo nježan, čist i nenametljiv, no ipak prisutan, i s pristojnom aurom i trajnošću. Osnovne note su mandarina, tamjan, ružićasti biber, jasmin, muškatni orah, cvijet naranče, amber itd.

IMG_3259 copy

Prelazimo na nekozmetičke teme, no i dalje s naglaskom na fine stvari pa ću tako kao prvi nebeauty favorit spomenuti med iz Bio&Bio, Tikveško blago eko pčelarstva Gusak s područja Kopačkog rita. Postoji više verzija meda, a ja sam odabrala mješavinu šumskog i livadskog, i nisam pogriješila. :) Ovaj med je divota! Bogatog okusa i vrlo gust (kristaliziran). Jeste li znali da se patvoreni med ne kristalizira? Sad znate! :) Med ovog pčelarstva košta između 53 i 63 kune za 450 grama proizvoda što smatram odičnom cijenom za proizvod ovakve kvalitete. Osim u hrani, ovakav med slobodno koristite i na licu kao jednostavnu masku za sve tipove kože s umirujućim i blago antibakterijskim djelovanjem.

IMG_3251 copy

Još u lipnju, za rođendan sam dobila ovu L’occitane Rameau d’Hiver (Zimska šuma) svijeću. Moram priznati da ne kupujem L’occitane i da jako dugo nisam koristila njihove proizvode, no ovaj poklon je bio baš lijep i pažljiv jer sam veliki ljubitelj svijeća i finih stvarčica za dom. L’occitane kaže sljedeće: “notes of pine needles, peach and cinnamon recall the scent of a yule log burning in a Provencal fireplace”, i moram se složiti da miriši upravo tako. Idealan (ponovno uniseks) miris za nadolazeće hladnije dane, i uvjerljivo odličan poklon. :)

IMG_3263 copy

Kad smo kod teme jesenjeg ugođaja, ovaj post ne može proći bez spomena čajeva. Jako sam nabrijana na Yogi čajeve u zadnje vrijeme, i ovo su moji nedavni ulovi: Egipatski začin za dan (lijevo) i Večernji čaj (desno). Egipatski začin je na bazi sladića i mente koji se tradicionalno koriste za umirivanje želuca, i vrlo je topao zbog dodatka istočnjačkih začina poput kardamona, cimeta i đumbira, dok je Večernji čaj (Abend Tee / Bedtime) klasično na bazi kamilice, valerijane i komorača. Pogađate, pijem ga uz film navečer. :D

spice blend of Cardamom, Cinnamon, Ginger and Clove, Ayurvedic herbs traditionally used to gently warm and detoxify. – See more at: http://www.yogiproducts.com/teas/egyptian-licorice-mint/#sthash.bzjiQZ1G.dpuf
spice blend of Cardamom, Cinnamon, Ginger and Clove, Ayurvedic herbs traditionally used to gently warm and detoxify. – See more at: http://www.yogiproducts.com/teas/egyptian-licorice-mint/#sthash.bzjiQZ1G.dpuf

IMG_3210 copy

U zadnje vrijeme sam pogledala dosta filmova koji me nažalost uopće nisu osvojili, no ipak ću izdvojiti tri uspjelija i tri posve neuspjela rada po mojem subjektivnom mišljenju i osobnom afinitetu. Prvi film koji me oduševio zadnjih mjeseci je Inside Llewyn Davis, The Grand Budapest Hotel i Calvary (bonus: How to train your dragon 2 i Locke)! Sva tri uratka su vrlo, vrlo dobra, i u sva tri mi je sve leglo: od dijaloga, preko scenografije, načina snimanja do soundtracka i izbora glumaca. Tri flopa (don’t hate me) su The fault in our stars, Purge 1 i 2, i Rush. Rush i The fault in our stars su valjda najprecijenjeniji filmovi 2014. (Rush sam čak ugasila na pola jer nisam htjela više gubiti vrijeme na njega), a Purge (oba dijela) su jednostavno negledljivo dosadni. Znam da ću dobiti puno hejta zbog TFIOS, ali meni je ovaj film naprosto jedan takav klišej, valjda naprosto nisam tip za takve filmove…

I za kraj jedan spot koji volim pogledati kad sam grumpy, i kad trebam nešto što će me instantno oraspoložiti. Ne znam zašto, ne pitajte. :D

Do čitanja! :)

Delicious dishes: Autumn.

$
0
0

Jesen je stigla na mala vrata. I dok neki fantaziraju o dugim, pletenim, “bakinim” šalovima, šarenim šuškavcima pod našim nogama, vjevericama koje marljivo spremaju svoje lješnjake i mamama koje jednako marljivo kupuju staklenke za svoje zimnice, drugi će frknuti nosom na spomen crvenih obraza, kišobrana i lastavica koje užurbano u svoje kofere pakiraju kremu s visokim faktorom. No, jedno je sigurno: nitko ne može odolijeti jesenskoj kuhinji koja još odiše kasnoljetnim obiljem, a stan se više “ne kuha” na +50 svaki put kad uključimo štednjak. Jeseni su i mirisi u mojoj kuhinji drugačiji: voćne salate zamijenile su krumpir i grah salate, a cijeli stan šmeka po kestenima, cimetu, domaćem kruhu i tikvi na 101 način. Danas vam predstavljam moja 3 jednostavna jesenska recepta, a ako vam se sviđa ovakva “jesenska” gastrotematika, rado ću ponoviti ovakav tip posta vrlo brzo. :)

1. Juha od gljiva i kestena

Juhu od gljiva i kestena jela sam u jednom restoranu i automatski sam se zaljubila u puni okus i kremastu teksturu ove juhu. Kesten i gljive se slažu poput najboljih prijatelja! No, naravno da nisam pitala za recept pa sam je tako doma isprobala sama napraviti, i moram priznati da se pojela bez pogovora. :)

Priprema: 250 grama gljiva prodinstati s glavicom luka i izmiksati blenderom, zatim dodati vode (ili poželjno jušnog temeljca) do željene gustoće zajedno s pola čašice vrhnja (12% MM) dok se sve ne homogenizira. Začiniti solju, paprom i prstohvatom kurkume (po želji). Odvojeno očistiti i skuhati kestene pa ih dodati u juhu. Netom prije posluživanja u juhu staviti kuglice integralnog kruha (od pira, ja koristim Alnaturine) i sjemenke suncokreta.

IMG_3281 copy copy

2. Jesenska salata s batatom i goji bobicama

Batat je visokovrijedna namirnicama, no ne “legne” baš svima najbolje jer ima blago slatkast okus, a teksturu krumpira. Sjećam se da sam negdje na drugoj godini faksa čak i održala seminar na temu batata, nakon čega sam ga i prvi put jela, i nije me se baš dojmio. Srećom, moje se uvjerenje da svaka namirnica može biti fina ukoliko je tretirana na pravi način – isplatilo! Sjećam se da batat ima oooooogromnu količinu beta karotena i vitamina E, i da je u tom smislu odličan za preventivu obolijenja poput Alzheimera. Ovdje sam ga spojila sa jednako slatkastim goji bobicama koje su također vrijedan antioksidans.

Priprema: Dva batata srednje veličine oguliti, oprati, izrazati na kockice ili ploškice i skuhati (kuha se otprilike isto koliko i običan krumpir). Nakon kuhanja u batat umiješati prstohvat soli i curryja, žličicu meda i žličicu do dvije jabučnog octa. Znam, zvuči čudno, no med jako dobro ističe slatkoću batata. :) U odvojenoj posudi pripremite opranu rikolu te očišćene i na ploškice narezane rotkvice u koje ćete dodati sol i sprešani češnjak (može i sjeckani, no što sitnije). Zatim slažite batat na “postelju” od salate te ga poškropite sa bučinim uljem, delikatesnim sušenim kvascem, češnjakom u granulama i goji bobicama. U slast! :)

IMG_3352 copy

3. Integralni / kukuruzni kruh sa sezamom i suncokretom

Odnosno, kruščići. :) I to vrlo jednostavni, bez šećera, E-ova i ostalih gluposti! :) Kad sama napravim svježi, topli kruh, ne mogu odlijeti da ne pojedem ogromnu količinu jer je stvarno nemjerljivo bolji od bilo kojeg dućanskog kruha, slažete li se? :)

Priprema: U toploj i lagano zaseljenoj vodi otopiti malo svježeg kvasca, i zatim (ovisno o količini koju želite) dodajete pola – pola kukuruzno i integralno brašno tako da se tijesto može zamjesiti. Pazite da ne napravite baš ogromnu količinu jer nekonzervirani kruh poput ovog morate relativno brzo i pojesti (u roku cca 2 dana). Ja sam u svoju smjesu dodala i kim jer ga volim, no to je opcionalno pa postupite prema svojem ukusu. Zatim oblikujete kruščiće, položite ih na pleh i pustite ih da se dižu 20ak minuta. Nakon isteka tog vremena, kruščiće možete premazati žumanjkom koji će na neki način “zalijepiti” sezam i suncokret kojima posipate kruščiće. Peći 35 – 40 minuta na temperaturi od oko 200 stupnjeva.

IMG_3357 copy

I to je sve za danas! Nadam se da vam se post svidio, i “vidimo se” ubrzo s jednom beauty temom! ;)


ShiKai Borage Therapy eye cream

$
0
0

Danas vam predstavljam jednu fantastičnu okoloočnu kremicu s uljem boražine. Radi se o ShiKai Borage Therapy kremi za područje oko očiju. Osobno nemam velikih problema s plavim kolutovima, no imam nekoliko istaknutijih vena koje se naziru ispod moje “čovječja ribica” kože, i svaki put kad manje spavam, svaka sjena oko očiju dodatno naglašava tu pigmentaciju zbog čega izgledam ili bolesno ili jako umorno. Također, tu su i prve okoloočne mimičke borice koje sad neću posebno pokazivati, no svatko tko je ikada vidio moje recenzije npr. maskare, mogao ih je lijepo uočiti. Exibit A. :)

IMG_3392 copy

Kod okoloočnih krema nemam neke prevelike zahtjeve (ili imam?): tražim uglavnom samo da krema nije s faktorom pa je mogu koristiti i danju i noću; da nema iritanse, da dobro hrani područje oko očiju, i da nije užasno masna (za intenzivnu hidrataciju koristim Merz Special okoloočnu masku o kojoj sam već lamentirala više puta). No, da… Kako je ovakvu kremu začudno teško naći, možda ipak puno tražim. :D Bilo kako bilo, ShiKai udovoljava svim mojim prohtjevima, a čak je i cjenovno u redu (13ak dolara za 15 ml proizvoda).

IMG_3388 copy

Proizvod dolazi u mekoj tubici uz (wait for it) usku “mlaznicu” (dafuq did I just say). Želim reći da ima uski “nozzle” (grlo), i očito znam engleski bolje od hrvatskog. :D Dakle, ta je mlaznica (i opet umirem od smijeha) potrebna jer je ovaj proizvod jako tekuć, i bilo kakav drugačiji pokušaj vađenja proizvoda bi bio totalni promašaj jer bi vjerojatno iscurilo bez zafrkancije najmanje 5 ml proizvoda. Dakle, to po meni uopće nije “krema” nego uljasta emulzija koja ima više teksturu seruma nego išta drugo. No, to nije gelasti tip proizvoda koji se samo upije i za 2 minute više ni ne znate jeste li ga uopće stavili na lice ili ne. Ovo je apsolutno savršeno hranjiva formula, no i dalje je dovoljno lagana i brzoupijajuća (ovisno o nanesenoj količini) za svakodnevno / svakonoćno korištenje.

IMG_3379 copy

Ova formula za okoloočno područje me oduševila jer: ne iritira oči, lijepo posvetljuje podočnjake, hrani fine linije, ima dobar sastav, nije testirana na životinjama, visokoantioksidativna je, (meni) ne izaziva milije niti druge gadarije. U sastavu ispod je boldana manja količina silikona koju krema sadrži zbog čega mislim da posebno lijepo sjeda i ispod šminke, no ako baš želite izbjeći i to malo silikona, upozoreni ste. :)

Puni sastav: Water (aqua), borage (borago officinalis) oil, jojoba (simmondsia chinensis) seed oil, glycerine, glyceryl stearate SE, shea butter (butyrospermum parkii fruit), natural vitamin E acetate (tocopherol acetate), cucumber (cucumis sativus) extract, cetyl alcohol, cyclomethicone, phenoxyethanol, stearyl glycyrrhetinate (licorice root extract), diazolidinyl urea and ethylhexylglycerin.

Bih li je kupila ponovo? Sure as hell da bih! :) Proizvod je dostupan na iHerbu i Vitacostu, a cijena je podjednaka.

First impression: Catrice Velvet Finish concealer

$
0
0

Moram priznati da sam se pomalo zaljubila u novi korektor iz Catrice asortimana naziva Velvet Finish. Holy cow, krasan je! :) Jučer sam ga nosila prvi puta nekoliko sati, a imala sam stvarno loš skin day (tko ga nema?) – podočnjaci su mi bili izraženiji nego inače i oči su mi djelovale dosta umorno. Danas nije ništa bolje obzirom da sam na nogama od 6 i 30 kad me je probudila tutnjava nečega što sam iz sna zamislila kao uragan ili napad Godzille u najmanju ruku. Srećom, Catrice odnedavno ima rješenje za mene i sve meni slične. I srećom da je tako jer je sezona suhe, prhutave kože i gromoroznih podočnjaka uzrokovanih gripama i virozama pred nama. Cijena? 30ak kuna za standardnih 5 ml proizvoda (Muller).

IMG_3405 copy copy copy

Catrice Velvet Finish sam uzela u nijansi 001 Velvet Ivory, odnosno najsvjetlijoj dostupnoj na tržištu, koja bi idealno odgovarala tonu kože NC / NW 20. Pretamna bi mogla biti eventualno onima koji su baš baš kreč bijeli (NC / NW 10). Radi se o relativno neutralnoj nijansi koja poprima blago lososastu nijansu na mojoj koži vremenom jer vrlo blago oksidira, što je OK ako ste ga namijenili za podočnjake. I upravo je za podočnjake ovaj korektor najbolji jer je prilično hidratantan, ali se ipak nakon 2-3 minute smjesti i fiksira na koži, ne mrda s nje satima, a ne uvlači se u borice niti izgleda ružno primjetno kao što mnogi korektori imaju tendenciju izgledati. Finiš je vrlo svilenkast na koži, vjerojatno zbog visokog postotka silikona.

IMG_3430 copy

Korektor je zadovoljavajuće hidratantan i čak ima blago antioksidativni potencijal što je rijetkost u makeupu, no želim naglasiti nekoliko stvari: SPF 6 nije dovoljan za kožu, niti za okoloočno područje danju. Dodatno retinyl palmitate, odnosno derivat vitamina A, zahtijeva posebnu pozornost jer bez SPFa zapravo povećava osjetljivost kože na djelovanje sunčevih zraka. A onda vam đabe i antioksidansi i hijaluron.

Puni sastav: AQUA (WATER), CYCLOPENTASILOXANE, BUTYLENE GLYCOL, TRIETHYLHEXANOIN, LAURYL PEG-8 DIMETHICONE, TRIMETHYLSILOXYSILICATE, HDI / TRIMETHYLOL HEXYLLACTONE CROSSPOLYMER, ETHYLHEXYL METHOXYCINNAMATE, TALC, DISTEARDIMONIUM HECTORITE, SODIUM CHLORIDE, GLYCERIN, SODIUM HYALURONATE, TOCOPHERYL ACETATE, RETINYL PALMITATE, ALLANTOIN, PANTHENOL, TOCOPHEROL, PROPYLENE CARBONATE, STEARIC ACID, CAPRYLIC / CAPRIC TRIGLYCERIDE, DISODIUM EDTA, DIMETHICONE, PEG /PPG-18/18 DIMETHICONE, CYCLOHEXASILOXANE, POLYGLYCERYL-3 POLYDIMETHYLSILOXYETHYL DIMETHICONE, METHICONE, DIMETHICONOL, HYDROGEN DIMETHICONE, LAURETH-12, POLYSILICONE-11, QUATERNIUM-90 BENTONITE, TITANIUM DIOXIDE (NANO), SILICA, ALUMINUM HYDROXIDE, SODIUM DEHYDROACETATE, POTASSIUM SORBATE, PHENOXYETHANOL, CI 77480 (GOLD), CI 77491, CI 77492, CI 77499 (IRON OXIDES), CI 77891 (TITANIUM DIOXIDE).

IMG_3416 copy copy copyIMG_3420 copy copy

Kao (jedinu) potencijalnu manu Velvet Finisha vidim pigmentaciju. Nemojte me krivo shvatiti; prekrivanje je osrednje i ništa lošije od drugih drogerijskih korektora, no ne vidim da će 100% zadovoljiti potrebe onih s velikim podočnjacima i hiperpigmentacijama oko očiju. Nadograđivanje vidim kao opciju, no nažalost ne bez kompromisa pri kojem će se dio tog baršunastog finiša i “nevidljivosti” na koži izgubiti. Ovaj korektor vidim kao idealan za one bez većih okoloočnih pigmentacija, a s laganim boricama i finim linijama; zatim za one koji rigorozno nose SPF, i na kraju – za one na kojima većina korektora izgleda nekako suho i bezveze. Jeste li ga već isprobale? :)

Blogger ethics: guide to honest blogging.

$
0
0

charles-bukowski-author-you-begin-saving-the-world-by-saving-one-man

Prije nego otpočnem svoj traktat o etici u blogerskom svijetu, želim naglasiti da ovaj post nije inspiriran nekim drugim postom / blogerom / objavom na jednoj od sto blogerskih must-have društvenih mreža. Ovo je post o meni, mojem putu prema onome što smatram dobrim bloganjem, i dobronamjeran savjet za sve one koji tek počinju s bloganjem, potaknut zapravo ponajviše baš tom brzorastućom populacijom koja mi se sve češće javlja u inbox ili na mail za savjete. Ovo nije post o tome da je vođenje bloga dugotrajan, naporan, ponekad nezahvalan i frustrirajuć posao koji nitko ne plaća, preko kojeg se nećete brzo proslaviti niti ući u nekakav tajni elitni krug ljudi među kojima se raspačava besplatna kozmetika, no isto tako ovaj post nije niti kritika drugih i drugačijih blogova koji ne odgovaraju zlatnom standardu beauty / lifestyle / fashion bloganja.

Put prema zvijezdama posut je trnjem.

Za mjesec dana moj blog navršava ravno tri godine postojanja, i na njega sam vraški ponosna. Ma ustvari, na njega i na sebe – jer sam cijelo to vrijeme zadržala svoj integritet, neku prepoznatljivost u pisanju, neku toplinu u obraćanju; nijednom nisam napisala neiskrenu recenziju, nijednom nisam prihvatila na recenziju proizvod koji ne odgovara mojim etičkim standardima i nije u suglasnosti s mojim osjećajem odgovornosti prema svijetu koji nas okružuje (a nije da mi se nisu višestruko nudili). Kažem to jasno i glasno, bez imenovanja i prozivanja, zato što se ne sramim reći da je sve u ovome kutku interneta posve moje. I to je na neki način ideja bloga, zar ne? Otvorenost prema novom i drugačijem, ali istovremeno i vjernost sebi. Poanta priče je sljedeća: ne možete istovremeno biti vjerni sebi i pohlepni, odnosno morate shvatiti i prihvatiti da je put prema zvijezdama posut trnjem. U slobodnom prijevodu, ako želite biti priznati za svoj rad, morat ćete se prilično namučiti, uložiti mnogo truda i vremena, odlijevati mnogim kušnjama, i ponekad ugroziti dogovorenu suradnju u ime istine i vjerodostojnosti. Bez želje da na ikoga upirem prstom, ne mogu se oteti dojmu da uvijek ima pojedinaca koji stavljaju suradnju ispred istine. No, meni je to jednako stavljanju suradnje ispred sebe. Ljudi kao da zaboravljaju da njihov blog nije nešto što se piše samo od sebe već na tekstove stavljaju svoje ime i prezime, ali i sve što su dotad na blogu radili. Uviđajući kako se ponekad s time lako kockaju, pitam se koliko i sami cijene svoj rad.

I to me dovodi do druge bitne stvari današnjeg teksta: Za transparentnost i vjerodostojnost je, osim hrabrosti, prije svega potreban osjećaj da naša iskrena riječ vrijedi više od dobivenog proizvoda / stečene suradnje. Međutim, vlastiti rad na blogu je i nemoguće adekvatno cijeniti ako iza njega ne stoji proporcionalna količina znanja, iskustva i ljubavi prema tematici o kojoj se piše. Dakle, tek kada pišete iz pozicije znanja, kada imate enormni respekt i odgovornost prema svim svojim čitateljima, i kada to radite s velikim entuzijazmom i strašću, moći ćete napisati 100% iskrenu recenziju. Jer naposlijetku – pišete za sebe, za svoj lik i djelo koji transcendira ono vidljivo na blogu. Vi utječete na ljude, i svaki dan sa svakom objavom Vi imate moć da promijenite segment njihova života, da utječete na njihov doživljaj vlastitog okoliša i sebe. Budite pozitivan utjecaj od Ivane do Ane, umjesto da megalomanski povećavate svoje brojke na društvenim mrežama.

Ne pristajte na išta manje od onoga što stvarno želite predstaviti na blogu. Prezentacija proizvoda označava vaše (prešutno) davanje glasa određenom brendu. Shodno tome, morate shvatiti da pisanjem i javnim objavama postova o proizvodima i brendovima, vi na neki način postajete dio mašinerije kozmetičke industrije koja je ponekad vrlo okrutna, ne samo prema životinjama već i prema ljudima. Budimo realni, industrija ljepote je izgrađena na nedostižnim idealima i uglavnom praznim obećanjima da možemo izbrisati bore ili celulit za 24 sata, vratiti vrijeme, novim šamponom nagnati sve muškarce da stoje u našem redu i slično. :D No, humor na stranu, pravi bloger bi trebao kritički preuzimati ovakve sadržaje i ne oslanjati se na reklamnu propagandu, odnosno ne distribuirati informacije u nekritičkom tonu, a kamoli dovoditi ih u isti kontekst s vlastitim zaključcima. Ako nemate svoju ideju o tome što proizvod uistinu jest, koje su njegove prednosti, a koja ograničenja već samo reiterirate reklamu – onda možda trebate nanovo razmisliti o svojem radu na blogu.

Na kraju, dozvolite si ljudskost. Dozvolite da u vama prevlada onaj djetinjasti nagon da objavite sliku svoje mačke (psa / papige / Nutelle) zato što Vi vidite nešto najljepše u tome u datom trenutku. Zato što ste puni ljubavi i pozitive taj tren, zato što ste nježni i meki, i ranjivi. Netko će vam se javiti i reći da je to najružnija tegla Nutelle ikada, i bit ćete razočarani, i tužni, i ljuti jer svi ne vide koliko je ta Nutella vama posebna. I to je OK jer ćete naučiti da su ljudi grubi, i bezobrazni, i zločesti; i ujedno da su predivni, i meki – i puni ljubavi, baš kao i vi. Iskustvo bloganja vas mora zbližiti s ljudima i učiniti da vidite cijeli spektar ljudskih boja, i da ga prihvatite, ne nužno zato što imate debelu kožu (ja sam prava spužva po tom pitanju, no to je tema za neki drugi put), već zato što se oko vas nalazi jedan mikrosvijet kojeg ste i sami dio. Jednom kad to doista shvatite, onda ćete vidjeti da moja priča o odgovornosti spram čitatelja nije priča za malu djecu niti bajka – za razliku od uljepšanih verzija istine.

Do čitanja! :)

BH Cosmetics Concealer & Corrector Light

$
0
0

Prije dva mjeseca s Pink Pande naručila sam ovu BH Cosmetics paletu korektora u nijansi Light. Ako se ne varam, ovo je ujedno i jedina nijansa palete dostupna preko Pink Pande. BH Cosmetics je vjerojatno najpoznatiji po svojim paletama sjenila, no ja sam se ipak odlučila isprobati ovaj brend koristeći paletu korektora. Nedavno sam u postu o Catrice Velvet Finish korektoru navela da ne volim cakey, težak izgled korektora jer ga uglavnom koristim isključivo za podočnjake. Cijena palete je 114 kn (trenutačno je na sniženju) i za to dobivate izdašan set više nijansi različitih tonova.

IMG_3458 copy
IMG_3451 copy

Paleta dolazi u 6 nijansi kojima je cilj prekriti / neutralizirati nepravilnosti: prva je vrlo svijetla i neutralnog tona, sljedeće tri su topla, neutralna i hladna ružićasta (konkretno breskvasto roza, nijansa lososa i hladna ružićasta), zatim slijedi čista svijetla žuta nijansa i na kraju zelena za neutraliziranje crvenila. Iako imam crvenilo po licu zbog problema s kapilarama, nikada ne koristim zelene nijanse niti ikakve teške pigmente preko kapilara jer mi vrlo teške žbuke na licu dosta agriviraju kožu što znači dodatno crvenjenje ionako crvenih područja. To će reći da zelenu nijansu nisam uopće koristila do swatchanja, i smatram ju generalno nepotrebnom u svojoj kolekciji korektora. Međutim, s ostalim nijansama se može lijepo raditi, pogotovo ako se miješaju, što sam najčešće i sama radila koristeći miks 2. ili 3. i 5. nijanse za podočnjake, odnosno miks 1. i 5. nijanse kao highlight (jer je 1. nijansa stvarno jako svijetla, čak i na mojoj NC20 na koži).

IMG_3445

Pigmentacija palete je vrlo dobra i stvarno vam treba izuzetno mala količina proizvoda za postizanje velike prekrivne moći. Također, formula je kremasta no suši se u mat finiš, odnosno efekt je skoro pa cream – to – powder tipa. Međutim, tu moji hvalospjevi prestaju jer, naime, ove korektore nikako nisam mogla navesti da izgledaju lijepo na okoloočnom području ili bio kojim sušim dijelovima kože. Ovo je jedna dosta gruba, rough around the edges formula koja izgleda jako vidljivo na koži, koja se čak i u minijaturnim količinama i najtanjim zamislivim slojevima vrlo nezahvalno lijepi za kožu i ističe lagano perutanje  suhih dijelova kao i gris oko očiju. I stvarno, nema toga što nisam probala s njom: nanositi ju na debeli sloj okoloočne kreme (bez uspjeha, jer mi se tada korektor samo skupljao u finim linijama), na tekući puder, bez tekućeg pudera, miješati ju s hidratantnijim formulama drugih korektora – efekt je uvijek isti, odnosno nažalost vrlo loš. Tijekom dana bi mi oči izgledale sve suše, naboranije, umornije, i sada mi ova paleta uglavnom stoji u ladici i generalno je nikad ne koristim.

Vidim li ipak nekakvu namjenu ovome proizvodu? Vidim, eventualno za korigiranje tena na vrlo masnoj koži bez dehidriranih dijelova. Osim toga, ovaj proizvod ponekad znam koristiti kao bazu ispod sjenila, no osim toga – ne bih ga preporučila jer mislim da loše ispunjava svoju osnovnu funkciju, a i nije toliko jeftin kad vidite da ga zapravo nemate za što puno koristiti.

Quick review: Sapunoteka Almond – cocoa butter hand cream

$
0
0

Današnji post posvećen je Sapunotekinoj kremi za ruke Badem – Kakao maslac.

IMG_3462 copy

Radi se o proizvodu lagane, brzoupijajuće teksture, no koji vrlo dobro hrani ruke i ostavlja ih mekanima, hidratiziranima i mirisnima. Miris proizvoda je vrlo uniseks, premda mirisne note poput vanilije, lavande i pačulija možda ne djeluju tako isprva. Cijena je 45 kn (49 kn u Kantarionu) što ne smatram nerazumno visokom cijenom ako uzmemo u obzir količinu proizvoda od 75 ml, malu količinu koja vam je potrebna za veliku hidrataciju, kvalitetne sastojke i relativno dugi rok trajanja za proizvod koji je velikim dijelom na biljnoj bazi (12 mjeseci).

IMG_3473 copy

Moja zamjerka ide činjenici da je sastav na ambalaži ispisan dvosmisleno: na hrvatskom piše

“Voda, hladno prešani kakaov maslac, biljni emulgator, hladno prešano ulje badema i koštica marelica, biljni glicerin, konzervans, vitamin E, eterično ulje vanilije, lavande i pačulija”.

IMG_3468

Ono što ovako napisan sastav propušta spomenuti (a piše tek na latinskom INCI-ju) je da pod “biljni emulgator” idu sastojci poput Potassium Palmitoyl Hydrolized Wheat Protein, Glyceryl Stearate i Cetearyl Alcohol, a pod generični pojam “konzervans” spada DHA i Benzyl Alcohol, odnosno Geogard 221. Premda su ovi sastojci dozvoljeni u ekokozmetici, smatram da nije kul ne navoditi sve sastojke na hrvatskom jeziku kojeg će ionako čitati većina konzumenata. Druga mala (zanemariva) zamjerka ide ambalaži koja, ma koliko je vizualno atraktivna, postaje problematična korištenjem proizvoda jer se vremenom deformira, a čep se onda teško navije na nju.

Unatoč ovim propustima, proizvod smatram vrlo kvalitetnim i sretna sam što na tržištu imamo asortiman poput Sapunotekinog. Bih li ponovila kupnju? Svakako. Što vi volite iz Sapunotekinog asortimana?

Viewing all 261 articles
Browse latest View live