Vouvouvou, ljeto nam se vratilo… I hvala Bogu da je. Osobno sam ljetni tip, i najviše mi odgovara toplo do vrlo toplo vrijeme s malo padalina što nažalost ne znači da ljeto kao takvo sa sobom ne nosi određene zdravstvene i beauty boljke. Kod mene je to prvenstveno problem niskog tlaka koji ima tendenciju probijanja poda u sparnim danima, a zatim na red dolazi i moja aristokratska put, ili zdravoseljački NC15 Sirela, koja bez zaštite vrlo brzo postaje Indijanac Deluxe. Bilo kako bilo, pred vama se nalazi nekoliko mojih savjeta za ugodno i bezbrižno ljeto.
1. HIDRATACIJA
Nedvojbeno vam je poznata činjenica da se ljeti pojačano znojimo, a time i pojačano gubimo elektrolite. Voda je apsolutno najbolje piće u ljetnim mjesecima, a ako ju sparimo s kojom voćkom, dobivamo savršeni napitak protiv ljetne dehidracije. Moji najbolji prijedlozi su limunada s jagodama (izmiksati 10ak jagoda u pire, iscijediti pola limuna i dodati vode po želji) ili jednostavno u mineralnu vodu bez okusa iscijedite limun, aroniju, sok šipka… Obećavam da je superfino, a uz to nas ove namirnice dovode i do druge točke…
2. POJAČANI UNOS C VITAMINA
Ultraljubičasto zračenje potiče sintezu vitamina D, ali istodobno slobodni radikali (o kojima sam već pisala u postu o antioksidansima) u našem organizmu djeluju degradirajuće na staničnoj razini. Iz tog razloga smatram da je dobro malo pojačati unos C vitamina koji djeluje kao antioksidans u organizmu boreći se protiv nepovoljnih okolišnih čimbenika iznutra.
3. ZAŠTITNE KREME
Naravno, ljeti su apsolutno obvezne i zaštitne kreme. Totalno je nebitno jeste li mediteranske ili keltske puti, danas je melanom toliko u porastu da bi bilo glupo reći da nekome ne treba zaštita makar tijekom ljetnih mjeseci i pojačanog izlaganja suncu, npr. na plaži. Ako ste ikada izgorjeli na suncu, jasno vam je da je vaša koža podložna oštećenju kao i svaka druga, no tu se radi samo o vidljivom oštećenju iz UVB zraka. UVA zrake prodiru dublje u dermis i uzrokuju fotostarenje kože, kao i stanične promjene, te je zato neophodno nositi faktor širokog spektra zaštite (UVA + UVB). Uz to, hormonalne disrupcije iz sintetskih sastojaka s ovom funkcijom za mene su dovoljno zabrinjavajuće da svoju zaštitu potražim u obliku cinkovog oksida, mineralnog sastojka koji se trenutačno smatra najsigurnijim na tržištu. Idealna zaštita ljeti je faktor 30 do 50 što se smatra visokom do jako visokom zaštitom.
4. FIZIČKA ZAŠTITA (šeširi, lagana pokrivajuća odjeća od prirodnih materijala)
Ako želite moje posve iskreno mišljenje o preparatima za njegu kose s UV zaštitom, evo ga: ja osobno ne vjerujem u njih. Kosa je mrtva materija, kao i nokti, i tu nema štetnog djelovanja na način na koji ono postoji npr. na koži, očima i drugim izloženim “živim” dijelovima tijela. To, naravno, ne znači da kosa (pogotovo kemijski tretirana) neće biti oštećena jakom toplinom, solju iz mora ili češćim pranjem kose ljeti agresivnim proizvodima na bazi SLSa. Najbolje što ljeti (ili bilo kada, zapravo) možete učiniti za svoju kosu je blago čišćenje i obilna hidratacija regeneratorima i maskama (čak i leave-on proizvodi nisu loši kad idete na plažu, npr.). Kosu je ipak ponajbolje fizički zaštititi šeširom ili u posljednje vrijeme modernim turbanima, a isto vrijedi i za tijelo. Razmislite o tome ovako: kad gledate neki dokumentarac čija se radnja odvija u pustinji, ondje nikada nećete vidjeti razgolićene Tuarege ili koje drugo berbersko pleme. Ne ulazeći u kulturološki značaj tradicionalne tuareške opreme jer to nikako nije današnja tema, budimo svjesni da ona itekako ima racionalnu podlogu i da ponajviše služi zaštiti u negostoljubivom okolišu.
5. KISELINE – SMANJITE IH!
Ako ste ljubiteljica kiselina (AHA, BHA) poput mene, tada se vjerojatno ne želite od lipnja do listopada maknuti od svojeg provjerenog režima korištenja kiselina. Ja mislim da to nije pametno, jer kiseline protanjuju epidermis ostavljajući vanjski dio kože manje zaštićenim, ali vas opet i razumijem jer znam da koža ponekad ode u chaos-mode kad totalno izbacite kiseline. Zato ću vas savjetovati da ih makar prorijedite na triput tjedno ili rjeđe – na kraju priče sigurno ne želite dodatne hiperpigmentacije i probleme s oštećenjima kože, zar ne?
6. DOBRE NAMIRNICE – POJAČAJTE IH!
Postoji hrpa voća koje je ljeti “u sezoni” i vrlo jeftino, i apeliram na vas da ga jedete obilno i u bilo koje doba (što vam sigurno neće teško pasti). Grožđe, jagode, lubenice, nektarine, marelice, sve prepuno vitamina i minerala, ma da vam pamet stane! Trebam li spomenuti da je ljeto idealno doba da se konačno riješite te ružne navike konzumacije prerađenog šećera i slatkiša? Voćne salate, smoothieji i frapei, here we come!
7. PARFEM – KOJI ODABRATI?
Inače se ne miješam u ničiji osobni odabir parfema, jer ipak on treba biti točka na “i” i osobni pečat svake pojedinačne žene, no ipak ljeto je klimatski prespecifično godišnje doba da ne spomenem da se o nekim stvarima ipak treba voditi računa, ako ne zbog sebe, onda zbog ljudi oko nas. Smatram da je gotovo nepisano pravilo bontona parfem prilagoditi ljetu, a ne obratno, i da su teški i zagušujući mirisi ljeti (pogotovo danju) nešto prestrašno neukusno, bez uvrede ikome. Pritom ne mislim da parfem treba biti cvjetna vodica ili mirisati na limun, more ili lopoče, ali bome teška gurmanska vanilija ili tamjan (koje inače obožavam, da se razumijemo) ljeti na nikome neće mirisati pogođeno i prilagođeno.
8. ŠMINKA – MIJENJATI ILI NE?
Ovisi. Ako imate puder s faktorom koji se pobija s faktorom zaštitne kreme, onda ga svakako trebate zamijeniti. Ako imate masniju kožu, a pogotovo ako se jače znojite, možda ćete htjeti preći na više matirajuću formulu ljeti, a u tom slučaju htjeti ćete izbjegavati i kremaste proizvode za lice. Suhokošci vjerojatno neće imati potrebu mijenjati dekorativu, možda tek malo reducirati hranjivost preparativne kozmetike, ali ako se jako znojite i “ocijedite” makeup tijekom dana, onda je svakako uputno preći na nekakve verzije toniranih krema i generalno lakšeg makeupa kojeg ćete lakše doraditi po potrebi tijekom dana.
9. ISPUCALE KAPILARE
Ako ih imate, izbjegavajte sunce, temperaturne šokove i obavezno nosite visoki SPF i sva druga pomagala poput šešira i sunčanih naočala tijekom dana.
I to je sve što mi trenutačno pada na pamet, a ako se vi, moje drage pametnice, sjetite još nečega što nisam spomenula, slobodno mi dopišite u komentarima. :*