Ako me pratite preko Facebooka, vjerojatno ste već vidjeli da sam obznanila kako pomalo mijenjam svoju rutinu njege kože. Obzirom da nisam nezadovoljna dosadašnjom njegom koja mi je puno pomogla popraviti kožu, zasigurno se pitate koji je točno razlog za to. Pa eto, da vam odgovorim. Dosadašnja njega bazirana na kiselinama i sintetskim kremama mi je uspješno uklonila akne od kojih sam donedavno patila (a i sad mi se povremeno javljaju ispadi na koži, pogotovo u ovim sezonskim promjenama vremena), no ostao je jedan problem koji me stvarno jako JAKO živcira. Možda vać pogađate, radi se proširenim porama i miteserima. Nedavno sam kod Vernoice Gorgeois koju sam spomenula u prethodnom postu naišla na savjet da se mitseri trebaju tretirati dvotjednom kurom glinom (dakle, glina pomiješana samo s vodom se nanosi svaki dan, ukoliko to koža može podnijeti bez iritacije), a nakon toga se održava istom maskom tipa 2 puta tjedno. Vjerujem da svi već znate da glina odlično djeluje na navlačenje nečistoća.
Svoj sam eksperiment započela prije tjedan dana, što znači da sam trenutačno na pola puta. Prilično uspješno. Imam osjećaj da mi miteseri doista jesu manji, a pore stegnutije. Prvi dan probala sam sa zelenom glinom, i bilo je OK. Drugi dan opet sam stavila zelenu glinu, i već sam primjetila priličnu isušenost kože. Treći dan stavila sam na lice kaolin, bijelu glinu namijenjenu sušoj i osjetljivoj koži, i to se pokazalo sasvim dovoljnim za mene. Dakle, svako jutro lice prebrišem micelarnom i stavim masku od bijele gline koju držim cca 5 minuta, dakle ne da se stvrdne u potpunosti, što bi mi moglo malo previše isušivati kožu. Kaolin možete nabaviti u zagrebačkom Nanotehu.
A zatim sam se odlučila i na drugi korak – prirodno vlaženje i hranjenje kože. Inače, moram odmah napomenuti da sam dosad bezbroj puta eksperimentirala sa raznim uljima na licu, u raznim omjerima. Probala sam i OCM (Oil cleansing method) na period od 3 tjedna što je rezultiralo s nekoliko upaljenih cističnih akni. Probala sam suncokret, jojobu, ulje sjemenki grožđa, badem… Svaka kombinacija bi mi se osvetila s novim aknama. Ovaj put sam u mješavinu koja je vrlo bazična za početak (75% ulja lješnjaka i 25% uja jojobe) stavila po dvije kapi ulja palmarose i čajevca. Mješavina je namjerno bazična kako bih vidjela reagiram li loše, za početak, na neko od ova dva ulja koja oba imaju blagi komedogeni potencijal. Čajevac prvi puta koristim u ovome obliku, i nadam se da će njegovo potentno antibakterijsko djelovanje spriječiti potencijalne upalne procese na licu. Palmarosa je pak odlična i za akne, ali i za vlaženje kože. Ova uljna mješavina je brzoupijajuća i lagana na licu, no ulje je ipak ulje pa slijedećih dana i tjedana moram biti ekstra oprezna s razvojem događaja na koži. Pri nanošenja 4 kapi ulja (na, naravno, čisto lice) od jučer kao tonik koristim hidrolat različka koji nikada nisam nanosila ranije. Čini mi se izvanredan za kožu, samo što miriši dosta travnato i stajski. Seksi, rajt? A umjesto kemijskih UVA / UVB filtera u Bioderminoj Photoderm AKN MAT započela sam i korištenje mineralnih (cinkova oksida) u Andalou Naturals BB kremi. Nakon prvotnih odličnih dojmova, žalosna sam što moram primjetiti da me ova krema dubinski strašno isušuje, i s napretkom dana primjećujem kako mi je sve teže nasmijati se s njom na licu. Mislim da bi bila odličan izbor za turbomasnokošce, no ja to (pogotovo sada u jesen) više nisam pa mislim da ću ju odložiti sa strane na neko vrijeme.
I to je to zasad! Ako želite, svakih 10ak dana mogu napraviti update na koži da vam dojavim kako au naturel terapija djeluje. Wish me luck!