Jučer mi se prijateljica požalila kako ima jako suhu kožu tijela, a kako i sama imam istih velikih problema, pogotovo nakon učestalih depilacija britvicom ljeti, pomislila sam da bi od koristi bilo konačno napisati obećanu recepturu za hranjivi i bogati maslac za tijelo. Svi korišteni sastojci su 100% prirodni i ovakav maslac je siguran za korištenje za ljude svih godina, izuzev za alergičare na med i pčelinje ubode (koji mogu koristiti pročišćeni bijeli vosak umjesto nerafiniranog), i vegane. Body buter je teksturom dosta mastan pa ga je najprikladnije koristiti prije spavanja kako bi tijekom noći nahranio i revitalizirao kožu, a pogodan će biti i za ispucale pete, kožu usana i čak kožu lica u zrelijim godinama.
Za izradu maslaca treba vam:
1. opran i alkoholom steriliziran pribor – žlice, minimalno 3 manje posude, od čega dvije poželjno keramičke ili od vatrostalnog stakla; mjerica s mililitrima ili kuhinjska vaga, štapni mikser (opcionalno, no poželjno), te još jedna veća posuda u kojoj će biti vruća voda, a u koju ćete uroniti posudicu s uljnom fazom kako biste otopili vosak i maslac
2.Sirovine (možete ih nabaviti preko Terra Organica webshopa, u Kemigu ili Nanotehu):
a) nerafinirana ulja i maslaci po želji (ja sam koristila kokosovo, suncokretovo, maslinovo, makadamijino, ulje sjemenki pamuka i avokado ulje, maslac kakaa)
b) destilirana voda u kojoj sam na temperaturi od 60ak stupnjeva 10ak minuta pustila vrećicu zelenog čaja (umjesto toga može i aloe vera, hidrolati, infuzije i slično)
c) pčelinji vosak (kao zamjena, može ići i Lanette N, sintetski emulgator, ili nešto skuplji Phytocream 2000)
Kao prvi korak bitno je pripremiti sve potrebno. Ja, primjerice, nisam imala prikladnu novu ambalažu pa sam jednostavno reciklirala staru kutijicu od Afroditinog body buttera (novu ambalažu je najbolje potražiti u gore navedenim dućanima). Kad sam pribor oprala deterdžentom i sterilizirala alkoholom te dobro osušila, u velikoj sam posudi zagrijala vodu na oko 80 stupnjeva (dakle, ne do ključanja) i u nju položila keramičku posudicu sa destiliranom vodom i vrećicom zelenog čaja. Nakon nekoliko minuta sam tu posudicu izvadila iz kupelji i stavila sa strane da se malo ohladi (no, da bude i dalje topla do vrlo topla). Zatim sam u kupelj stavila drugu posudicu u kojoj se nalazila mješavina ulja, maslaca i pčelinjeg voska dok se vosak nije posve otopio.
Bitan je omjer sastojaka: ovisno o tome radite li proizvod maslačne, kremaste ili losionske teksture, staviti ćete veći ili manji omjer vodene i masne faze. Primjerice, ja sam danas radila maslac za tijelo što zahtijeva veći udio masne faze pa sam tako na 25% vodene faze stavila 75% masne faze (od čega oko ima 65 posto ulja i maslaca, a ostalih 10% je pčelinji vosak). Kada bismo to preveli na jezik mjernih jedinica, 100 grama proizvoda ima 65 grama uljne faze (dakle, npr. 15 grama kokosovog ulja, 10 grama suncokretovog ulja, 10 grama maslinovog ulja itd.), 25 grama vodene faze (u koju možemo npr. staviti još i glicerin), a emulgatora je 10 grama.
Kada se vosak posve otopio u uljnoj fazi,izvadite ga iz kupelji i onda dolazi tricky dio. Naime, s pčelinjim je voskom dosta teško raditi jer ima tendenciju da se relativno brzo stvrdne. Iz tog razloga trebate biti superbrzi i imati još uvijek relativno toplu i pripremljenu vodenu fazu uz sebe, kao i štapni mikser, opet ponavljam opran i steriliziran.
Ono što tada trebate napraviti (ako mislite) je u uljnu fazu na brzinu dodati eterična ulja po želji (međutim, ako ih ne znate dozirati, onda se bolje držati samo provjerenih ulja poput lavande, i to u vrlo malim količinama ili ih uopće nemojte koristiti). Ja ih recimo, danas nisam stavljala jer je dobar dio eteričnih ulja (poput citrusa) fototoksičan i time nepodoban za ljetno vrijeme, a poneka mogu u osjetljivih pojedinaca izazvati i iritaciju. Nakon toga malo po malo ulijevate vodenu fazu u uljnu fazu (nikako ne obratno) i miksate oko minutu – dvije dok se smjesa ne homogenizira.
Faze možete i miješati rukom, no to nekako ne preporučujem početnicima jer je s pčelinjim voskom ionako teško raditi, a time si povećavate šansu da nešto zeznete. Lako je moguće da vam se u prvih nekoliko pokušaja dogodi da smjesu nedovoljno dobro ili brzo homogenizirate, pa vam se faze odvajaju. No, praksa donosi iskustvo i u tom smislu nemojte biti obeshrabreni ako vam recept ne ispadne od prvog puta savršeno.
Kad ste gotovi, preostaje vam samo preliti sve u posebnu posudicu sa čepom, pustiti da se ohladi do mlake temperature pa spremiti u frižider. Ovaj maslac mogla sam napraviti i od isključivo uljne faze, pri čemu bi rok trajanja vjerojatno bio nešto duži, no ja nekako preferiram maslace s manjim udjelom vodene faze jer se onda ljepše i brže upijaju, i nekako su mazivije teksture.
Rok trajanja body butteru je nekih 3 do 4 mjeseca uz čuvanje u frižideru, no obzirom da je ovo proizvod koji koristim stvarno svaki dan (a nekada i više puta dnevno), ne vjerujem da će potrajati toliko dugo.
Nadam se da vam je post bio koristan, čitamo se. :*